Wiadomości z Gliwic

Jak opisać zainteresowania w CV?

  • Dodano: 2019-06-21 16:45

Wbrew pozorom to bardzo ważny punkt w naszym CV. Nie mając wymaganego doświadczenia, musimy sobie poradzić jakoś inaczej i w inny sposób przekonać do siebie pracodawcę czy rekrutera. Zdarza się, że myślimy, iż nie mamy się, czym pochwalić oraz nie posiadamy ciekawego hobby. To nieprawda. Nie musi być ono wyjątkowe, wystarczy wiedzieć, jak je opisać.

Nie zmyślaj

Wiele osób chce koniecznie zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Dlatego często zmyślają swoje hobby, podając jakiekolwiek – im bardziej spektakularne, tym lepiej. Jednak tak nie jest. Gdy otrzymują zaroszenie na rozmowę kwalifikacyjną, nagle okazuje się, że nic o tym nie wiedzą. Nie starajmy się być na siłę oryginalni. Lepiej opisać nieco nudniejsze zainteresowania, ale takie, które naprawdę są naszymi pasjami. Nie każdy musi mieć wyjątkowe i niespotykane zamiłowania.

Zainteresowania powinny pasować do oferty pracy

Istotne jest, aby przynajmniej w minimalnym stopniu w CV pochwalić się zainteresowaniami pasującymi w jakikolwiek sposób do stanowiska, o które się staramy. Wszystkie hobby informują rekrutera o nas, np. interesując się szachami – mamy zdolności analitycznego i logicznego myślenia, więc sprawdzimy się w logistyce, pracy z liczbami i danymi.

Zaktualizuj informacje

Wiadomo, że zdecydowana większość danych ulega dezaktualizacji. Warto pamiętać zatem o aktualizowaniu i poprawianiu swojego CV, o czym przypomina też portal pracuj.pl, gdzie można dowiedzieć się, co dokładnie zrobić, żeby CV było wzorowe. Zanim wyślemy swój życiorys do pracodawcy, trzeba sprawdzić krok po kroku wszystkie sekcje, również te z zainteresowaniami. Warto odpowiedzieć sobie przy tym na pytanie, czy wiem, co aktualnie dzieje się dziedzinie mojej pasji. Trzeba być przygotowanym i nie dać się zaskoczyć rekruterowi, który może nas o to zapytać. Źle to wygląda, gdy okazuje się, że osoba przeprowadzająca rozmowę ma większą wiedzę na ten temat niż my.

Unikaj uogólnień

Kandydaci, wpisując zainteresowania w CV, wymieniają banały, np. muzyka, podróże, książki. Nawet jeśli chcą zaznaczyć, że interesują się właśnie tym, warto to doprecyzować -  powiadomić pracodawcę, że interesują nas wędrówki piesze po Bieszczadach, książki z kręgu fantastyki i konwenty z tym związane oraz muzyka danego gatunku i konkretny festiwal muzyczny, który odwiedzamy co roku. Oczywiście musimy też napisać to, jak najbardziej zwięźle i na temat, bez zbędnych ozdobników i określeń. Ważna jest też poprawna gramatyka i stylistyka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.