Wiadomości z Gliwic

Lampy do przyczepy samochodowej - jakie kupić?

  • Dodano: 2021-12-22 10:45

Przygotowujesz swoją przyczepę kempingową do sezonu? Nie zapomnij zadbać o wyposażenie jej w prawidłowe oświetlenie. Jest to kwestia, która ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze i to zarówno Twojego, jak i innych użytkowników ruchu. W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat tego, jakie oświetlenie przyczepy jest wymagane do tego, by mogła być ona dopuszczona do ruchu. Dzięki temu dojedziesz na swoje wakacje cało i zdrowo oraz ze znakomitą widocznością!

Obowiązkowe światła w przyczepie

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem przyczepa przymocowana do auta musi posiadać własne oświetlenie. Dobór odpowiednich świateł może się jednak różnić w zależności od tego, jaki typ naczepy posiadasz. Oświetlenie przyczepy nie rzeczą, którą można lekceważyć. Poruszanie się po drodze bez wymaganych lamp jest równoznaczne ze złamaniem prawa.

Przygotowując przyczepkę do jazdy, miej świadomość, że nie posiadasz dowolności w kwestii doboru jej oświetlenia. Przepisy jasno określają jakie lampy mogą być użytkowane, a jakie nie. Poniżej znajdziesz szczegółową listę niezbędnych elementów.

W przypadku standardowych modeli, oświetlenie przyczepki powinno składać się z kierunkowskazów, świateł stopu, pozycyjnych tylnych, awaryjnych, przeciwmgłowych tylnych, podświetlanej tablicy rejestracyjnej, a także odblasków tylnych w kształcie trójkąta oraz odblasków przednich i bocznych w innych kształtach. 

W przypadku większych przyczep przepisy są bardziej restrykcyjne. Przyczepa szersza niż 1,6 metra wymaga świateł pozycyjnych przednich, szersza niż 2,1 metra świateł obrysowych tylnych i przednich, a dłuższa niż 6 metrów również pozycyjnych bocznych. Jeżeli chodzi o oświetlenie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kilogramów, to potrzebne będą także światła cofania. 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi danymi technicznymi Twojej przyczepy, zanim wybierzesz się na zakupy. Dzięki temu będziesz mieć stuprocentową pewność na temat tego, jakich lamp potrzebujesz. 

Oświetlenie przyczepki - gdzie kupić?

Jeżeli Twoja przyczepa posiada wadliwe oświetlenie albo braki w tym zakresie, musisz koniecznie dokupić niezbędne elementy. Zalecamy korzystać z renomowanych sklepów branżowych zajmujących się karawaningiem. Dzięki temu dostaniesz dobrej jakości, dedykowane oświetlenie przyczepy, które na pewno sprawdzi się w każdych warunkach. Będziesz miał też pewność, że światła będą spełniać wszystkie niezbędne normy prawne, a co za tym idzie, ich użytkowanie będzie całkowicie bezpieczne.

Zachęcamy do odwiedzin sklepu rydwan-czesci.eu. Znajdziesz tam ogromny wybór różnego rodzaju lamp, a także kompletnych zestawów, w przypadku gdy potrzebujesz wymienić większą część świateł w przyczepie. Sklep Rydwan ma ogromne doświadczenie w kwestiach przyczep kempingowych i cieszy się bardzo dobrymi opiniami klientów. Dlatego, jeżeli potrzebne są Ci lampy do naprawy oświetlenia przyczepy lub dowolne akcesoria powiązane z nimi, z pewnością znajdziesz tam wszystkie niezbędne elementy! 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.