Wiadomości z Gliwic

Jakie wyróżniamy typy rekrutacji?

  • Dodano: 2022-10-03 06:00, aktualizacja: 2022-10-03 06:06

Niezależnie od specjalizacji i branży pozyskanie dobrego pracownika, z którym warto związać przyszłość na dłużej jest coraz trudniejsze dla pracodawców. Chociaż standardowa forma rekrutacji polegająca na zamieszczeniu ogłoszenia na dedykowanym portalu i rozmów z najlepiej rokującymi kandydatami wciąż ma się dobrze, przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po pozostałe rodzaje rekrutacji. Jakie formy rekrutacji wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

Rodzaje rekrutacji – najpopularniejsze podziały

Wymieniając rodzaje rekrutacji można skoncentrować się wokół trzech dominujących podziałów.

Rekrutacje wewnętrzne i zewnętrzne

Ze względu na źródło pozyskiwania kandydatów wyróżniamy rodzaje rekrutacji wewnętrzne i zewnętrzne. Rekrutacja wewnętrzna odbywa się w obrębie kandydatów, którzy są już zatrudnieni w przedsiębiorstwie. Skutkiem rekrutacji wewnętrznej może być awans pracownika na wyższe stanowisko albo przejście do innego działu. Rekrutacje wewnętrzne zazwyczaj wiążą się z niższymi kosztami i niższym ryzykiem, ponieważ kandydat nie jest osobą anonimową. 

Pozostałe rekrutacje mają charakter zewnętrzny, co oznacza, że kandydaci są poszukiwani poza gronem obecnych pracowników, na przykład poprzez tradycyjne ogłoszenia, ale również poprzez rekomendacje pracowników, portale branżowe czy media społecznościowe. Ich zaletą jest szerokie grono kandydatów.

Rekrutacja jawne i niejawne

Drugi podział dotyczy faktu, czy informacja o rekrutacji zostanie upubliczniona, na przykład w formie wspomnianego ogłoszenia. W takim przypadku chodzi oczywiście o rekrutację jawną, która jest mniej kosztowna, ale wymaga czasochłonnego analizowanie aplikacji.

Rekrutacje niejawne są prowadzone przy pomocy agencji zatrudnienia albo headhunterów. Do dalszych etapów rekrutacji zaproszeni są wcześniej wytypowani kandydaci, z którymi kontakt zazwyczaj odbywa się z inicjatywy pracodawcy.

Rekrutacja wąska i szeroka

Trzeci podział odnosi się do wymagań pracodawcy wobec kwalifikacji i specjalizacji pracowników. Rekrutacje wąskie dotyczą stanowisk, do objęcia których kwalifikacje, wykształcenie i doświadczenie posiada stosunkowo nieliczna grupa kandydatów, a więc znalezienie idealnego pracownika bywa skomplikowane i trudne. Ich przeciwieństwem są rekrutacje szerokie, w których wymagania nie są tak wysublimowane, co poszerza grono potencjalnych kandydatów.

Typy rekrutacji zewnętrznych

W praktyce zdecydowana większość procesów rekrutacyjnych odbywa się w formie rekrutacji zewnętrznej. Nie oznacza to natomiast, że pracowników zawsze szuka się w identyczny sposób. Wśród rekrutacji zewnętrznych można wymienić przynajmniej kilka najpopularniejszych metod poszukiwania odpowiednich kandydatów.

Rekrutacja przez ogłoszenie o pracę

To najbardziej klasyczna metoda rekrutacji zewnętrznej, wedle której pracodawca publikuje ogłoszenie zabierające opis stanowiska, ofertę i wymagania dotyczące kandydatów. W kolejnym etapie osoba odpowiedzialna za rekrutację kontaktuje się z wybranymi kandydatami.

Direct search

Direct search stanowi jedną z metod rekrutacji wąskich i bardzo często niejawnych. Pracodawca poszukuje w ten sposób pracownika wśród kandydatów pasywnych, zgłaszając się do nich samodzielnie i proponując podjęcie współpracy lub zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Rekrutacja poprzez rekomendację

Niektóre przedsiębiorstwa szczególnie cenią rekrutację na podstawie poleceń dotychczasowych pracowników. Ta metoda bywa uzupełnieniem wobec ogłoszenie o pracę albo direct search.

Rekrutacja przez zakładkę "kariera"

Zakładka dotycząca kariery na stronie pracodawcy ma uniwersalne przeznaczenie. Pozwala zwiększyć zasięg ogłoszeń albo zebrać CV kandydatów, które mogą okazać się atrakcyjne w przypadku prowadzenia przyszłych rekrutacji.

Rekrutacja przez agencję pracy

Rekrutacja przez agencję jest bardzo wygodna dla pracodawców, ponieważ oszczędzają oni w ten sposób czas konieczny na zgromadzenie kandydatur, a jednocześnie korzystają z doświadczenia rekruterów i bazy kandydatów dostępnych w agencji. Niektóre przedsiębiorstwa mogą dzięki temu zrezygnować z prowadzenia działów HR. Rekrutację przez agencję pracy sprawdzają się zarówno w przypadku stanowisk specjalistycznych, jak i pracy tymczasowej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.