Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Jak kupić nowe mieszkanie w Gliwicach?

  • Dodano: 2017-12-15 08:45, aktualizacja: 2017-12-15 09:04

Nabywając nowe mieszkanie płacimy nie tylko za lokal. Warto pamiętać o kilku ekstra kosztach, które będą miały wpływ na cenę końcową i cenę użytkowania, kiedy wśród setek ofert szukamy tej najlepszej. Jakie opłaty dodatkowe trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu na zakup mieszkania?

KOSZTY NABYCIA NIERUCHOMOŚCI

Pośrednik

Jeśli korzystamy z usług pośrednika w poszukiwaniu najlepszej oferty, musimy liczyć się z tym, że przy finalizacji zamówienia zgarnie on dla siebie odpowiedni procent wartości transakcji. Obecnie na rynku jest wiele ofert pochodzących bezpośrednio z pierwszej ręki, od właściciela - warto je sprawdzić i zaoszczędzić nieco grosza. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług pośrednika, trzeba wspomnieć o korzyściach: znajdzie najkorzystniejszą ofertę, zajmie się “papierkową robotą”, umówi notariusza i dogra wszystkie terminy.

Podatek od zakupu mieszkania

Zakup nieruchomości to transakcja wymagająca opłacenia podatków: PCC (czyli podatku od czynności cywilnoprawnych) i podatku VAT. Ich konieczność zapłaty zróżnicowana jest w zależności od rynku, na którym nabywamy nieruchomość:

  • mieszkanie z rynku pierwotnego nie jest obarczone podatkiem PCC, ale za to w jego cenę wliczona jest deweloperska stawka VAT 8% lub 23%.
  • na mieszkanie z rynku wtórnego obowiązuje zapłata podatku PCC w wysokości 2% wartości rynkowej danej nieruchomości. Podatek płaci kupujący.

Opłaty notarialne

Kupno mieszkania oznacza prawną zmianę jego właściciela – nie ominie nas więc wizyta u notariusza. Czynności notarialne oraz maksymalną wysokość wynagrodzenia samego rejenta określają ogólne przepisy. Na taksę notarialną składa się opłata stała + procent od nadwyżki wartości umowy. Do tego należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

KOSZTY UTRZYMANIA NIERUCHOMOŚCI

Czynsz

Nie liczy się tylko to, czy stać na kupno wymarzonego mieszkania, ale przede wszystkim czy udźwigniemy koszty jego utrzymania. Mowa oczywiście o stawce narzuconego odgórnie czynszu. Wielu świadomych kupujących poszukuje mieszkań bezczynszowych – nie są one zwolnione całkowicie z opłat, jednak takie rozwiązanie pozwala kontrolować poszczególne wydatki. Warto zorientować się w ofertach na rynku i obliczyć co nam się bardziej opłaca. Więcej o tym co oznacza termin mieszkanie bezczynszowe znajdziesz w naszym poradniku.

Ogrzewanie mieszkania

Ogrzanie mieszkania oraz wody użytkowej to lwia część kosztów, które musimy pokryć każdego miesiąca. Wybór systemu C.O. zależy od indywidualnych potrzeb, kubatury budynku, zastosowanych w  nim rozwiązań technicznych oraz ceny paliwa. Warto wybrać takie rozwiązanie, które będzie ponadczasowe, maksymalnie bezobsługowe i czyste.

Decydując się na zakup mieszkania musimy być świadomi, że cena za metraż to nie wszystko. Dodatkowe opłaty również musimy ująć w naszym kosztorysie, szczególnie jeśli nieruchomość będzie finansowana kredytem. Więcej informacji na ten temat udostępniamy w poradniku kupno nowego mieszkania w Gliwicach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.