Wiadomości z Gliwic

Czy można mieszkać w domu w trakcie budowy?

  • Dodano: 2024-06-25 16:30, aktualizacja: 2024-06-26 18:22

Budowa domu to dość skomplikowane przedsięwzięcie i nie chodzi tutaj wyłącznie o bardzo wysokie koszty, ale również o czas potrzebny na sfinalizowanie wszelkich prac. Tymczasem, wielu osobom zależy na tym, aby skończyć budowę jak najszybciej i móc wreszcie wprowadzić się do swoich czterech kątów. Pojawiają się nawet pytania o to, czy można zamieszkać w domu, który jest jeszcze w trakcie budowy? W dzisiejszym artykule rozwiewamy wątpliwości związane z tym zagadnieniem! Budowa własnego domu to jedno z największych wyzwań, jakie każdy z nas może podjąć w życiu. Wiąże się to zarówno ze sporymi wydatkami, ale też szeroko zakrojonym procesem logistycznym, w tym z koniecznością zatrudnienia fachowej ekipy, spełnienia wszelkich formalności itp. Warto więc dokładnie poznać temat, aby wiedzieć, jak poruszać się na tym gruncie.

Jak wygląda budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu wymaga przede wszystkim dobrego i dokładnego planu działania, z podziałem na poszczególne etapy. Każdy z nich musi być rozłożony na czynniki pierwsze, aby prace przebiegał zgodnie z założeniami projektowymi oraz przepisami prawa. Jednym z najważniejszych etapów jest prawidłowe przygotowanie działki pod budowę, a więc jej uzbrojenie oraz zapewnienie przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Jeśli w pobliżu nie ma gminnej kanalizacji, trzeba sięgnąć po przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są najlepszą alternatywą. Jest to bardzo nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością. Warto jednak zaplanować budowę takiej oczyszczalni jeszcze przed wykonaniem fundamentów samego domu.

Jakie formalności, aby zamieszkać w wybudowanym domu?

Obecnie, proces budowy domu jeśli chodzi o kwestie formalne, jest o wiele prostszy niż jeszcze kilka lat temu. W większości przypadków nie trzeba już starać się o pozwolenie na budowę, a uproszczone procedury sprawiają, że oszczędza się sporo czasu i pieniędzy. Mimo to, koniecznością jest przygotowanie odpowiedniego projektu, zaplanowanie poszczególnych etapów, jak i zatrudnienie ekipy, która zajmie się realizacją każdego z nich od początku do końca. Oczywiście, większość formalności inwestor musi dokonać samodzielnie, ale w sprawach stricte budowlanych powinien polegać na sprawdzonej i rzetelnej ekipie, która wykonuje tego typu zlecenia na co dzień.

Czy można zamieszkać już w trakcie budowy?

Budowa domu może trwać latami i w wielu przypadkach nie ma możliwości jej przyspieszenia. Nawet jeśli właściciel posiada fundusze, może bowiem natrafić np. na brak materiałów budowlanych, który w żadnym razie nie jest już zależny od niego. To dlatego na ostatnich etapach budowy, a więc przede wszystkim wówczas, gdy dom wymaga wykończenia lub już po nim, pojawia się myśl, czy można już w nim zamieszkać? Jak się jednak okazuje, nawet zakończenie prac nie jest równoznaczne z zakończeniem samej budowy. To ostatnie ma wymiar formalny i wymaga zgłoszenia finalizacji inwestycji i - jeśli przed rozpoczęciem prac wymagane było pozwolenie budowlane - uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli dom nie jest dokończony, nie można w nim zamieszkać bez zdobycia stosownego pozwolenia wydawanego przez Inspektora Nadzoru Budowlanego. Trzeba więc złożyć wniosek i czekać na kontrolę, która nastąpi w ciągu 21 dni. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie można wprowadzić się do nieruchomości, która nie jest jeszcze w pełni gotowa.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.