Wiadomości z Gliwic

​​​​​​​Co powinieneś wiedzieć przed zakupem pościeli dla dziecka?

 • Dodano: 2019-08-09 11:30

Niemowlak śpi do 20 godzin w ciągu doby. Wraz ze wzrostem dziecka czas ten się skraca, ale nawet w wieku późnoprzedszkolnym dziecko potrzebuje do 12 godzin snu na dobę. W sumie człowiek przesypia około 1/3 swojego życia. Zadbajmy wiec, by ten czas upłynął w komfortowych warunkach. Odwdzięczy się za to nasz mózg oraz skóra.

Sen to nie tylko czas na odpoczynek. To również okres najintensywniejszego wzrostu i rozwoju. W życiu dziecka to właśnie podczas snu dochodzi do najważniejszych procesów, które odpowiadają za jego prawidłowy rozwój. Nasze pociechy to bardzo delikatne istoty. Mają zróżnicowane potrzeby, w zależności od wieku oraz indywidualnych preferencji. Dlatego właśnie dobór pościeli, które zapewnią im największy komfort wcale nie jest taki łatwy. Należy wziąć pod uwagę kilka parametrów i zsumować je, decydując się na najlepszy produkt.

Rozmiar ma znaczenie

Często zdarza się, że rodzice kupują na www.posciel.to pościel dla dzieci "na zapas". W ten sposób niemowlak dostaje do spania kołdrę, pod którą spokojnie zmieściłby się przedszkolak. Rozmiar pościeli wpływa natomiast na wygodę podczas snu. Zbyt duża może wplątywać się w szczebelki łóżeczka bądź nóżki dziecka. Może być również zwyczajnie za ciężka, przez co np. przedszkolak nie będzie w stanie wygodnie jej ułożyć. Istnieje kilka standardowych rozmiarów, zalecanych dla danych okresów wiekowych dziecka.

 • 0-12 miesięcy - kołderka 56 x 75 cm
 • 0-2 lata - kołdra 80 x 100 cm + poduszka 40 x 60 cm
 • 2-5 lat - kołdra 100 x 135 cm + poduszka 40 x 60 cm
 • 5-10 lat - kołdra 140 x 200 cm + poduszka 70 x 80 cm
 • powyżej 10 lat - kołdra 160 x 200 cm + + poduszka 70 x 80 cm (2szt.)

Oczywiście każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Do zadań rodzica należy indywidualne ocenienie potrzeb swojej pociechy i dobranie rozmiaru najwłaściwszego do ich wzrostu. 

Nadruki to nie tylko kolorowe dodatki

Każda mama wie, jak kolorowe bajkowe postacie oraz wesołe samochodziki na pościeli potrafią ułatwić usypianie dziecka. Takie nadruki to nie tylko forma zabawy dla dziecka. Barwy pościeli mogą znacznie głębiej oddziaływać na psychikę i wpływać na stan większego pobudzenia lub uśpienia mózgu. Mówiąc prościej, pościel w stonowanych kolorach, takich jak np. głęboka zieleń ma działanie odprężające i relaksujące, przez co ułatwia zasypianie. Warto uczyć dziecko już od najmłodszych lat, kładąc je spać pod pościelą w tego typu kolorach. Dzięki temu być może uda nam się uniknąć problemów z zasypianiem, tak typowych dla późnego wieku niemowlęcego. 

Antyalergiczne... ale czy dla wszystkich?

Coraz więcej mam decyduje się na zakup pościeli z materiałów antyalergicznych, niezależnie od tego, czy dziecko faktycznie jest uczulone czy nie. Takie "zapobieganie" i nadmierna ostrożność nie zawsze są najkorzystniejsze dla dziecka. Oczywiście w przypadku alergika, zakup pościeli antyalergicznej jest absolutnie konieczny. Jednak gdy dziecko jest w pełni zdrowe, nie ma konieczności, by decydować się na takie zaopatrzenie. Maluch już od najmłodszych lat powinien mieć styczność z różnego rodzaju materiałami i tworzywami. To w znaczny sposób pozwala zwiększyć jego odporność i zapobiega rozwijaniu się ewentualnych alergii w późniejszym wieku.

Do najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się kołdry należą:

 • materiały syntetyczne - są to typowe kołdry dla alergików
 • puch lub pierze - zdecydowanie nie polecana dla alergików, posiada duże właściwości grzewcze, kołdra puchowa jest dodatkowo bardzo lekka
 • wełna - zapewnia najlepszą termoregulację i wentylację (pościel całoroczna), silnie higroskopijna 

Sprawdź certyfikaty

Wszystkie artykuły dla dzieci powinny przejść konieczne testy jakości i spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Istnieją dwa najbardziej znane certyfikaty, które gwarantują, że wybrane artykuły wykonane zostały z materiałów dostosowanych do potrzeb młodego organizmu. Są to:

 • Oeko-Tex Standard 100 - wydawany przez Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oko-Tex
 • Bezpieczny dla dziecka - wydawany przez niezależne i upoważnione instytucje.

Kupując pościel dla dziecka warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe aspekty i zdecydować się na produkt, który w pełni zaspokaja potrzeby delikatnego organizmu dziecka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.