Wiadomości z Gliwic

Konto oszczędnościowe - na co należy zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2019-12-09 12:15

Wybór konta oszczędnościowego wydaje się rzeczą szybką i łatwą - w końcu wszystkie banki posiadają taki produkt w swojej ofercie. Przede wszystkim jest to jedna z najlepszych opcji na bezpieczne inwestycje – więcej możliwości znajdziesz na http://inwestowanieodpodstaw.pl/bezpieczne-inwestycje/. Spora część osób, które takowe konto zakładają, kieruje się jak najwyższym oprocentowaniem, gdyż oznacza ono wysokie zyski. Okazuje się jednak, że istnieje wiele innych, bardzo ważnych kryteriów. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakładania konta oszczędnościowego.

Obowiązek posiadania konta i narzucone limity kwot

Wiele banków wymaga, aby najpierw założyć konto osobiste, które umożliwi założenie oszczędnościowego. Dzięki temu pojawia się także możliwość korzystania z promocji, takich jak specjalne odsetki. W niektórych przypadkach pojawia się także pewne utrudnienie. Nie pozwala ono na przelewanie środków z rachunku oszczędnościowego na konto znajdujące się w innym banku. To z kolei samo w sobie generuje konieczność otwarcia kolejnego rachunku. Jeśli zatem chcemy być w pełni niezależni, konieczne jest zwrócenie uwagi na ten, z pozoru nieistotny aspekt.

Kolejnym utrudnieniem narzucanym przez niektóre banki są limity kwot. Polegają one na tym, że klient dostaje promocyjne oprocentowanie, które jednak obowiązuje do określonej kwoty. Jeśli przekroczona zostanie granica, pozostałe środki będą oprocentowane zupełnie inaczej. Najlepszym rozwiązaniem jest oferta, w której nie zawiera się tego rodzaju ograniczeń. Dzięki temu każda złotówka zarabia tak samo i nic na tym nie tracimy.

 Oprocentowanie

W tej kwestii rozróżnia się dwa rodzaje oprocentowania: standardowe i promocyjne. W przypadku tego pierwszego, im jest wyższe, tym lepiej dla klienta. Czasami banki oferują specjalne oprocentowanie, które obowiązuje tylko przez określony czas lub do konkretnej kwoty. Po przekroczeniu tych granic, oprocentowanie znów staje się standardowe. Warto zatem wcześniej sprawdzić, ile ono wynosi. Pozwoli nam to na oszacowanie, ile jesteśmy realnie zarobić na promocji oraz po jej ustąpieniu. W sytuacji, kiedy skusimy się na korzystniejsze warunki w wyniku reklamy, dobrą praktyką jest dokładne przeczytanie ulotki promocyjnej i przeliczenie możliwych zysków.

Kapitalizacja odsetek

W tym przypadku działa zasada, że im częściej, tym lepiej. Odsetki dodawane są do kapitału początkowego, przez co w każdym kolejnym miesiącu dopisywana jest wyższa kwota. Najczęściej spotykana częstotliwość to miesięczna i jest ona optymalna dla każdego klienta. Niektóre banki oferują również naliczanie miesięczne, kwartalne a nawet roczne. Jeśli zależy nam zatem na solidnych i szybkich zyskach, warto przyjrzeć się tej kwestii bliżej.

Zobacz także: https://swiony.pl/is,konta-oszczednosciowe---znajdz-najlepsze,270925,893905.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.