Wiadomości z Gliwic

Drewniaki - znowu w modzie!

  • Dodano: 2020-05-22 12:45

Drewniaki do niedawna kojarzyliśmy z wygodnym, ale niezbyt atrakcyjnym obuwiem noszonym głównie przez lekarzy i pracowników kuchni i stołówek. Ostatnio jednak wróciły do łask i coraz częściej można je spotkać w miejskich stylizacjach. Skąd wzięła się nowa moda na drewniaki?

Kiedy wymyślono drewniaki?

Drewniaki to ogólna nazwa butów w całości lub częściowo wykonanych z drewna. Najbardziej charakterystyczne są holenderskie drewniaki – klompen, które do dziś wytwarzane są ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych metod rzemieślniczych. Te drewniaki, wykonane z jednego kawałka drewna są nie tylko pamiątką turystyczną czy elementem stroju ludowego, ale także mogą służyć jako obuwie robocze, o ile posiadają odpowiedni certyfikat.

Najstarsze znalezione przez archeologów drewniaki pochodzą z XIII wieku. Pierwotnie buty te były popularne wśród chłopstwa i osób, które nie mogły pozwolić sobie na buty ze skóry. Drewniaki były popularne w całej Europie, a drewniana podeszwa często była stosowana również w innych częściach świata.

Skąd wzięła się moda na drewniaki?

Powrót drewniaków do łask można przypisywać zapewne przede wszystkim temu, ze są zdrowe i wygodne, a przy tym niedrogie. Nie bez znaczenia jest też zapewne moda na folklor i naturalne materiały, a ciężko o bardziej naturalne niż drewno i skóra.

Są jednak miejsca, w których drewniaki zawsze były popularne – mowa oczywiście o szpitalach, kuchniach czy stołówkach. Takie drewniaki można kupić za kilkadziesiąt złotych np. tu: https://pantofelek-sklep.pl/pl/drewniaki. Szczególnie czarne, brązowe lub różnokolorowe dobrze sprawdzą się we współczesnych letnich stylizacjach – białe drewniaki kojarzą się ze szpitalem, poza tym biała skóra szybko ulega zabrudzeniom. Warto zwracać uwagę na rodzaj użytego drewna – świetnie sprawdza się olchowe lub lipowe – a także podeszwę. Najlepiej, gdy pięta jest nieco wyżej, niż palce. Warto też wybrać model z gumową warstwą izolującą hałas i wstrząsy. Taka warstwa zwiększa też bezpieczeństwo, ponieważ działa antypoślizgowo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.