Korony protetyczne stosuje się jako uzupełnienia zębów zniszczonych, martwych, osłabionych itp. Dobierane są one indywidualnie zarówno u dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów. Korony zębowe wykonuje się z różnorodnych materiałów, a każdy typ ma określone właściwości.
Czym są korony zębowe?
Są to stałe uzupełnienia protetyczne, odbudowujące ubytek korony klinicznej zęba. Wykonuje się je z akrylu, stopu metalowego oraz licowanego stopu metalowego z dodatkową warstwą akrylu, kompozytu bądź ceramiki. W protetyce wykorzystuje się także technologię CAD/CAM, pozwalającą na stworzenie koron pełnoceramicznych. Tego typu uzupełnienia nie wymagają bazy z licowanego stopu metalowego. Jedną z największych zalet koron zębowych jest ich trwałość. Mogą one służyć przez dziesięć lat, a u wielu pacjentów okres ten jest znacznie dłuższy. Poza koronami stałymi stosowane są także uzupełnienia tymczasowe wykonywane z kompozytów lub aluminiowego stopu. Ich koszt wynosi kilkaset złotych. Uzupełnienie protetyczne wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (dorośli pacjenci) albo ogólnym (dzieci).
Jakie są wskazania do założenia korony zębów?
Uzupełnienia pozwalają na odtworzenie ubytku korony zęba mlecznego lub stałego. U wielu pacjentów stanowią one komponent mostu protetycznego, umożliwiającego wypełnienie ubytków między zębami. Korony wstawiane są także ze względów estetycznych. Decydują się na nie osoby, mające ukruszone, pęknięte lub złamane zęby. Korony są świetnym rozwiązaniem w przypadku przebarwionego szkliwa, którego naturalnego koloru nie da się przywrócić tradycyjnymi zabiegami higienicznymi.
Korony porcelanowe
W protetyce wyróżnia się różne rodzaje koron zębowych, a podstawowy podział dotyczy zastosowanego do ich stworzenia materiału. Wypełnienia porcelanowe wyróżnia świetna estetyka oraz wytrzymałość. Ich kolorystyka zbliżona jest do naturalnej barwy szkliwa, dzięki czemu trudno odróżnić je od pozostałych zębów pacjenta. Korony porcelanowe stosuje się w celu odbudowy zębów, które zostały osłabione leczeniem kanałowym, co doprowadziło do ich pęknięcia lub złamania. Sprawdzają się także u pacjentów z wrodzonym brakiem szkliwa. Korona porcelanowa może mieć podbudowę ze stopu metalowego bądź tlenku cyrkonu. Największą zaletą pierwszego uzupełnienia jest elastyczność, a drugiego – wytrzymałość i naturalny wygląd.
Korony pełnoceramiczne
Korony zębowe pełnoceramiczne są idealną opcją dla osób z dużą wrażliwością, gdyż nie wywołują one reakcji alergicznych. Wypełnienia imitują wygląd naturalnych zębów, dlatego na ich wstawienie decydują się zazwyczaj osoby, zwracające dużą uwagę na nienaganną estetykę uśmiechu. Warto zaznaczyć, że korony pełnoceramiczne są przezierne, dzięki czemu sąsiadujące z nimi tkanki nie przybierają ciemnego koloru.
Korony metalowe
Wypełnienia metalowe są trwałe i wytrzymałe na ewentualne uszkodzenia, a ich założenie nie stanowi dużego wydatku. Korony zębowe ze stopu metalu swoim wyglądem odbiegają jednak od naturalnych zębów, a u niektórych pacjentów prowadzą one do wystąpienia reakcji alergicznych. Wypełnienie na podbudowie metalowej wykorzystuje się zazwyczaj do odtworzenia zniszczonych zębów bocznych, które nie są widoczne po otworzeniu ust.
Korony zębów pozwalają na ochronę i wzmocnienie osłabionego bądź uszkodzonego zęba. Przy wyborze odpowiedniego uzupełnienia warto wziąć pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale również zalecenia specjalisty. By korona służyła przez wiele lat niezbędna jest jej regularna i dokładna higiena.