Wiadomości z Gliwic

Czepki medyczne w służbie zdrowia

  • Dodano: 2021-07-12 11:00, aktualizacja: 2021-07-13 09:10

W służbie zdrowia od zawsze wymaga się specjalnego, schludnego uniformu, w skład którego wchodzą nienoszone na co dzień części garderoby, takie, jak bluzy medyczne czy czepki medyczne. Tak dobrana specjalistyczna i jednocześnie specjalna odzież ma za zadanie chronić nie tylko współpracowników, jak i wszystkich osób z bezpośredniego otoczenia, w tym oczywiście także pacjentów. Czepki to ta część garderoby, która mimo upływu lat się nie zmienia  - wciąż jest wymagana w takim samym stopniu, co kiedyś. Niekoniecznie jednak dzisiaj noszona ochrona głowy musi być bezosobowa i nijaka. Dbają o to odpowiednie firmy, specjalizujące się w sprzedaży odzieży ochronnej, jak www.medhoodie.pl.

Podstawowe informacje o czepkach medycznych

Konieczność noszenia na sobie odzieży ochronnej, w tym właśnie ściśle przylegających do głowy czepków medycznych, wymagana jest głównie od wszystkich osób mających znajdować się na salo operacyjnej lub w salo zabiegowej podczas wykonywania planowanych czynności. Dotyczy to absolutnie wszystkich osób, a więc nie tylko lekarza prowadzącego oraz jego pomocników, ale też asystentów, pielęgniarki oraz studentów medycyny, jeśli takowi również mają się znaleźć w jednym miejscu z operowanym pacjentem. W noszeniu tej konkretnej odzieży chodzi o zachowanie maksymalnie sterylnych warunków pracy  - upięte i zabezpieczone włosy są jednym z niezbędnych elementów pracy w służbie zdrowia. Wbrew pozorom niepozorny włos, jeśli dostanie się do otwartej rany, jest w stanie spowodować w ciele poważne powikłania, nawet stan zapalny. 

Nie bez znaczenia jest też sam materiał, z jakiego czepek medyczny jest wykonany. W przypadku trwających wiele godzin, skomplikowanych operacjach, niezbędne jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny ciała, a także przeciwdziałanie nadmiernemu poceniu. Czepki powinny więc chłonąć wilgoć i nie powodować dodatkowego pocenia się ciała. To jedyny sposób na przeprowadzenie operacji w komfortowych warunkach – o ile można o takich mówić w przypadku ostrych świateł, powodujących szybkie nagrzewanie się sal – i ludzi.

Czepek medyczny  - znak rozpoznawczy dla pacjentów

W pewnym sensie właśnie tak charakterystyczne elementy garderoby osób zatrudnionych w służbie zdrowia mają realny wpływ na odbiór takich ludzi przez pacjentów. Odpowiednio ubrany członek lekarskiej załogi, wyposażony w kitel i czepek, od razu wyróżnia się spośród tłumu pacjentów i z miejsca budzi zaufanie oraz respekt. To od zawsze znak rozpoznawczy, sygnał dla pacjenta, że z pewnością znajduje się on w najlepszych rękach specjalisty.
Konieczność noszenia na co dzień w pracy czepka nie wymusza jednak na lekarzu czy pielęgniarce chodzenia zawsze w tych samych, stonowanych kolorach. Sklepy z odzieżą medyczną, takie jak www.medhoodie.pl, wychodzą z założenia, że lekarz również może wyglądać modnie – mimo szacunku, jakim ma być obdarzony na każdym kroku. Kolorystyka czepków jest więc dzisiaj bardzo bogata, a pracownicy służby zdrowia mają możliwość wyboru czegoś odpowiedniego dla siebie. Coraz powszechniej rezygnuje się z noszenia białych czy zielonych, bezosobowych modeli na rzecz właśnie charakterystycznych, rzucających się od razu w oczy barw – pomarańczy, czerwieni, żółcieni, fioletów. Gama kolorystyczna jest w zasadzie niczym nieograniczana, dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie tych niepozornych elementów do kompletu garderoby, jaki się ma na sobie danego dnia. Obecnie możliwe jest wybieranie czepków z dowolnymi nadrukami – co szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku operacji wykonywanych na oddziałach dziecięcych. 

Artykuł został napisany we współpracy z firmą Algov - agencją interaktywną, zajmującą się pozycjonowaniem stron i sklepów internetowych.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.