Wiadomości z Gliwic

Ładowarka kołowa – zastosowanie i wykorzystanie w praktyce małych koparek

  • Dodano: 2023-04-04 14:30

Przed inwestycją w ładowarki kołowe zwykle kalkulowana jest opłacalność zakupu. Aby bardziej wesprzeć decyzję zakupową, przedstawię sposoby zastosowania takiej maszyny, by jeszcze bardziej uświadomić jej uniwersalność. Maszyny tego typu przystosowane są do pracy całorocznej, co zdecydowanie zwielokrotnia zasięg możliwości. Producenci wyposażają je w liczne dodatki do różnego rodzaju zadań. 

Mini ładowarka kołowa do prac rolnych

Mini ładowarka kołowa może kosztować od kilkudziesięciu tysięcy złotych wzwyż. Z tego powodu użytkowane są zarówno przez mniejsze przedsiębiorstwa rolne, jak i duże firmy. Rolnicy używają jej jako maszyny do załadunku paszy, pobierania materiału z pryzmy, układania bel drewna, pracy w stodołach i magazynach, mulczowania czy opróżniania obornika. 

Ile pali ładowarka kołowa?

Wśród bogatej oferty ładowarek kołowych warto pochylić się nad stosunkowo tanim modelem N500 Tur Poland. Model ten charakteryzuje się niskim spalaniem ok. 3l/h. Mimo stosunkowo małych rozmiarów ładowarka posiada ciśnienie 200 bar w układzie hydraulicznym, co czyni ją naprawdę silnym sprzętem. Maszyna przystosowana jest do podpięcia praktycznie wszystkich istniejących dodatków, w tym możliwość załączenia oświetlenia Led oraz zadaszenia. Moc silnika 13 KM w zupełności wystarcza do większości zadań.

Najszybszy sposób na odśnieżanie – ładowarka kołowa

Jest to znaczne ułatwienie w stosunku do maszyn mniejszego kalibru typu odśnieżarki ręczne. Mini ładowarka kołowa poradzi sobie zarówno przy odśnieżaniu chodników czy drugorzędnych dróg, jak i prywatnych posesji. Maszyny te są tak konstruowane, by były zwinne. Jedną z takich maszyn większego kalibru jest Ładowarka kołowa WL52 5,1 t WACKER NEUSON, która mimo dużych rozmiarów, charakteryzuje się dużą mobilnością.

Ładowarka kołowa do budowy dróg i chodników 

Zarówno przy budowie dróg i chodników, jak i przy mniejszych przydomowych pracach miniładowarka odnajduje swoją rolę znakomicie. W zależności od mocy sprzętu i jego gabarytu, cechować będzie ładowność, siła i szybkość działania maszyny. Głównie służy jako koparka, spycharka czy wywrotka. 

Można śmiało polecić model miniwywrotki MD-500E PRO Lumag, pełniący funkcję dużej taczki, która posiada silnik elektryczny o mocy 750 W. Posiada napęd, który prowadzi taczkę oraz sprężyny gazowe, które przechylają koryto sprzętu. Często większe sprzęty nie są tak zwinne, jak maszyny tego typu. Przydają się szczególnie na mniejszych powierzchniach. Mimo gabarytów maszyna może poszczycić się dobrymi osiągami. Pakowność koryta to aż 500 kg.

Mała koparka – sposób na szybki przeładunek 

Dodatkowe elementy doczepione do mini ładowarki kołowej czynią ją jeszcze bardziej funkcjonalną. Przeładowanie z miejsca na miejsce palet, worków typu “big bag” czy czy bal drewna nie stanowi tu wyzwania.

Roboty drogowe z wykorzystaniem ładowarki kołowej

Do tego typu prac wybierane są najczęściej silne sprzęty większego kalibru. Inwestorzy oczekują szybko wykonanych prac, a koszty pracownicze maleją, kiedy praca wykonywana jest w znacznie szybszym tempie. 

Maszyną o ogromnej mocy i stosunkowo większych rozmiarach jest Ładowarka kołowa WL60 5,9 t WACKER NEUSON. Zaskakująca pojemność łyżki przekracza 1 metr sześcienny. Silnik jest w kilku wariantach. Od 55 kW, aż do 90 kW. Maksymalna prędkość przemieszczania wynosi do 40 km/h. Sprawia to, że wydajność pracy wzrasta znacznie. Mimo tak bogatych parametrów producent zadbał również o ekonomię maszyny. Automatycznie wyłączana jest hydraulika robocza, podczas gdy nie jest potrzebna np. w trakcie jazdy. To znacznie obniża poziom spalania.

Równanie terenu – ładowarka kołowa 

Podczas układania chodników z kostki brukowej, czy najzwyczajniej przygotowania równego gruntu, ładowarki kołowe są w swoim żywiole. Większość ładowarek ma opony przystosowane do terenów grząskich oraz siłę napędową, która z wielką lekkością równa każde podłoże. Producenci dbają również o stabilność maszyny poprzez stosowanie najróżniejszych systemów.

Ładowarki kołowe są maszynami o wszechstronnym zastosowaniu. Są to jedne z najbardziej potrzebnych urządzeń każdej firmy, która zajmuje się rolnictwem, budownictwem czy innymi branżami związanymi z co najmniej jednym wyżej wymienionych zastosowań.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.