Dorastanie nigdy nie było łatwe, podobnie jak wychowywanie dzieci. Każdy okres historyczny przynosił własne wyzwania. Dziś wydaje się, że żyjemy w dobrobycie, ale może to być również katastrofalne. Powszechny dostęp do Internetu i mediów społecznościowych jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego dzieci. A gry wideo? Rodzice często oburzają się, gdy ich dzieci godzinami siedzą z tabletami i joystickami w rękach. Jak się jednak okazuje, nie powinni się aż tak martwić.
Dzieci grające w gry wideo mogą mieć wyższe IQ
Autorzy badania, opisanego w czasopiśmie naukowym Scientific Reports, przebadali ponad 5 tysięcy dzieci. W ten sposób chcieli ustalić, jak gry wideo wpływają na świadomość nieletnich. Dzieci zostały wybrane z większej grupy (ponad 9000 osób), które kilka lat wcześniej zgłosiły, że spędzają ponad dwie godziny dziennie przed ekranem telewizora lub komputera.
Wyniki mogą zaskoczyć przeciwników wirtualnej rozrywki. W ciągu dwóch lat między pierwszym a drugim badaniem, dzieci, które spędzały najwięcej czasu grając w gry wideo, wykazały wzrost IQ o 2,5 punktu powyżej średniej. Inteligencję nieletnich mierzono w teście składającym się z pięciu zadań. Dwa z nich dotyczyły czytania ze zrozumieniem, podczas gdy inne dotyczyły pamięci roboczej, elastyczności umysłowej i zdolności uczenia się na błędach.
Niestety, badania nie precyzują, które gry mają większy wpływ na rozwój inteligencji. Prawdopodobnie większość dzieci gra w popularne gry, które można zobaczyć na Ranking-Online.pl, ale wiele wyraźnie wybiera gry niezależne i strategiczne.
Inteligencja to nie wszystko
To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy badają wpływ gier wideo na zdolności umysłowe dzieci. Do tej pory nie brano jednak pod uwagę czynników genetycznych i statusu społeczno-ekonomicznego badanych. Tym razem uzyskano bardziej wiarygodne wyniki, ale jest zbyt wcześnie, aby mówić o innych korzyściach płynących z gier wideo.
"Nie badaliśmy wpływu gier wideo na aktywność fizyczną, sen, nastrój czy wyniki w szkole. Nie możemy więc nic na ten temat powiedzieć" - podkreśla neurobiolog Torkel Klingberg z Instytutu Karolinska w Szwecji.
Wynik na korzyść graczy
Wyniki badań zainteresują zarówno sceptycznych rodziców, jak i społeczność graczy. Nastawienie do gier bardzo się zmieniło w ostatnich latach. Nie jest to już tylko hobby czy rozrywka, ale sport. A raczej cybersportem. Dla niektórych gier organizowane są międzynarodowe mistrzostwa, w których przyznawane są hojne nagrody. O niesłabnącej popularności gier komputerowych świadczy również ogromna liczba internautów, którzy zawodowo zajmują się ich recenzowaniem. Najpopularniejszy użytkownik YouTube PewDiePie (ponad 111 milionów subskrybentów), wyrobił sobie markę na nietypowych grach.