Wiadomości z Gliwic

Kompostowanie w workach – poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania!

  • Dodano: 2023-10-31 12:30, aktualizacja: 2023-11-10 13:44

Kompostowanie w workach to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Niesie za sobą wiele korzyści, które skutecznie przekładają się na zdrowie i piękno zarówno ogrodu, jak i roślin doniczkowych, przechowywanych w domu. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzuje się ta metoda i poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.

Czym jest kompostowanie w workach? 

Kompostowanie to tzw. organiczny recykling. Jego zadaniem jest utylizacja odpadów poprzez świadome wystawienie ich na kontakt z występującymi naturalnie w przyrodzie mikroorganizmami, do których zalicza się grzyby i bakterie. Dzięki temu można w nadzorowanych warunkach przekształcać część materii organicznej i otrzymywać w zamian związki amonowe, które m.in. wspomagają zdrowy wzrost roślin. 

W tradycyjnej metodzie koniecznością jest wybudowanie odpowiedniego kompostownika, do którego będą zbierane wszystkie odpady. W przypadku kompostowania w workach wystarczy zakupić odpowiednie foliowe worki, które można przechowywać w dowolnym miejscu. Zbierane odpady po kilku miesiącach pozwolą na uzyskanie naturalnego nawozu dla roślin. 

Zalety kompostowania w workach

Organiczny recykling w workach to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Jest to wynik licznych zalet, do których można zaliczyć m.in.:

  • oszczędność pieniędzy na wywozie odpadów oraz kupnie nawozów chemicznych
  • ochronę ziemi przed kontaktem ze sztucznymi nawozami poprzez uzyskanie naturalnego zdrowego kompostu
  • oszczędność miejsca i czasu na budowie kompostownika w ogrodzie
  • wygodny dostęp do kompostu oraz jego komfortową dystrybucję

Jakie odpady nadają się do kompostowania?

Do kompostowania można wykorzystać głównie odpady pochodzące z roślin. Są to np. spadające liście i gałązki. Dodatkowo warto uwzględnić również resztki owoców, ich pestki, ogryzki i miąższ (np. część niedojedzonego jabłka). Oprócz tego w worku na kompost mogą znajdować się skorupki jaj, resztki kawy i herbaty oraz organiczny papier niezwierający sztucznych barwników. 

Narzędzia ogrodnicze przydatne w procesie kompostowania

Aby efektywnie kompostować, warto zaopatrzyć się w przydatne narzędzia ogrodnicze. Ważne podczas zbierania odpadów będą grabie ogrodowe. Dobrym wyborem są wytrzymałe grabie uniwersalne IDEAL PRO od marki Cellfast. Sprawdzą się zarówno na małych, jak i większych powierzchniach. Zostały wyposażone w aluminiowy, lekki trzonek o wysokiej wytrzymałości oraz w antypoślizgową powierzchnię, która zapewnia pewny chwyt. Alternatywnym rozwiązaniem będą duże grabie do liści IDEAL PRO z elastyczną, wymienną głowicą wykonaną z trwałego tworzywa. Model ten pełni funkcje zgarniacza i może być wykorzystywany również do przenoszenia liści. 

Uzyskany nawóz trzeba odpowiednio rozprowadzić. Do tego zadania doskonale sprawdzą się widły gospodarcze ENERGO, wyposażone w solidną i trwałą rączkę kompozytową z włóknem szklanym. Widły te posiadają również hartowane zęby wykonane z wysokiej jakości stali oraz ergonomiczny trzonek, który gwarantuje prawidłową i stabilną postawę podczas pracy. Za pewny chwyt i wygodę użytkowania odpowiada również system SAFETOUCH, który dodatkowo zabezpiecza przez przypadkowymi uszkodzeniami.

Podsumowanie

Kompostowanie w workach to świetna alternatywa dla budowy tradycyjnego kompostownika. Dzięki temu rozwiązaniu możesz znacząco oszczędzić czas i miejsce, przy jednoczesnym otrzymaniu odżywczego i naturalnego kompostu, który odpowiednio użyźni glebę, zapewniając odpowiedni wzrost wszystkich roślin.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.