Wiadomości z Gliwic

Kompaktowy SUV do miasta

  • Dodano: 2021-08-30 10:00, aktualizacja: 2021-10-13 15:24

Volvo w swojej ofercie posiada wiele wyrazistych samochodów, które przyciągają innowacyjnymi rozwiązaniami. Jedną z ciekawszych propozycji jest miejski kompaktowy SUV Volvo XC40. Samochód doskonale sprawdza się w zatłoczonych miastach i podczas wypraw za miasto. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej rozwiązaniom zastosowanym w Volvo XC40.

Volvo XC40 - ogólna charakterystyka

Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że Volvo XC40 sprzedawane jest z napędami Mild Hybrid, Plug-in oraz w pełni elektrycznej wersji. Wersja z pełnym napędem elektrycznym zostanie omówiona nieco dalej, my skupmy się na razie na dwóch pierwszych. Niezależnie na, który wariant się zdecydujemy możemy oczekiwać bardzo wysokiego komfortu i wielu nowoczesnych technologii, które poprowadzą nas krętymi ulicami miasta. 

Jak już wiesz Volvo XC40 to kompaktowy SUV, czyli miejsca w nim nie zabraknie. Jeżeli widziałeś ten samochód na lokalnych drogach to na pewno zwróciłeś uwagę na charakterystyczny design, który potrafi przykuć uwagę na dłużej. Auto dzięki zdecydowanie większemu prześwitowi niż w samochodach miejskich, bez problemu podjedzie pod wysokie krawężniki i poradzi sobie na nierównej nawierzchni. Samochód został stworzony z myślą o aktywnym życiu, w jego wnętrzu znajduje się wiele pomysłowych schowków, jak te na butelki z wodą, laptopa czy schowek na przewody ładujące. 

Skoro już nieco zajrzeliśmy do wnętrza, to trzeba jasno powiedzieć, że kto jak kto, ale Skandynawowie wiedzą czym jest ergonomia i jak powinna wyglądać. Co prawda auto było projektowane przez Niemca, ale myśl przewodnia od początku była jasna. Model XC40 schował zdecydowaną większość przycisków w dużym dotykowym ekranie umiejscowionym w centralnej części deski rozdzielczej. Ekran posiada dobrą rozdzielczość i reaguje na dotyk bez wyraźnych opóźnień. Spokojne i ułożone wnętrze zyskuje jeszcze bardziej ze względu na jakość materiałów z jakich zostały wykonane poszczególne elementy wyposażenia.

Przejdźmy teraz do kwestii legendarnego już bezpieczeństwa aut Volvo. Najnowsza generacja modeli Volvo to bez wątpienia najbezpieczniejsze auta w historii tej marki. Technologia produkcyjna samych konstrukcji samochodów pod kątem bezpieczeństwa powoli zbliżała się do swoich limitów, ale z pomocą przyszła informatyzacja. Volvo XC40 zanim trafiło do produkcji wielokrotnie spotykało się ze ścianą w specjalnym centrum Volvo, w którym przeprowadzane są testy zderzeniowe. Kolejny krok w rozwoju kwestii bezpieczeństwa przyniosły specjalne systemy opracowane przez inżynierów informatycznych Volvo.
 
Podstawowym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest technologia pozwalająca unikać kolizji. Wykrywa pieszych, inne pojazdy czy rowerzystów i w razie ryzyka kolizji informuje kierowcę, a gdy ten nie zareaguje automatycznie zaczyna hamować samochód lub nawet koryguje tor jazdy. 

Czasem zdarza się tak, że przy natężonym ruchu próbujemy zmienić pas i nie dostrzegamy auta znajdującego się w martwym polu lusterek co kończy się w najlepszym wypadku tylko uszkodzeniami auta. System BLIS monitoruje martwe pole i informuje kierowcę, o znajdujących się w nim pojazdach. Układ ten może w delikatny sposób naprowadzić auto ponownie na właściwy tor jazdy. 

Również niekontrolowana zmiana pasa ruchu jest trudniejsza do zaistnienia za sprawą, systemu, który informuje kierowcę, o zjeżdżaniu ze swojego pasa, gdy kierowca nie uruchomi kierunkowskazu. To tylko część systemów, ale chcemy jeszcze pokrótce wspomnieć o w pełni elektrycznym Volvo XC40.

Volvo XC40 - elektryczna teraźniejszość

Elektryczne Volvo XC40 to auto, które rozpędza się od 0 do 100 km/h w 4.9 sekundy, co jak na auto rodzinne musi robić wrażenie. Zasięg samochodu wynosi do 418 kilometrów przy pełni naładowanych bateriach. Akumulator ładuje się od 0 do 80% w czasie około 40 minut, w przypadku domowych ładowarek ten czas jest odpowiednio dłuższy. Jak pokazują plany Volvo, wkrótce zdecydowana większość modeli sprzedawanych przez tę firmę będzie w pełni elektryczna. Już dzisiaj, każdy model dostępny jest w wersji Plug-in zapewniającej bezemisyjną jazdę na krótkich dystansach. 

Volvo XC40 posiada wiele zalet, a my wymieniliśmy tylko kilka. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Volvo XC40, na której znajdą Państwo wszelkie informacje o wszystkich wersjach XC40. Samochód dostępny do kupienia jest np. u Autoryzowanego Dealera Volvo Auto-Boss posiadającego Salony w Chorzowie i Bielsku-Białej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.