Wiadomości z Gliwic

Czy warto odbyć kurs udzielania pierwszej pomocy?

  • Dodano: 2020-01-22 12:00

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy niestety nie jest w Polsce powszechna – mimo że zasadniczo udzielenie pomocy stanowi obowiązek każdego, kto znajdzie się w miejscu wypadku. Wiele osób obawia się nawet spróbować udzielić pierwszej pomocy ze strachu przed konsekwencjami prawnymi w wypadku np. złamania komuś żeber w czasie masażu serca. Tak naprawdę jednak to właśnie nieudzielenie pomocy może nieść ze sobą konsekwencje karne.

Dla kogo przeznaczony jest kurs udzielania pierwszej pomocy?

Kursy pierwszej pomocy zwykle dedykowane są wszystkim, którzy chcieliby podnieść swoje umiejętności w tym zakresie. Tak naprawdę wiele osób nigdy nie odbyło nawet podstawowego przeszkolenia z udzielania pomocy przedmedycznej, a te, które miały do czynienia z takim szkoleniem – na przykład podczas kursu prawa jazdy – często nie miały okazji przećwiczyć nabywanych umiejętności w praktyce.

Warto jednak pamiętać, że są dwa rodzaje pomocy przedmedycznej – najczęściej mamy do czynienia ze zwykłym kursem udzielania pierwszej pomocy, który zazwyczaj trwa najwyżej dwa dni. Czasem jednak można spotkać się z ofertą kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy – jest on przeznaczony dla osób, które dość często mają do czynienia z koniecznością ratowania zdrowia i życia, a nie są ratownikami medycznymi – takich jak policjanci czy strażacy.

Kiedy można zapisać się na kurs udzielania pierwszej pomocy?

Czasami kurs udzielania pierwszej pomocy organizowany jest przez uczelnię lub pracodawcę i objęty jakimś rodzajem dofinansowania – wtedy warto zapisać się w wyznaczonym terminie. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wziąć udziału w takim kursie finansowanym przez pracodawcę, warto zapisać się na szkolenie indywidualnie. Zazwyczaj organizacją takich szkoleń zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy, można je znaleźć na przykład tu: https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Kurs udzielania pierwszej pomocy trwa zwykle jeden dzień, dlatego można zapisać się na niego właściwie w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.