Wiadomości z Gliwic

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

  • Dodano: 2020-06-09 13:15, aktualizacja: 2020-06-10 10:59

O biurach rachunkowych słyszał praktycznie każdy, jednak większość osób nie wie, w jakim zakresie ono funkcjonuje i czym dokładnie zajmują się ludzie w nim pracujący. Biuro rachunkowe jest podmiotem, który świadczy swoje usługi na podstawie umowy dla różnych firm i przedsiębiorstw oraz osób fizycznych. W imieniu zleceniodawcy załatwia sprawy związane z płacami, rachunkowością oraz dokumentacją kadrową.

Co to jest biuro rachunkowe?

Bez względu na to, jaką działalność prowadzi przedsiębiorca, jest on zmuszony do odprowadzania podatków do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z obecnie obowiązującym prawem. Im prowadzona działalność jest bardziej rozbudowana, tym bardziej skomplikowane są sprawy rachunkowe, a co za tym idzie - właściciel ma więcej obowiązków z nimi związanymi. Bardzo często jest tak, że w pierwszych latach działalności przedsiębiorca stara się samodzielnie załatwiać wszystkie sprawy, jednak po krótkim czasie zdaje sobie sprawę, że jest to trudne i zajmuje wiele czasu.

W celu wypełnienia swoich zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego zaczyna on poszukiwać pomocy. Najczęściej wybiera biuro rachunkowe Gliwice, które świadczy swoje usługi dla przedsiębiorstw. Innym rozwiązaniem jest stworzenie oddzielnego działu księgowości, w którym wszelkie sprawy związane z zobowiązaniami wynikającymi z przepisów prawa zajmują się osoby zatrudnione na etacie. Należy jednak wspomnieć, że oba rozwiązania różnią się między sobą przede wszystkim kosztami.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe Gliwice zajmuje się, ogólnie rzecz biorąc księgowaniem wszelkich dokumentów zakupowych i sprzedażowych, a także przepływem finansów w przedsiębiorstwie. Zakres działania może być jednak znacznie szerszy, a wszystko zależy głównie od zleceniodawcy. Wszelkie działania i prace biura rachunkowego można określić jako czynności podjęte w sferze finansów i podatkowej.

Biuro rachunkowe Gliwice zajmuje się także podstawowymi analizami finansowymi, udzielaniem porad z zakresu prawa, tworzeniem odpowiednich strategii, optymalizacją podatkową oraz sporządzaniem deklaracji PIT i tłumaczeniem zawiłych i często niezrozumiałych przepisów prawa. Zakres działania biura będzie zależał w głównej mierze od przedsiębiorcy oraz umiejętności jego pracowników, znajdujących się w biurze.

W zależności ilu specjalistów i z jakich branż będzie się znajdowało w biurze rachunkowym, tym szerszy lub węższy zakres usług może ono oferować. Na ogół zajmują się one różnego rodzaju podmiotów gospodarczych, ale nie wyklucza to, że nie są one dostępne dla osób fizycznych. Klienci indywidualni, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą również skorzystać z takich usług, jak na przykład pomoc w rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego, uzyskać poradę podatkową i inwestycyjną, a także w kwestiach spraw codziennych.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.