Wiadomości z Gliwic

Dowiedz się jak kupić apartament w Hiszpanii

  • Dodano: 2018-03-21 12:45

W tym artykule znajdziesz cenne oraz praktyczne informacje o zakupie nieruchomości w Hiszpanii. Dzięki tej wiedzy będzie Ci łatwiej podjąć decyzje, oszacować koszty oraz zaplanować następne kroki. Poruszymy w nim takie zagadnienia jak: podatki, aspekty prawne, koszty utrzymania domu i inne ważne kwestie odnoszące się do mieszkania w Hiszpanii.

Jak wygląda kupno mieszkania w Hiszpanii?

Zakup nieruchomości w Hiszpanii nie jest zbyt odmienny od polskiej procedury zakupu mieszkania. Jasne, że w niektórych sprawach trzeba wziąć pod uwagę lokalne uwarunkowania i specyfikę rynku. Jeżeli chodzi o dokumentację, to przede wszystkim będzie Ci potrzebny numer hiszpańskiej identyfikacji podatkowej NIE* (numero de identificacion de estranjero). Nie musisz o niego występować na samym początku. Dopiero, gdy zdecydujesz się na kupno konkretnej nieruchomości, należy złożyć dokumenty, aby otrzymać ten numer. Wiele informacji na temat całej tej procedury, znajdziesz w Internecie. Pozostałe niezbędne Ci dokumenty to: potwierdzenie otwarcia konta w hiszpańskim banku, paszport lub dowód osobisty oraz kopia paszportu lub dowodu osobistego.

Podpisanie umowy przedwstępnej-zakup nieruchomości na rynku wtórnym

Najpierw podpisuje się umowę wstępną, czyli umowę kupna-sprzedaży. Dzięki niej można zarezerwować wybraną nieruchomość. Oczywiście zanim ją podpiszesz, to otrzymasz również wersję umowy w języku polskim. Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej musisz się również przygotować, że będziesz musiał wpłacić zaliczkę w kwocie  od 3000 do 6000 euro. W umowie wstępnej podany jest termin podpisania aktu notarialnego i konto, na które zostanie wpłacony depozyt. Wynosi on 10 procent wartości nieruchomości. Wpłaty depozyty dokonuje się zazwyczaj tylko wtedy, gdy data spotkania z notariuszem jest późniejsza niż miesiąc od rezerwacji nieruchomości.

Podpisanie aktu notarialnego i zakup nieruchomości

Wtedy jesteś zobowiązany do wpłacenia pozostałej części wartości sprzedaży. Akt notarialny podpisuje się w języku hiszpańskim. Poproś agencję nieruchomości, z którą współpracujesz, aby zapewniła Ci tłumacza, wtedy będziesz czuł się o wiele bezpieczniej. Kupując apartamenty Hiszpania na tej stronie możesz również wynająć adwokata, jeżeli czujesz taką potrzebę. W akcie notarialnym będą obecne wszystkie nazwiska osób, które były obecne przy jego podpisywaniu. Tak samo, jak wcześniej podpisuje się umowę przedwstępną między Tobą a firmą budowlaną. Jesteś zobowiązany do wpłaty zaliczki w kwocie od 3000 do 6000 euro, aby zarezerwować daną nieruchomość. Również podpisujesz akt notarialny, z tym, że data jego podpisania jest zależna od terminu realizacji danej inwestycji i odbioru kluczy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.