Wiadomości z Gliwic

Badania pokazują, że gry wideo zwiększają inteligencję dzieci

  • Dodano: 2023-08-16 13:30

Dorastanie nigdy nie było łatwe, podobnie jak wychowywanie dzieci. Każdy okres historyczny przynosił własne wyzwania. Dziś wydaje się, że żyjemy w dobrobycie, ale może to być również katastrofalne. Powszechny dostęp do Internetu i mediów społecznościowych jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego dzieci. A gry wideo? Rodzice często oburzają się, gdy ich dzieci godzinami siedzą z tabletami i joystickami w rękach. Jak się jednak okazuje, nie powinni się aż tak martwić.

Dzieci grające w gry wideo mogą mieć wyższe IQ

Autorzy badania, opisanego w czasopiśmie naukowym Scientific Reports, przebadali ponad 5 tysięcy dzieci. W ten sposób chcieli ustalić, jak gry wideo wpływają na świadomość nieletnich. Dzieci zostały wybrane z większej grupy (ponad 9000 osób), które kilka lat wcześniej zgłosiły, że spędzają ponad dwie godziny dziennie przed ekranem telewizora lub komputera.

Wyniki mogą zaskoczyć przeciwników wirtualnej rozrywki. W ciągu dwóch lat między pierwszym a drugim badaniem, dzieci, które spędzały najwięcej czasu grając w gry wideo, wykazały wzrost IQ o 2,5 punktu powyżej średniej. Inteligencję nieletnich mierzono w teście składającym się z pięciu zadań. Dwa z nich dotyczyły czytania ze zrozumieniem, podczas gdy inne dotyczyły pamięci roboczej, elastyczności umysłowej i zdolności uczenia się na błędach.

Niestety, badania nie precyzują, które gry mają większy wpływ na rozwój inteligencji. Prawdopodobnie większość dzieci gra w popularne gry, które można zobaczyć na Ranking-Online.pl, ale wiele wyraźnie wybiera gry niezależne i strategiczne.

Inteligencja to nie wszystko

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy badają wpływ gier wideo na zdolności umysłowe dzieci. Do tej pory nie brano jednak pod uwagę czynników genetycznych i statusu społeczno-ekonomicznego badanych. Tym razem uzyskano bardziej wiarygodne wyniki, ale jest zbyt wcześnie, aby mówić o innych korzyściach płynących z gier wideo.

"Nie badaliśmy wpływu gier wideo na aktywność fizyczną, sen, nastrój czy wyniki w szkole. Nie możemy więc nic na ten temat powiedzieć" - podkreśla neurobiolog Torkel Klingberg z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Wynik na korzyść graczy

Wyniki badań zainteresują zarówno sceptycznych rodziców, jak i społeczność graczy. Nastawienie do gier bardzo się zmieniło w ostatnich latach. Nie jest to już tylko hobby czy rozrywka, ale sport. A raczej cybersportem. Dla niektórych gier organizowane są międzynarodowe mistrzostwa, w których przyznawane są hojne nagrody. O niesłabnącej popularności gier komputerowych świadczy również ogromna liczba internautów, którzy zawodowo zajmują się ich recenzowaniem. Najpopularniejszy użytkownik YouTube PewDiePie (ponad 111 milionów subskrybentów), wyrobił sobie markę na nietypowych grach.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.