Wiadomości z Gliwic

Analiza rynku nieruchomości w Gliwicach

  • Dodano: 2021-04-12 13:00

Gliwice to jedno z najszybciej rozwijających się miast aglomeracji śląskiej. Wielu ekspertów uważa, że mają duży potencjał i szansę, by w przyszłości dogonić Katowice. Dodatkowo gliwiczanie chwalą swoje miasto i uważają, że jest świetnym miejscem do życia. To wszystko jednak ma znaczący wpływ na rynek nieruchomości w Gliwicach.

Rynek nieruchomości w Gliwicach: coraz więcej osób zainteresowanych mieszkaniami

Gliwice – na tle innych miast tworzących aglomerację śląską – cieszą się dużym zainteresowaniem. Powodów jest kilka. Po pierwsze – Gliwice są położone na samym skraju aglomeracji co sprawia, że są znacznie spokojniejszym miejscem do życia niż np. Chorzów, Katowice czy nawet Ruda Śląska. Po drugie – miasto cały czas się rozwija, z roku na rok przybywa inwestycji, powstają też nowe firmy, a co za tym idzie – nowe miejsca pracy. Jednocześnie Gliwice mają też bogatą ofertę kulturalną i edukacyjną i sprawną komunikację miejską.

Nie można również zapominać, że w Gliwicach znajduje się mnóstwo terenów zielonych, co także mocno wpływa na atrakcyjność tego miasta. Obecnie wiele osób szukających mieszkania na sprzedaż w Gliwicach zwraca uwagę właśnie na to, czy znajduje się ono w pobliżu parku czy chociażby niewielkich, zielonych skwerków.

Ceny nieruchomości w Gliwicach stale rosną

Ze względu na to, że Gliwice nie tylko są częścią aglomeracji śląskiej, ale przede wszystkim – miastem atrakcyjnym z perspektywy potencjalnych mieszkańców, to ceny nieruchomości w Gliwicach nie należą do najniższych. Bardzo szybki wzrost cen mieszkań w tym mieście można zaobserwować zwłaszcza od 2018 r., kiedy mediana ceny za mkw. mieszkania na sprzedaż w Gliwicach wynosiła ok. 3600 zł. W 2019 r. było to już ok. 4000 zł, natomiast w 2020 r. – nawet 4500 zł. Mediana ceny za mkw. mieszkania w I kwartale 2021 r. w Gliwicach wzrosła aż do 5000 zł. W porównaniu do wcześniejszego kwartału jest to wzrost aż o ok. 500 zł.

Najwyższa mediana ceny za mkw. mieszkania została odnotowana w przypadku kawalerek – i wynosiła ona prawie 5200 zł. Jest to jednak coś, z czym trzeba się liczyć przy zakupie kawalerki w niemal każdej miejscowości. Średnia cena za metr oraz mediana ceny za mkw. są na ogół zawyżone w stosunku do cen za mkw. większych mieszkań.

Z kolei jeśli chodzi o średnią cenę za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż w Gliwicach, obecnie jest to ok. 4 563 zł – tym samym średnia jest niższa od mediany. W porównaniu z marcem średnie ceny za mkw. wzrosły już o nieco ponad 2,3 proc. Można się zresztą spodziewać, że trend wzrostowy utrzyma się.

Osoby, które poszukują mieszkań w niższych cenach, mogą rozważyć zakup nieruchomości np. w Knurowie czy Zabrzu. Cenowo korzystnie wypadają również mieszkania w Piekarach Śląskich, które także należą do aglomeracji śląskiej. Alternatyw jest zresztą sporo, jednak warto mieć też na uwadze fakt, że zakup mieszkania w Gliwicach może być po prostu dobrą inwestycją na kolejne lata. Ceny nieruchomości w tym mieście niemal na pewno będą rosnąć jeszcze przez co najmniej kilka następnych lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.