Wiadomości z Gliwic

Jak obliczyć odsetki od pożyczki w skali roku?

 • Dodano: 2018-09-27 13:15

Odsetki pojawiają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pożyczkami. Warto pamiętać, że banki i firmy pożyczkowe nie są organizacjami charytatywnymi i muszą zarabiać. Tym zarobkiem są często właśnie odsetki.

Bez względu na to, czy idziemy do banku po kredyt, czy interesuje nas pożyczka w kilka minut w firmie pożyczkowej (np. www.freezl.pl), głównym kosztem, jaki przyjdzie nam ponieść, staną się odsetki. W ten sposób płacimy za pożyczone pieniądze. Warto z góry wiedzieć, ile będzie to nas kosztowało. Na szczęście można to łatwo obliczyć. Znajomość wysokości odsetek bywa cenna, ponieważ pozwala na przykład porównać różne oferty pożyczek online i wybrać najtańszą. Zanim podpowiemy, jak obliczyć oprocentowanie pożyczki przez internet, warto w kilku słowach wyjaśnić dokładniej, czym tak naprawdę są odsetki.

Pożyczki a odsetki

Jeśli wejdziemy na dowolną stronę www firmy pożyczkowej (może to być wspomniana wcześniej Freezl), po wybraniu kwoty pożyczki online i terminu jej spłaty pojawia się szereg informacji na temat parametrów tej pożyczki. Przeważnie to:

 • wybrana kwota pożyczki;
 • prowizja/opłata przygotowawcza itp.;
 • oprocentowanie nominalne pożyczki;
 • roczna rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO);
 • całkowita kwota do spłaty.

Nie zawsze jest to jednak tak dokładnie przedstawione. W przypadku tego artykułu będzie nas jednak interesowało przede wszystkim rzeczywiste oprocentowanie pożyczki, czyli odsetki. To termin często używany i obecny w przestrzeni publicznej. Wyjaśnijmy jednak, że chodzi tutaj o opłatę za pożyczony kapitał. Tłumacząc to prościej, płacimy wynagrodzenie za to, że możemy korzystać z cudzych pieniędzy przez określony w umowie o pożyczkę czas. Podkreślmy, że chodzi tutaj o odsetki kredytowe, ponieważ można się jeszcze spotkać z terminem odsetek za opóźnienie w spłacie pożyczki, ale te są czymś innym i mają charakter odszkodowawczy. Zostawmy to jednak, ponieważ odsetki karne nie są tematem naszego artykułu.

Warto wiedzieć, że w przypadku pożyczek obowiązek płacenia odsetek wynika z czynności prawnej, czyli z podpisanej z pożyczkodawcą umowy.

Pożyczka przez internet – jak obliczyć odsetki?

Jeszcze przed zaciągnięciem pożyczki przez internet warto poznać odsetki, jakie przyjdzie nam zapłacić. Wszystkie opłaty i koszty kryją się tak naprawdę w rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO), o której już wspomnieliśmy. Ten wskaźnik jest o tyle miarodajny, że pokazuje dokładnie, jak droga jest dana pożyczka. W skład RRSO wchodzą:

 • kwota pożyczki;
 • oprocentowanie nominalne pożyczki, które podawane jest zawsze w skali roku;
 • okres kredytowania;
 • kapitalizacja odsetek;
 • wszelkie opłaty dodatkowe (nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z prowizją, opłatą przygotowawczą, opłatą administracyjną czy z innym rodzajem kosztów);
 • wysokość i rodzaj raty (stała lub malejąca).

Jak widać, aby poznać odsetki, jakie przyjdzie nam zapłacić po zaciągnięciu pożyczki, musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Jak to wszystko poskładać, aby otrzymać wysokość RRSO w skali roku? Banki i matematycy stosują w tym przypadku bardzo skomplikowany wzór. Liczenie według niego odsetek w skali roku byłoby jednak bardzo trudne dla zwykłego pożyczkobiorcy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego kalkulatora RRSO. W internecie znajdziemy go bez problemu zarówno na stronach www o tematyce finansowej, jak i w witrynach instytucji pożyczkowych. Aby kalkulator mógł wyliczyć nam odsetki od pożyczki w skali roku, należy wprowadzić do niego odpowiednie dane. To parametry, które wymieniliśmy wyżej.

Znajomość wysokości odsetek jest kluczowa przy porównywaniu ofert pożyczek. Dzięki takiemu parametrowi będziemy mogli zweryfikować z jednej strony, czy pożyczkodawca podaje prawdę na temat RRSO, a z drugiej – szybko wyłapiemy najtańsze pożyczki. Jednak wysokością odsetek powinniśmy się interesować przede wszystkim jeszcze przed zawarciem umowy, ponieważ po zaciągnięciu pożyczki jest już za późno. Wiadomo przecież, że lepiej być mądrym przed szkodą niż po szkodzie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.