Wiadomości z Gliwic

Działanie kuchenki indukcyjnej - jak podłączyć i używać?

  • Dodano: 2019-11-04 15:15

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz wielu zaletom kuchnie indukcyjne zyskały na dużej popularności. Są bardzo chętnie wybieranym sprzętem AGD do wyposażenia domowej kuchni. Dzięki nim gotowanie jest bardziej komfortowe i bezpieczne oraz pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Decydując się na płytę indukcyjną warto poznać zasady jej działania oraz wiedzieć jak ją podłączyć oraz używać.

Jak działa płyta indukcyjna?

Kuchnia indukcyjna działanie swoje opiera na zjawisku indukcji. Pod blatem kuchenki indukcyjnej są umieszczone spiralne zwoje (cewki), które w momencie przepływu przez nie zmiennego prądu elektrycznego wytwarzają silne przemienne pole magnetyczne. Gdy na pole grzewcze zostaje postawiony specjalny garnek do indukcji, to jego podstawę przenika zmienny strumień pola magnetycznego, który generuje w niej prądy wirowe, a ich przepływ z kolei powoduje wydzielanie się ciepła w garnku gdyż ferromagnetyk nie jest nadprzewodnikiem i prąd napotyka na spory opór. Dzięki zjawisku indykcji energia elektryczna ze zwojów kuchenki poprzez pole magnetyczne jest zamieniana na wytwarzaną w garnku energię cieplną.

Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną do prądu?

Kuchenka indukcyjna może zostać podłączona zarówno do instalacji 3-fazowej (400 V - gniazdko siłowe), jak i 1-fazowej (230 V - zwykłe gniazdko). Niemniej jednak, ze względów przede wszystkim bezpieczeństwa, warto podłączenie płyty indukcyjnej do sieci elektrycznej zlecić elektrykowi posiadającymi odpowiednie uprawnienia i doświadczenie.

W przypadku kuchenek indukcyjnych przyłącze elektryczne musi spełniać pewne wymagania z uwagi na chwilowy duży pobór prądu. W związku z czym zaleca się podłączenie płyty indukcyjnej do zupełnie samodzielnego obwodu elektrycznego posiadającego właściwe zabezpieczenia. Nie bez znaczenia jest również średnica przewodu przyłączeniowego (kabla) będącego częścią domowej instalacji elektrycznej.

Zgodnie z zaleceniami większości producentów płyt indukcyjnych minimalny przekrój przewodów przyłączeniowych dla dwóch typów instalacji powinien być następujący:

  • instalacja 3-fazowa to 5 x 2,5 mm2;
  • instalacja 1-fazowa to 3 x 2,5 mm2.

Zasady działania kuchenki indukcyjnej, czyli gotowanie bez ognia

Działanie kuchenki indukcyjnej opiera się na zjawisku indukcji, co czyni je znacznie bardziej bezpieczne niż kuchenki gazowe. Płyta grzewcza uruchamia się tylko i wyłącznie wtedy, gdy zostanie na niej postawiony wykonany z odpowiedniego materiału garnek, a automatycznie wyłączona, kiedy go z niej zdejmiemy. Poza tym, to właśnie na dnie garnka wytwarzane jest ciepło. To z kolei sprawia, że gotowanie bez ognia jest szybsze i bardziej ekonomiczne, a przy tym bardziej przyjemne i komfortowe.

Popularność kuchni indukcyjnych rośnie ponieważ są one energooszczędne i wygodne w użytkowaniu. Oferują mnóstwo nowoczesnych rozwiązań czyniących gotowanie prostym i przyjemny. Potrawy na płycie indukcyjnej przygotowuje się w ekspresowym tempie zapominając przy tym o choćby przypalających się daniach czy rozgotowanym makaronie. Są również bezpiecznym rozwiązaniem docenianym między innymi przez rodziny z małymi dziećmi.

Co więcej, indukcje bardzo rzadko się psują - pęknięcia płyt indukcyjnych są naszą winą poprzez brak ostrożności. 

Zobacz ofertę: Naprawa płyt indukcyjnych - Katowice

serwis agd katowice

Źródło:

https://tromil.pl/jak-dziala-kuchenka-indukcyjna/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.