Wiadomości z Gliwic

Który dach tańszy płaski czy dwuspadowy?

  • Dodano: 2020-12-09 14:15

Wybierając rodzaj dachu, warto wziąć pod uwagę nie tylko dostosowaną do rodzaju budynku estetykę, ale także koszty. W artykule sprawdzimy, który dach taniej zbudować - płaski, a może dwuspadowy?

Projektując wymarzony dom, staniesz przed szeregiem ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest ta o wyborze dachu. Dach płaski i dwuspadowy różnią się nie tylko estetyką i parametrami, ale także kosztem wykonania. Który z nich okaże się lepszym wyborem?

Dach płaski - czym jest, jakie ma parametry, co musisz o nim wiedzieć?

Dach płaski to, jak wskazuje jego nazwa, dach o prostej, płaskiej konstrukcji. Wbrew pozorom spadek połaci nie może jednak wynosić 0°. W takim przypadku woda opadowa zalegałaby na jego powierzchni, a dach szybko straciłby swoje właściwości. Przyjmuje się, że dachy płaskie to te, w których spadki połaci wynoszą od 2° do 15°.

Takie dachy są najczęściej stosowane w nowoczesnych budynkach, a wręcz z nimi utożsamiane.

Wśród najważniejszych zalet dachu płaskiego wymienia się:

  • atrakcyjną nowoczesną estetykę,
  • możliwość zaaranżowania na dachu tarasu lub zielonego ogrodu,
  • oszczędności ogrzewania. Dzięki mniejszej powierzchni dach eliminuje utratę ciepła z budynku, przez co jego dodatkowe dogrzewanie staje się zbędne.

Jeśli zdecydujesz się na taki rodzaj dachu, najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie jego wykonania profesjonalistom. Dlaczego? Choć cały proces nie jest szczególnie skomplikowany, wymaga znajomości określonych niuansów i fachowych umiejętności. Oszczędności wynikające z samodzielnej pracy mogą być tu więc tylko pozorne.

Dach dwuspadowy - czym jest, jakie ma parametry, co musisz o nim wiedzieć?

Dach dwuspadowy, znany także jako dach dwupołaciowy to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy. W zależności od preferencji właściciela budynku połacie mogą łączyć się symetrycznie lub nie. Kojarzony z budownictwem jednorodzinnym jest bardzo popularną konstrukcją w polskich miastach, miasteczkach i na wsiach.

Wśród najważniejszych zalet dachu dwuspadowego wymienia się:

  • bardzo dobre właściwości w zakresie odprowadzania odpadów atmosferycznych,
  • łatwość utrzymania dachu w czystości. Brak zakamarków eliminuje ryzyko gromadzenia zanieczyszczeń, piachu, czy liści;
  • możliwość dostosowania wyglądu dachu do indywidualnych preferencji;
  • możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni i zaaranżowania na niej poddasza;

Wykonanie dachu dwuspadowego nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Zwłaszcza dla osoby, która ma choćby średnie doświadczenie w tego rodzaju pracach. Dużym walorem jest niewielka ilość odpadów, co przekłada się na odczuwalne dla portfela oszczędności.

Który dach tańszy płaski czy dwuspadowy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Na finalną cenę dachu wpływa bowiem nie tylko rodzaj konstrukcji, ale także dodatkowe parametry: wielkość dachu, jakość materiałów budowlanych, stawki ekipy czy rodzaj izolacji.

Źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.