Wiadomości z Gliwic

Firmowe konto - czy to się opłaca?

  • Dodano: 2016-04-14 11:15

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, wcale nie musisz posiadać firmowego rachunku bankowego. Nie musisz, ale możesz. I w wielu przypadkach okazuje się to być korzystnym rozwiązaniem.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą korzystać z konta osobistego jako rachunku firmowego. Teoretycznie jest to wygodne, ponieważ wystarczy zapamiętać tylko jedne dane do logowania internetowego czy też jeden PIN pozwalający na płatność kartą czy wypłatę gotówki z bankomatu. Warto jednak mieć świadomość, że osobiste konto jako rachunek bankowy ma też swoje wady.

Dlaczego warto posiadać firmowy rachunek bankowy?

Powodów, dla których warto posiadać rachunek bankowy dedykowany firmie, jest wiele. Gdyby zapytać przedsiębiorców o przedstawienie korzyści, z pewnością wymieniliby takie zalety jak:

  • możliwość oddzielenia finansów osobistych od firmowych, co pozwala zapanować nad wydatkami i kontrolować przychody,
  • możliwość skorzystania z limitu na rachunku bez zbędnych formalności na dość wysokie kwoty,
  • dostęp do dodatkowych produktów finansowych, np. lokat dedykowanych firmom,
  • możliwość uzyskania kredytu przy minimum formalności.

Konto firmowe wcale nie musi kosztować

Posiadacze osobistych kont bankowych przyjmujących jednocześnie rolę konta firmowego wskazują, że rachunki dedykowane przedsiębiorcom są płatne. Owszem, wiele banków pobiera miesięczne opłaty za prowadzenie konta, za wypłaty z bankomatów, za przelewy czy korzystanie z karty. Warto jednak mieć świadomość, że nie brakuje i takich banków, które wszelkie usługi związane z rachunkiem bankowym udostępniają bezpłatnie. Oznacza to 0 zł za założenie konta, 0 zł za prowadzenie rachunku czy 0 zł za przelewy (niekiedy dotyczy to jednak przelewów wewnątrz banku).

Jak wybrać rachunek firmowy, by się to opłacało?

Przewaga korzyści nad minusami, jeśli chodzi o rachunki firmowe, jest spora. Dlatego warto zdecydować się na otwarcie konta biznesowego. Szczególnie, jeśli przedsiębiorca znajdzie dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Gdzie takiego szukać?

Możliwości jest wiele: począwszy od bezpośrednich wizyt w placówce, a skończywszy na pomocy doradcy finansowego. Warto szczególnie rozważyć jedną opcję: zapoznanie się z aktualnym rankingiem kont bankowych. Publikowane cyklicznie na internetowych portalach o tematyce finansowej, pozwalają zapoznać się z najkorzystniejszymi rozwiązaniami w zakresie rachunków dedykowanych firmom. Takie zestawienia prezentują ogólne informacje dotyczące opłat i warunków, a także informacje szczegółowe, np. związane z dodatkowymi promocjami.

Ciekawą opcją mogą okazać się także rankingi opracowywane wewnątrz konkretnych banków. Na takiej zasadzie działa ranking kont bankowych Idea Bank. W jednym miejscu porównane zostały rachunki dedykowane przedsiębiorcom, wraz z opisem i szczegółowymi warunkami. Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie najbardziej dopasowane do potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.