Wiadomości z Gliwic

Co wpływa na koszt budowy strony www ?

  • Dodano: 2022-06-24 12:45, aktualizacja: 2022-06-27 06:21

Wszyscy szukamy jak najtańszych produktów i usług ale czy to jest napewno dobra strategia w przypadku poszukiwania tak specjalistycznych usług jak usługi budowy stron internetowych?

Koszt strony www na pewno musi być jednym z kryteriów które musimy brać pod uwagę szukając wykonawcy strony internetowej, ale z racji tego iż jest to usługa specjalistyczna powinniśmy się kierować trochę podobnymi kryteriami jak przy szukaniu usług remontowo budowlanych.

Nie ma w tym ani odrobiny przesady, czy zaryzykowałbyś wydanie 50 tysięcy zł na remont mieszkania biorąc pierwszą z brzegu ekipę która może wejść np. jutro ?

No właśnie. Na pewno także sprawdzisz dokonania ekipy w postaci ostatnich realizacji, a może nawet podpytasz osób u których pracowali czy są zadowoleni z efektów ich pracy. Odpowiedz sobie na pytanie czy mając firmę X której jedynym atutem jest najniższa cena i firmę Y której usługi nie są tanie ale firma ta  ma wypełniony kalendarz na rok z góry, referencje którymi może się pochwalić wybrałbyś firmę X czy Y ?

Pytanie retoryczne oczywistym jest że nawet kompletny laik w tematach remontowo budowlanych wybierze firmę Y bo nikt przy zdrowych zmysłach nie zaryzykuje wydania kilkudziesięciu tysięcy zł w ciemno.

Nie inaczej powinno być przy wyborze firmy informatycznej budującej strony internetowe, koszt strony internetowej powinien tak naprawdę zejść na dalszy plan ponieważ jeśli ta strona zostanie wykonana byle jak wszystkie nakłady jakie poniesiesz później (a bez nich nie ma ruchu na stronie) mogą się okazać niczym innym jak topieniem pieniędzy w studni bez dna, będziesz się zastanawiał co robisz nie tak, dlaczego telefon nie dzwoni, dlaczego twoja skrzynka mailowa jest pusta.

Mnóstwo jest firm które budują strony internetowe cena niekiedy potrafi przyprawić o zawrót głowy ale niech ci ona nie przesłania wszystkiego ponieważ pozorne oszczędności mogą wygenerować ci pokaźne straty przy których koszt “droższej wersji” zblednie. Wykonawcy stron internetowych którzy kuszą najniższą możliwą ceną na ogół nie pracują charytatywnie i siłą rzeczy oferując taką usługę muszą ciąć drastycznie koszty czy sądzisz że odmówią sobie godziwego zarobku ?

Nie bądźmy naiwni, “koszty” przeniosą na ciebie, prosty przykład hosting strony internetowej cena rozpoczyna się już od ok 200 zł rocznie za tego typu usługę górna granica jest bardzo wysoko, jak sądzisz na jakim hostingu wykonawca stron internetowych który oferuje najniższe ceny postawi twoją stronę internetową ?

  1. na szybkim hostingu który kosztuje np. 600 zł rocznie
  2. na najtańszym hostingu na rynku który kosztuje 200 zł rocznie i to o zgrozo na własnym hostingu dzierżawionym od firmy hostingowej na którym ma 50 innych stron więc zoptymalizuje sobie nawet ten wydatek kosztem ciebie

Dlaczego hosting strony internetowej jest tak ważny ?

Załóżmy że szukasz jakiejś usługi w Google, wpisujesz frazy które powiązane są z wykonaniem danej czynności + miasto, dostajesz kilkadziesiąt wyników i klikasz, otwierasz pierwszą stronę z brzegu i czekasz, 5, 6, 7, 10, 15 sekund i nic się nie dzieje - co robisz ?

Zamykasz stronę. To jest przykład klienta który skusił się na najtańszą ofertę budowy strony internetowej która została posadowiona na najtańszym hostingu współdzielonym na którym firma wykonawcy hostuje jeszcze kilkudziesięciu klientów tj ty po to żeby optymalizować swoje koszty.

Co się więc dzieje z nakładami na reklamę które co miesiąc ponosisz ?

