Wiadomości z Gliwic

Kryptowaluty - co warto o nich wiedzieć?

  • Dodano: 2021-08-25 08:45, aktualizacja: 2021-08-25 08:59

Kryptowaluty to pojęcie, z którym zetknął się już praktycznie każdy z nas. Ich rosnąca popularność wynika z licznych zalet, które sprawiają, że stawiają na nie osoby, którym zależy na dobrej inwestycji swojego kapitału, jak i na dobrych zakupach online.

Kryptowaluty - co to takiego?

Kryptowaluty możemy opisać najprościej jako waluty wirtualne. Nie posiadają one zatem formy fizycznej, jak np. euro, czy też funt brytyjski. Są one bowiem jedynie danymi zapisanymi w systemie informatycznym. Kryptowaluty są sposobem na zgromadzenie dodatkowego kapitału, dzięki operacjom ich zakupu i sprzedaży. Podobnie, jak w przypadku standardowych walut, mamy do czynienia w ich przypadku z wahaniami kursów. Możemy za nimi także zapłacić za wybrane produkty i usługi, o ile sprzedawca akceptuje płatności w tej formie. To zwiększa nasze możliwości, jeśli chodzi o dysponowanie dostępnymi w różnej formie środkami pieniężnymi.

Kursy kryptowalut i giełdy kryptowalut - co warto wiedzieć?

Kryptowalutę możemy nabyć i sprzedać na giełdzie kryptowalut. Nie zajmuje ona miejsca fizycznie, lecz jest dostępna w świecie wirtualnym. Zakupu lub sprzedaży takiej kryptowaluty dokonamy zatem za pomocą serwisu wirtualnego, na który logujemy się za pomocą ustalonych przy rejestracji danych.

Koszt zakupu jednej jednostki danej kryptowaluty jest zmienny, podobnie, jak jest to w przypadku klasycznych walut. Kursy kryptowalut ulegają dużym wahaniom w obrębie różnych giełd. Są to często wahania większe, niż jeśli chodzi np. o euro, dolara amerykańskiego lub funta brytyjskiego, a więc najbardziej popularne na rynku waluty. Każda z takich giełd kryptowalut. ustala bowiem w indywidualny sposób takie kursy, biorąc pod uwagę m.in. sytuację na rynku, zachowania graczy, czy też obecne trendy. Warto wiedzieć o tym, że z większą fluktuacją, jeśli chodzi o kurs, mamy do czynienia w przypadku mniej popularnych kryptowalut. Powinniśmy mieć to na uwadze, zanim zaczniemy wymianę. Pod adresem https://kursy-walut.info.pl/kursy-kryptowalut/ dostepne są aktualne kursy kryptowalut.

Aby móc kupować i sprzedawać kryptowaluty, musimy się zarejestrować na danej giełdzie kryptowalut, czyli na specjalnej platformie internetowej. Wystarczy, że w tym celu wypełnimy odpowiedni formularz online. W takim formularzu podaje się dane osobowe, tworzy hasło oraz wskazuje adres mailowy, na który przesyłany jest link do potwierdzenia rejestracji. Istotne jest to, że giełdy kryptowalut dzielą się na takie, w przypadku których możliwe jest realizowanie transakcji za pomocą innych walut (a więc np. złotówek, czy euro) oraz na takie, gdzie obrót dokonuje się wyłącznie z wykorzystaniem kryptowalut (wymiana jednej kryptowaluty na inną).

Przechowywanie kryptowalut

Kryptowaluty przechowywane są w tzw. portfelach kryptograficznych. Są to wirtualne portfele dostępne za pomocą systemów teleinformatycznych. Każdy z takich portfeli ma dwa klucze. Pierwszy z nich - klucz publiczny, możemy udostępniać innym osobom w celu przelania nam kryptowalut. Drugi z kluczy - prywatny, służy zaś do wyłącznie naszego użytku. Korzystając z takiego klucza, m.in. zalogujemy się na nasz portfel kryptowalutowy i sprawdzimy ilość oraz wartość danej kryptowaluty, którą mamy do dyspozycji. Możemy jednak też wydawać z jego wykorzystaniem nasze kryptowaluty, jak i szyfrować dokonywane transakcje. Bardzo istotne jest to, by nie udostępniać klucza prywatnego innym osobom. W ten sposób utracimy bowiem kontrolę nad naszym portfelem kryptowalut.

Kryptowaluty - ciekawostki

Choć na wirtualnym rynku działa obecnie wiele kryptowalut, najbardziej rozpowszechniony i rozpoznawalny jest Bitcoin, który zadebiutował w 2009 roku. Warto wiedzieć o tym, że w dniu założenia platformy Bitcoinmarket.com, mogliśmy zakupić jednego Bitcoina za 0,003 dolara. W 2021 roku jego wartość wzrosła w tak znaczny sposób, że obecnie by uzyskać jednego Bitcoina, musimy zapłacić już około 40-50 tysięcy dolarów. Wśród innych, znanych kryptowalut, możemy także wymienić XRP, tether, litecoin oraz menero.

Inna z ciekawostek dotyczy największej transakcji związanej z kryptowalutą. Miała ona miejsce w 2013 roku, a jej wartość wyniosła ok. 147 milionów dolarów. Osoba dokonująca tejże transakcji pozostała jednak anonimowa, choć mówi się, że był nią twórca najbardziej popularnej kryptowaluty - Bitcoina - Satoshi Nakamoto. Jeśli chodzi o najbogatszego obecnie właściciela kryptowalut, jest nim Chris Larsen. Jego kryptowalutowy majątek szacowany jest obecnie na ok. 7-8 miliardów dolarów amerykańskich. Drugie miejsce zajmuje Joseph Lubin z majątkiem kryptowalutowym na poziomie 2,5-3 mld dolarów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.