Wiadomości z Gliwic

Jak działa ETF? Przewodnik dla początkujących inwestorów

  • Dodano: 2022-01-17 06:00, aktualizacja: 2022-01-07 12:23

Przykład transakcji na ETF.

ETF jest funduszem giełdowym (od angielskiego "Exchange Traded Fund"). Fundusze ETF inwestują w określone aktywa, takie jak złoto, papiery wartościowe czy nieruchomości. Często są one oparte na indeksach giełdowych, które pozwalają na kupno na rynku jako całości: na przykład Dow Jones czy S&P 500.

Fundusze inwestycyjne budują portfele aktywów i emitują własne jednostki uczestnictwa, z których każda zawiera "kawałek" wszystkich aktywów zakupionych przez fundusz.

Jedna akcja firmy Google na początku sierpnia 2021 roku, była warta ponad 2 700 dolarów. Aby inwestor mógł włączyć Google do swojego portfela z udziałem nie większym niż 10% aktywów, musi dysponować portfelem o wartości ponad 27.000 USD. Dla przeciętnego inwestora to ogromna suma pieniędzy, co sprawia, że akcje Google są nie do zdobycia. Tu właśnie wkraczają fundusze ETF, które są obecnie podstawą dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych.

Dzięki ETF-om kosztującym poniżej 100 USD inwestor może zainwestować w ponad 500 największych amerykańskich spółek (w tym Google) w jednym czasie, z dobrą dywersyfikacją, a także skorzystać z akcji wzrostowych i wypłaty dywidendy (ze spółek wchodzących w skład portfela ETF). Fundusze Exchange-traded dają inwestorom dostęp do rynków globalnych. Inwestują w znane nazwiska menadżerów firm, dziedziny życia i sektory gospodarki. 

Takie podejście sprawia, że inwestowanie w ETF-y jest wygodne i bezpieczne ze względu na ich dostępność i szeroką dywersyfikację.

Jak działają ETF-y?

Dowiedzieliśmy się więc, kto organizuje życie funduszu. Przyjrzyjmy się teraz, jak to działa:

  1. Usługodawca decyduje się na utworzenie nowego funduszu i nabywa aktywa zgodnie z wybraną strategią. Na przykład, może kupować akcje 200 największych firm w danym kraju lub 500 uczestników renomowanego indeksu ekonomicznego.
  2. Jednostki uczestnictwa funduszu są emitowane i wprowadzane na rynek. Wartość przypadająca na jedną akcję ustalana jest według prostego wzoru: zsumować wartość wszystkich aktywów i podzielić przez liczbę akcji.
  3. Inwestorzy nabywają akcje. Jeżeli polisa przewiduje wypłatę dywidendy, każdy posiadacz otrzymuje regularne potrącenia. Wynikowy zwrot lub strata z akcji zależy od różnicy pomiędzy jej wartością w momencie zakupu i sprzedaży.

Zrozumienie jak działa ETF nie jest trudne https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/etf-czym-jest-jak-dziala-kto-i-w-jaki-sposob-moze-inwestowac/y5hsr24 . A jeśli znasz uczestników funduszu i ich wzajemne relacje, o wiele łatwiej jest wybrać wiarygodny instrument do zainwestowania swoich pieniędzy. Szczegółowy opis można znaleźć na stronie każdego funduszu. Znajdź ideę, która jest Ci bliższa i inwestuj w to, w co wierzysz. Każdy inwestor może teraz zbudować portfel z globalną alokacją, która wcześniej była dostępna tylko dla zamożnych klientów.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.