Dzięki leczeniu kanałowemu ząb można uchronić przed wyrwaniem. Kiedy wskazane jest skorzystanie z tej metody i na czym dokładnie polega?
Leczenie kanałowe - co to jest?
Leczenie kanałowe to metoda, podczas której dentysta usuwa wnętrze zęba, czyli jego miazgę, a następnie wypełnia go odpowiednim materiałem i odbudowuje.
Po tak wykonanym zabiegu ząb nie odróżnia się od pozostałych, zdrowych zębów. Nie trzeba więc wykonywać protezy zębowej albo implantu, co związane jest często z wielokrotnie wyższym wydatkiem.
Dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem kanałowym, to endodoncja. Leczenie to nazywane jest również endodontycznym.
Aktualnie leczenie to prowadzi niemalże każdy gabinet stomatologiczny, w tym te działające na NFZ oraz prywatnie.
Wskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe prowadzone jest wtedy, gdy dojdzie do infekcji miazgi zębowej wskutek nadmiernego rozwoju bakterii.
Choroby miazgi zębowej najczęściej są konsekwencją nieleczonej próchnicy. Bakterie niszczą szkliwo zębowe i przedostają się do miazgi, prowadząc do jej zapalenia oraz obumarcia.
Pacjent najczęściej odczuwa zapalenie miazgi jako nieprzyjemną dolegliwość bólową. Ząb może także zmienić swoją barwę na sino-szarą, co świadczy o martwicy miazgi.
Dodatkowo wskazaniami do leczenia kanałowego są:
- poważne zapalenie tkanek przyzębia
- złamanie zęba wskutek urazu
- zwichnięcie zęba - uraz wywołujący ruchomość zęba
- starcie zębów - dotyczy pacjentów z bruksizmem
- wskazania protetyczne - przed wykonaniem mostu lub korony
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Wielu pacjentów obawia się, że leczenie kanałowe jest bolesne. Jednak stomatolog wykorzystuje do niego specjalne znieczulenie, dzięki czemu dolegliwości bólowych zupełnie nie ma.
Ząb i jego okolicę znieczula się z wykorzystaniem specjalnych preparatów wstrzykiwanych cienkimi igłami w dziąsło. Już po kilku minutach znieczulenie zaczyna działać i dentysta może rozpocząć opracowanie zęba.
Gdy ząb jest już pusty - nie posiada miazgi zębowej - nie boli, dlatego podawanie znieczulenia nie jest już konieczne.
Etapy leczenia kanałowego
Stomatolog dzieli leczenie kanałowe na kilka etapów, które odpowiadają także kilku wizytom w gabinecie. Obecnie spotyka się również leczenie w trakcie jednej wizyty, niemniej jednak trwa ono kilka godzin i nie prowadzi go każdy lekarz.
-
Wykonanie zdjęcia RTG
Pierwszym etapem leczenia kanałowego w każdym dobrym gabinecie stomatologicznym jest wykonanie zdjęcia RTG (rentgenowskiego).
Na podstawie zdjęcia dentysta ocenia kanały zębowe, co pomaga mu w dalszym prowadzeniu leczenia.
-
Usunięcie miazgi zęba
Po podaniu znieczulenia stomatolog "otwiera' ząb i usuwa z niego miazgę zębową.
Odszukuje także kanały zębowe. Ich liczba zależna jest od budowy zęba. Zęby przednie posiadają po jeden, dwa kanały, natomiast tylne najczęściej do trzech, pięciu kanałów, lecz ich liczba może być wyższa.
-
Opracowanie kanałów zęba
Kolejny etap leczenia to opracowanie kanałów zębowych. Stomatolog mierzy je specjalnym urządzeniem - endometrem, a następnie opracowuje, korzystając z cienkich narzędzi endodontycznych. Prace mogą być prowadzone także pod mikroskopem.
Następnie, gdy kanały są już opracowane - czyste i poszerzone, ma miejsce ich wypłukanie, by usunąć pozostałości miazgi i bakterie.
-
Wypełnienie kanałów zębowych
Gdy kanały są oczyszczone, następuje ich wypełnienie. W tym celu stosuje się najczęściej gutaperkę - to naturalny materiał, który pochodzi z kauczuku. Jest elastyczny, dobrze dopasowuje się do kanałów i zapewnia maksymalną szczelność.
Gutaperkę wstrzykuje się do kanałów na ciepło - dzięki temu skutecznie wypełnia ona nawet najmniejsze zakamarki.
Po zakończeniu wypełnienia wykonuje się także ocenę prawidłowości zabiegu przez wykonanie kolejnego zdjęcia RTG.
-
Odbudowa korony zęba
Ostatni etap leczenia kanałowego to odbudowanie korony zęba, która została otwarta na początku leczenia.
Najczęściej stomatolog w tym celu wykorzystuje odpowiednie materiały światłoutwardzalne, które cechują się wysoką trwałością i odpornością. Materiały te wyglądają także naturalnie, dlatego ząb leczony kanałowo nie odróżnia się od okolicznych.
Gdzie skorzystać z leczenia kanałowego w Gliwicach?
Aktualnie najwięcej pacjentów decyduje się na leczenie kanałowe w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Koszt to od 300 do ponad 1000 złotych.
Refundacja kosztów leczenia przysługuje tylko tym pacjentom, którzy posiadają opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne - NFZ pokrywa jednak koszty tylko za leczenie zębów przednich, czyli siekaczy i kłów. W przypadku pozostałych zębów refundacja nie jest dostępna u osób dorosłych.
Bezpłatne leczenie kanałowe na NFZ zębów mających nie więcej niż trzy kanały przysługuje do 18. roku życia.
Leczenie endodontyczne powinien wykonać doświadczony stomatolog. Jego gabinet powinien posiadać specjalistyczne wyposażenie - mikroskopy, endometry.
Do skorzystania ze swoich usług w tym zakresie zaprasza Gabinet Stomatologiczny Arte Clinic z Gliwic. To tutaj leczenie kanałowe prowadzone jest z użyciem najnowocześniejszych narzędzi i urządzeń dla najlepszych efektów.