Przepalasz je bezefektywnie, ponieważ cały ruch który trafia na twoją stronę jest marnotrawiony, to zmarnowane szanse na pozyskanie klienta klienta który jest niecierpliwy, klienta który nie będzie czekał 20 sekund aż twoja strona internetowa się otworzy tylko klienta który po prostu zamknie twoją stronę i pójdzie do konkurencji której strona internetowa otwiera się w kilka sekund.

Tanie zawsze było wrogiem drogiego, niestety pogoń za taniością w przypadku usług informatycznych się nie sprawdza, być może sprawdzi się w przypadku zakupu produktu markowego tj pralka czy lodówka niestety w przypadku usługi informatycznej im taniej, tym większe ryzyko że ktoś mocno zaoszczędzi twoim kosztem a pieniądze które wydasz na taką usługę będą jedną wielką stratą, nie mówiąc o nakładach na reklamę.

Ile kosztuje strona internetowa która będzie profesjonalnie wykonana i która będzie szybko działać na każdym typie urządzenia ?

To trudne pytanie ponieważ rozpiętość cenowa usług budowy stron www jest ogromna, można zbudować prostą i szybką stronę internetową już za 1200-1500 zł, równie dobrze trafisz na oferty opiewające na 10 krotność tej kwoty, wiele zależy od tego czego się oczekuje od wykonawcy, im masz mniejszą skłonność do kompromisów tym będzie drożej i musisz się na to przygotować, najtańsze będą strony internetowe na darmowych szablonach, to co bym ci radził - to raczej unikaj tego typu rozwiązań ponieważ nierzadko to może być najsłabsze ogniwo całego projektu w kontekście prędkości działania strony ale także jej bezpieczeństwa. 

Kolejnym wyborem są strony internetowe na płatnych szablonach to można powiedzieć jest koszt w zakresie do 2-3 tysięcy zł wliczając już koszt szablonu ,licencje na materiały graficzne itp. ,najdroższe są projekty typu custom czyli strony internetowe budowane w PHP/CSS/JS od zera pod ciebie (zakładając że jesteś osobą która nie akceptuje kompromisów) - niestety tego typu projekty w zależności od tego jak są złożone potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Naturalnie strona wizytówka typu custom nie będzie tyle kosztować, to raczej będzie zakres o rząd wielkości niższy nie mniej jednak nadal będzie to drogie rozwiązanie w stosunku do stron internetowych na szablonach komercyjnych.

Czy warto iść w stronę rozwiązań typu “custom” ?

Jeśli jesteś właścicielem dużej korporacji o zasięgu międzynarodowym - z pewnością to jedyna droga, natomiast w innych przypadkach uważam to za przerost formy nad treścią gdyż zarówno strona za 1500-2500 zł będzie skutecznie pozyskiwać klientów jak i strona za kilkadziesiąt tysięcy zł, tak naprawdę o skuteczności strony (poza szybkością hostingu, odpowiednią jej konstrukcją) największy wpływ na to czy będzie ona pozyskiwać tzw. “leady” jest reklama.

Więcej informacji na temat budowy stron internetowych ,ich reklamy, skutecznych sposobów na dotarcie do klientów możesz odnaleźć na tej stronie - stronainternetowacena.pl

Dla wytrwałych, koszt budowy strony internetowej można obniżyć próbując ją zbudować samodzielnie, musisz sobie jednak zadać pytanie - ile razy w życiu będziesz to robił i czy nie warto lepiej poświęcić tego całego czasu który będziesz zmuszony poświęcić aby tego dokonać - na rozwój własnego biznesu, sądzę że to znacznie lepsza inwestycja niż oszczędność 1000 - 2000 zł na budowie strony internetowej. Ponieważ czas który będziesz musiał poświęcić na naukę, budowę takiej strony może być wielokrotnie więcej wart niż pozorne oszczędności. Pamiętaj że strona internetowa cena tej usługi to jest suma najczęściej wieloletnich doświadczeń wykonawcy a nie tylko czysta chęć zysku, można to porównać do ceny samochodów, to nie tylko koszt materiałów i pracy na linii montażowej to także koszty lat badań, testów które siłą rzeczy muszą być częścią ceny końcowej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.