Wiadomości z Gliwic

Które ubezpieczenie pokryje szkody sprawcy wypadku?

  • Dodano: 2019-04-24 15:30

Kupujesz swój pierwszy samochód i chcesz objąć go ja najszerszą ochroną? Przeczytaj charakterystyki popularnych ubezpieczeń komunikacyjnych i przekonaj się, w jakich sytuacjach mają zastosowanie. Poznaj ich główne wady i zalety. Wybierz pakiet, dzięki któremu Ty i Twoi pasażerowie będziecie bezpieczni, a uszkodzenia auta zostaną szybko naprawione.

W jaki sposób działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to jedyna polisa komunikacyjna, której zakup jest wymagany prawnie. Muszą ją mieć wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych: samochodów, motocykli, autobusów, ciągników itd. Służy zarówno im, jak i poszkodowanym. OC chroni ubezpieczonego przed odpowiedzialnością cywilną. Kiedy spowoduje wypadek, nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. Z kolei poszkodowani otrzymują należne im pieniądze na leczenie czy naprawę samochodu.

Plusy polisy to:

+ brak odpowiedzialności cywilnej w razie spowodowania wypadku,

+ brak konieczności wypłacania odszkodowania.

Minusy polisy to:

- brak pieniędzy na leczenie dla sprawcy wypadku,

- brak pieniędzy na naprawę szkód samochodu.

Jak widzisz, samo OC nie zapewnia ochrony w każdej sytuacji. W dalszej części artykułu przedstawiliśmy zakresy innych, nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Zachęcamy Cię również do przeczytania artykułu: Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?, który omawia każdą z polis szczegółowo.

Dlaczego warto mieć autocasco (AC)?

Autocasco jest odpowiedzią na drugi minus polisy OC. Jeśli spowodujesz wypadek, w wyniku którego Twoje auto dozna uszkodzeń, otrzymasz kwotę niezbędną na jego naprawę. Ale to nie wszystko! Dzięki AC zyskasz odszkodowanie także w przypadku kradzieży samochodu, zniszczeń powstałych z uwagi na działanie sił natury (pożaru, powodzi, wichury itd.) bądź awarii części. Wykupując autocasco w pakiecie z OC, otrzymasz korzystniejszą ofertę.

Plusy polisy to:

+ nie ma znaczenia, czy jesteś sprawcą wypadku, czy poszkodowanym,

+ odszkodowanie w przypadku kradzieży i szkody całkowitej,

+ odszkodowanie w przypadku awarii auta,

+ odszkodowanie w przypadku działania sił natury.

Minusy polisy to:

- brak ochrony życia i zdrowia kierowcy i pasażerów,

- dodatkowy koszt

- zmniejszony pakiet ubezpieczenia dla posiadaczy starych samochodów (minicasco).

Czym jest polisa NNW?

Pierwszy minus OC, a także pierwszy minus AC znosi polisa NNW, czyli ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków. Ma zastosowanie tylko do ludzi: kierowcy oraz jego pasażerów. Na odszkodowanie możesz liczyć zarówno w sytuacji spowodowania wypadku, jak i bycia ofiarą. Warto ustalić wysoką sumę ubezpieczenia, ponieważ kwota wypłacanych pieniędzy jest wyliczana z sumy ubezpieczenia na postawie rozległości urazów. Mniejsze odszkodowanie otrzymasz za rozbitą głowę czy złamaną nogę, większe za uraz wymagający rehabilitacji i trwały. Pełną kwotę NNW wypłaca się w przypadku inwalidztwa i śmierdzi.

Plusy polisy to:

+ ochrona dla kierowcy i pasażerów,

+ nie ma znaczenia, czy jesteś sprawcą wypadku, czy poszkodowanym,

+ masz wpływ na wysokość odszkodowania.

Minusy polisy to:

- brak ochrony szkód samochodu,

- dodatkowy koszt.

Zapewnij sobie pełną ochronę podczas podróżowania samochodem i zakup pakiet OC+AC+NNW. Znajdź go w internetowej porównywarce ubezpieczeń, aby zapłacić mniej. Pamiętaj o czytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia - w każdym towarzystwie mogą być inne.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.