Wiadomości z Gliwic

Deska SUP - dlaczego stała się tak popularna?

  • Dodano: 2022-06-20 11:00

Deska SUP stała się szczególnie popularna w ostatnich latach. Jest ona łatwa w użyciu i daje możliwość uprawiania wielu aktywności. Może być używana do uprawiania sportów wodnych, w szczególności paddleboardingu ale również windsurfingu. Dodatkowo deska SUP jest lekka i łatwa do przenoszenia, co sprawia, że jest to doskonały sprzęt dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą mieć swój ulubiony sprzęt sportowy zawsze ze sobą podczas wakacyjnych i weekendowych wycieczek.

Czym jest deska sup?

SUP (skrót od angielskiego Stand-Up Paddleboarding) to deska do pływania, która może być używana zarówno do pływania po morzu, jak i po jeziorze. Jest ona szersza i grubsza niż deska do surfingu, dzięki czemu jest stabilniejsza. Można na niej stać lub siedzieć, a także leżeć na brzuchu. Szczególną rzeczą charakterystyczną jest to, że pływając na desce SUP na stojąco odpychamy się przy użyciu specjalnego wiosła. Deska SUP jest doskonałym sposobem na relaks i aktywność fizyczną w jednym. Ponadto, pływanie na desce SUP jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz doskonałym treningiem kondycyjnym. Dzięki aktywnościom na desce SUP można rozciągnąć i wzmocnić mięśnie pleców oraz ramion. A co najważniejsze pływanie na desce SUP to aktywność którą możemy wykonywać solo jak i w większym gronie rodziny czy przyjaciół. 

Historia deski SUP

Historia deski SUP sięga końca prawdopodobnie XIX wieku, kiedy to powstał pierwszy jej prototyp. Do popularności deski doprowadziła hawajska legenda – Duke Kahanamoku. Duke był mistrzem pływania i surfing'u, i był jednym z pierwszych, którzy pływali stojąc na desce surfingowej i odpychając się kijem. 

Kiedyś deski SUP były używane wyłącznie do surfowania. Jednak szybko się rozwinęły i stały się popularne nawet wśród amatorów sportów wodnych. Dziś deski SUP są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, a ich cena jest dostosowana do budżetu każdego klienta. Deski SUP są łatwe w obsłudze i oferują świetną rozrywkę dla całej rodziny.

Rodzaje desek sup 

Najpopularniejszym typem desek SUP jest deska all-around. Jest to ogólny typ deski, który można używać do wszystkich rodzajów pływania, od surfingu po spokojne pływanie po rzece lub jeziorze. Deski all-around są zazwyczaj średniej długości i mają prosty kształt, dzięki czemu są łatwe do prowadzenia. Innym popularnym typem desek SUP jest deska do surfingu. Surf deski są generalnie krótsze i bardziej zwrotne niż all-around, co czyni je doskonałymi do surfingu. Kolejnym typem jest deska SUP Touring. Jest to deska typowo turystyczna, szczególnie ciesząca się popularnością wśród osób, które pragną wybrać się na spływ rzeczny lub zwiedzać otwarte akweny wodne. Deski touring są dłuższe dzięki czemu stają się bardziej stabilne kierunkowo. Ostatnim popularnym typem desek SUP jest deska do jazdy na fali. Wave deski są zwykle bardziej stabilne niż deski do surfingu i dodatkowo wzmocnione aby zagwarantować bezpieczeństwo przy falach i silnym wietrze.

Gdzie uprawiać Paddleboarding 

Paddleboarding to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i zaczerpnięcie trochę ruchu, ale ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce. Paddleboarding w oceanie może być niebezpieczny ze względu na fale i prądy, dlatego najlepiej trzymać się spokojnych wód. Idealne są jeziora śródlądowe i stawy, o ile nie ma tam zbyt dużego ruchu łodzi. Rzeki również mogą być dobrym miejscem do pływania na paddleboardzie, o ile trzymasz się z dala od wartkich i burzliwych rzek. Przy odrobinie planowania możesz znaleźć idealne miejsce nie tylko do uprawiania paddleboardingu ale również na wakacyjny wyjazd w gronie rodziny. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.