Wiadomości z Gliwic

Drewniaki - znowu w modzie!

  • Dodano: 2020-05-22 12:45

Drewniaki do niedawna kojarzyliśmy z wygodnym, ale niezbyt atrakcyjnym obuwiem noszonym głównie przez lekarzy i pracowników kuchni i stołówek. Ostatnio jednak wróciły do łask i coraz częściej można je spotkać w miejskich stylizacjach. Skąd wzięła się nowa moda na drewniaki?

Kiedy wymyślono drewniaki?

Drewniaki to ogólna nazwa butów w całości lub częściowo wykonanych z drewna. Najbardziej charakterystyczne są holenderskie drewniaki – klompen, które do dziś wytwarzane są ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych metod rzemieślniczych. Te drewniaki, wykonane z jednego kawałka drewna są nie tylko pamiątką turystyczną czy elementem stroju ludowego, ale także mogą służyć jako obuwie robocze, o ile posiadają odpowiedni certyfikat.

Najstarsze znalezione przez archeologów drewniaki pochodzą z XIII wieku. Pierwotnie buty te były popularne wśród chłopstwa i osób, które nie mogły pozwolić sobie na buty ze skóry. Drewniaki były popularne w całej Europie, a drewniana podeszwa często była stosowana również w innych częściach świata.

Skąd wzięła się moda na drewniaki?

Powrót drewniaków do łask można przypisywać zapewne przede wszystkim temu, ze są zdrowe i wygodne, a przy tym niedrogie. Nie bez znaczenia jest też zapewne moda na folklor i naturalne materiały, a ciężko o bardziej naturalne niż drewno i skóra.

Są jednak miejsca, w których drewniaki zawsze były popularne – mowa oczywiście o szpitalach, kuchniach czy stołówkach. Takie drewniaki można kupić za kilkadziesiąt złotych np. tu: https://pantofelek-sklep.pl/pl/drewniaki. Szczególnie czarne, brązowe lub różnokolorowe dobrze sprawdzą się we współczesnych letnich stylizacjach – białe drewniaki kojarzą się ze szpitalem, poza tym biała skóra szybko ulega zabrudzeniom. Warto zwracać uwagę na rodzaj użytego drewna – świetnie sprawdza się olchowe lub lipowe – a także podeszwę. Najlepiej, gdy pięta jest nieco wyżej, niż palce. Warto też wybrać model z gumową warstwą izolującą hałas i wstrząsy. Taka warstwa zwiększa też bezpieczeństwo, ponieważ działa antypoślizgowo.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.