Wiadomości z Gliwic

Domowy test owulacyjny: jak poprawnie interpretować wyniki?

  • Dodano: 2022-04-06 13:15, aktualizacja: 2022-04-11 08:04

Domowy test owulacyjny, podobnie jak test ciążowy, wykonywany jest z próbki moczu. Co warto wiedzieć o tym teście i jak go przeprowadzić, aby wyznaczyć dni płodne?

Do czego służą testy owulacyjne?

Testy owulacyjne polecane są parom, które starają się o zajście w ciążę. Współżycie w czasie około owulacyjnym znacznie zwiększa szansę na poczęcie. Niekiedy z różnych względów partnerka ma problem z ustaleniem, w którym czasie występuje u niej owulacja. Objawy dni płodnych nie zawsze są oczywiste i klarowne, chociaż regularne przeprowadzanie testów owulacyjnych w spodziewanym czasie jajeczkowania oraz śledzenie zmian zachodzących w organizmie może na przyszłość pomóc ocenić kobiecie fazę cyklu.

Jak działa test owulacyjny do przeprowadzenia w domu?

Testy owulacyjne są testami paskowymi. Wykrywają one wzrost stężenia hormonu LH w moczu. Hormon ten wydzielany jest w dużej ilości właśnie w czasie jajeczkowania. W jednym opakowaniu testów owulacyjnych zazwyczaj znajduje się kilka testów paskowych.

Jak przeprowadzić domowy test owulacyjny?

Wykonanie testu owulacyjnego jest bardzo proste. W przeciwieństwie do testów ciążowych, które zaleca się, aby wykonywać rano, testy owulacyjne mogą być przeprowadzane o dowolnej porze. W celu przeprowadzenia testu należy zanurzyć pasek do zaznaczonej linii obszaru testowego w próbce moczu. Do niektórych testów owulacyjnych załączany jest specjalny jednorazowy pojemnik. Jeśli w konkretnym produkcie go nie ma, wystarczy zebrać mocz do czystego naczynia.

Pozytywny wynik testu oznacza, że owulacja nastąpi w ciągu najbliższych 24-36 godzin. To czas, w którym zdrowe plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety najdłużej i napotkać komórkę jajową. Dlatego właśnie w tym okresie jest najlepszy czas na staranie się o dziecko.

Czy test owulacyjny może wyjść pozytywny w ciąży?

Test owulacyjny nie może wyjść pozytywny, jeśli jesteś w ciąży, ponieważ w tym czasie nie dochodzi do jajeczkowania. Jednocześnie test owulacyjny nie może być stosowany w celu stwierdzenia ciąży. Aby nie nastąpiła pomyłka, testy owulacyjne są znacznie mniejsze od ciążowych i są podpisane zazwyczaj nazwą hormonu, jaki wykrywają — LH. W przypadku testów ciążowych jest to hormon HCG.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.