Wiadomości z Gliwic

Kłopoty ze zmywarką - samodzielna naprawa czy pomoc fachowca?

  • Dodano: 2016-08-23 12:30

Oszczędność wody, oszczędność czasu i przede wszystkim komfort – te atuty sprawiają, że to urządzenie jest pożądanym elementem domowego AGD. Zamiast męczyć się nad zlewem pełnym brudnych naczyń, możemy spokojnie dopić kawę, wsłuchując się tylko w szmer pracującej zmywarki. Jednak gdy spod drzwiczek zaczyna cieknąć woda, a naczynia po wyjęciu okazują się niedomyte, przyjemny nastrój pryska. Jak poradzić sobie z awarią zmywarki? I czy warto podejmować się samodzielnej naprawy, czy też lepiej od razu wezwać fachowca?

Prawidłowe funkcjonowanie zmywarki

Poprawnie działająca zmywarka najpierw pobiera zimną wodę, następnie ją podgrzewa i rozprowadza do ramion spryskujących, obracających się z dużą prędkością. Po pierwszym etapie cyklu zmywania woda jest filtrowana i używana jeszcze raz – wypompowuje się dopiero po zakończeniu całego procesu mycia i do płukania jest już pobierana nowa. Po wypłukaniu i nabłyszczeniu zmywarka suszy naczynia rozgrzanym powietrzem.

Zatkany filtr czy korozja?

W przypadku niektórych awarii dość łatwo można samodzielnie zdiagnozować problem i podjąć próbę naprawy. Oto kilka najczęściej pojawiających się usterek.

  • Zmywarka nie domywa naczyń. Oznacza to, że tabletka do mycia nie rozpuszcza się całkowicie i detergent nie jest właściwie rozprowadzany. Zazwyczaj w takim wypadku wystarcza przeczyszczenie całego urządzenia.

  • Przeciekająca uszczelka pod drzwiczkami zmywarki. Może to oznaczać zanieczyszczenie ramion rozpylaczy lub komory hydrostatu, który odpowiada za kontrolę poziomu wody w zmywarce.

  • Zmywarka przestaje pracować przed zakończeniem zmywania. Przyczyną tego problemu może być nieszczelna pompa myjąca (konieczna będzie naprawa lub nawet wymiana, w zależności od stopnia uszkodzenia) lub zanieczyszczony hydrostat i płaszcz wodny.

  • Zmywarka przecieka od dołu. Taka sytuacja może doprowadzić do zalania elementów elektrycznych urządzenia (konsekwencją może być nawet wysadzenie bezpieczników) oraz uszkodzenia turbiny i silnika, który trzeba będzie wymienić. Powodem przeciekania jest najczęściej korozja lub awaria pompy myjącej.

  • Zmywarka nie odprowadza wody. Przyczyną pozostawania wody w zmywarce mogą być zatkane filtry, skręcony i zapchany wąż, zepsuty wirnik pompy lub niedrożny odpływ. Każdy z tych elementów należy sprawdzić i wyczyścić.

We wnętrzu zmywarki

Niewielkie usterki, takie jak zanieczyszczenia czy niedrożność, możemy naprawić sami – albo przynajmniej poszukać przyczyn nieprawidłowego działania zmywarki. Pamiętajmy, aby przed podjęciem jakichkolwiek czynności odłączyć urządzenie od zasilania i zakręcić wodę. Następnie opróżniamy zmywarkę z naczyń, wyjmujemy także półki i koszyczki, po czym możemy już wykręcić filtr i sprawdzić, czy nie ma na nim resztek jedzenia. Warto również sprawdzić, jak ułożony jest przewód odpływowy – czy woda może swobodnie przepływać. Wewnątrz węża odpływowego też mogły utknąć fragmenty niespłukanych resztek, więc dobrze jest go przepłukać. Jeżeli problem leży głębiej, musimy dostać się do wewnętrznego mechanizmu zmywarki, aby sprawdzić pompę spustową i silnik. W sprawie wymiany lub naprawy (a niekiedy również zdiagnozowania problemu) najlepiej zwrócić się do profesjonalnego serwisu, oferującego usługi naprawy zmywarek, jak np. https://www.restartagd.pl/. Dzięki fachowej ocenie sytuacji (i wycenie) będziemy mogli podjąć decyzję, czy zmywarkę warto naprawiać, czy też musimy przygotować się na zakup nowej.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Technikan

    Drobne usterki warto naprawić na własną rękę, poważniejsze jak wymiana grzałki najlepiej by były wykonywane przez mechanika, osoba niedoświadczona może nie tylko jeszcze bardziej uszkodzić sprzęt ale także narazić się na duże niebezpieczeństwo!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.