Ergonomia w domu to podstawa. Dlatego dla wygody każdego mieszkańca i Was samych warto, a wręcz trzeba o nią zadbać. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zasady i sposoby jak to zrobić. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.
Ilość mebli i ich rodzaj dostosowana do wielkości wnętrza
Nadmiar jest w ergonomii czymś złym, a więc nadmiarowi mówimy stanowcze nie. Dlatego też na samym początku powinniście pamiętać, że wybierając meble ich ilość, a także rodzaj należy dobierać do metrażu wnętrza. Nie oznacza to wcale, że jeżeli kubatura pomieszczenia jest bardzo mała, to będziecie mieć tylko jedną komodę. Nic bardziej mylnego. Tutaj chodzi raczej o coś takiego jak wybór właściwych rozwiązań. Jeżeli więc macie duży metraż, to tak naprawdę wybór mebli macie nieograniczony, ale jeżeli jest wręcz przeciwnie, to możecie wybrać meble na nóżkach, które optycznie dodadzą pomieszczeniu lekkości. Ponadto warto wybierać jasne kolory, błyszczące czy nawet lustrzane fronty, które odbijają światło słoneczne. Ale to nie koniec możliwości, bo doskonałym wyborem są też szafki wiszące czy wysoka zabudowa, dzięki której zyskacie sporo miejsca do przechowywania. Ponadto warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni użytkowej, a dzięki szafkom narożnym jest to w pełni możliwe.
Jakość ma znaczenie
Na ergonomię wnętrza wpływają pozornie niepozorne rzeczy, a więc liczy się także jakość. Wybierając więc meble, koniecznie należy zwrócić uwagę na to z jakich materiałów są wykonane. Można postawić na meble z prawdziwego drewna, które są niewątpliwie synonimem klasy i luksusu, a widoczne na powierzchni słoje i sęki, czyli rysunek drewna dodaje im unikalności i niepowtarzalności. Ale meble z drewna są drogie. Zatem jeżeli Wasz budżet jest ograniczony, to możecie też postawić na meble z płyty meblowej, która także może być odporna na uszkodzenia, jednak w przypadku takich mebli nie można już powiedzieć, że są to meble na pokolenia.
Dodatki na miarę Twojego stylu
Nie od dziś wiadomo, że dodatki tworzą klimat wnętrza i w dużej mierze nadają mu styl. Jednak trzeba pamiętać, że dekoracje dekoracjom nierówne i tak naprawdę jest bardzo łatwo o przegięcia, czyli są sytuacje, że poprzez zbyt dużo dekoracji bądź ich mało gustowną stylistykę zaburzcie całą ergonomię wnętrza. Oczywiście są dodatki takie jak ramki na zdjęcia np. drewniane, które nigdy nie wychodzą z mody, ale są też takie jak figurki ozdobione piórkami, które są synonimem kiczu. Dlatego jeżeli nie wiecie co jest aktualnie trendy i przy tym gustowne, to zdecydowanie lepiej postawić na klasykę, a więc wybrać właśnie ramki na zdjęcia, w których notabene możecie umieścić nie tylko zdjęcia, ale i rysunki dzieci czy plakaty. Doskonałe modele i dodatkowo w przystępnej cenie znajdziecie na stronie sklepzramami.pl. Można także postawić na metalowe świeczniki pięcioramienne, które także są ponadczasowe, a przy tym wpisują się zarówno w stylistykę skandynawską, jak i glamour. A do tego polecamy jeszcze lampy stojące podłogowe bądź stołowe, oczywiście z prostym i jasnym abażurem, bez dodatkowych zdobień.
Zadbaj o strefy we wnętrzach
Każde wnętrze powinno mieć strefy i właśnie dzięki strefom można zyskać wyjątkową ergonomię. Dobrym przykładem może być salon. W tym przypadku w strefie wypoczynku oczywiście powinna znaleźć się wygodna, ale i stylowa kanapa czy narożnik oraz mały stolik. Z kolei na przeciwko w strefie rozrywki może znaleźć się szafka RTV z telewizorem, a jeżeli nie chcecie mieć w domu telewizora, to w strefie rozrywki może znaleźć się regał z książkami. Przyda się też strefa pracy, ewentualnie funkcjonalności – w niej powinna się znaleźć komoda czy witryny, a jeżeli w salonie dodatkowo pracujecie to właśnie kącik pracy. Podobne założenia możecie zastosować w sypialni czy pokoju nastolatka. Dzięki podziałowi na strefy przestrzeń staje się nie tylko bardziej uporządkowana, ale i praktyczna.
Uzyskanie ergonomii w każdym wnętrzu jest możliwe i wbrew pozorom nie musi być trudne. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną rade, a mianowicie pamiętajcie, że także kolor światła jest ważny. Ciepła barwa tworzy harmonię i bardziej przyjazny klimat, a ta chłodna surowość i nieco niedostępności.