Wiadomości z Gliwic

Malowanie drewnianych mebli ogrodowych – jak się za to zabrać?

  • Dodano: 2020-08-28 11:45

Być może twoje meble w ogrodzie straciły dawny blask albo chcesz zmienić ich kolor. Renowację stolików i krzeseł wykonasz samodzielnie przy pomocy kilku narzędzi oraz dobrej farby. Czym pomalować meble ogrodowe? Co będzie potrzebne? Zobacz nasz krótki poradnik.

Farba do mebli ogrodowych – którą wybrać?

Zapewne zastanawiasz się, czym pomalować meble ogrodowe. Do wyboru masz kilka podstawowych typów produktów. Dostępne są oleje (bezbarwne i delikatnie barwiące), które pielęgnują drewno i wydobywają jego naturalne piękno. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci, a także osadzaniem się grzybów i glonów. Można też wybrać jeden z impregnatów powłokotwórczych. Tego typu produkty chronią przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, fizycznych i biologicznych. Od wielu lat popularnością cieszą się bejce oraz lakierobejce. Dzięki nim można nadać meblom nieco inny odcień oraz pięknie wydobyć rysunek słojów i sęków, a jednocześnie zadbać o trwałość drewna. Jeśli chcesz przemalować krzesła na nietypowy kolor, na przykład na żółto czy niebiesko, wybierz emalię olejno-ftalową. Szeroka gama kolorów pozwoli ci wyczarować oryginalną aranżację na swoim tarasie. Różnego rodzaju bejce i farby do mebli ogrodowych znajdziesz na podstronie sklepu Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Drewno/Meble-ogrodowe/c/b2c-meble-ogrodowe.

Przygotowanie mebli do malowania

Czynności poprzedzające malowanie są bardzo ważne – to od nich zależy trwałość ostatecznego efektu i estetyka wykończenia. Niezbędnym etapem jest dokładne umycie i wysuszenie stołów, krzeseł czy leżaków, które chcesz odświeżyć. Następnie należy pozbyć się starych warstw farby. Aby to zrobić, wykorzystaj papier ścierny o gradacji od 120 do 320. Możesz posłużyć się szlifierką lub wybrać metodę ręcznego szlifowania. Na tym etapie dobrze jest delikatnie zaokrąglić ostre krawędzie mebli. Po wypolerowaniu i odtłuszczeniu powierzchni drewna możesz jeszcze zastosować specjalny preparat gruntujący, który wyrówna chłonność materiału, wzmocni go i usprawni nakładanie farby. Dzięki gruntowi nie będziesz musiał malować mebli dwukrotnie. Po przeprowadzeniu impregnacji pozwól drewnu wyschnąć co najmniej przez noc. Będzie wtedy gotowe do dalszych prac.

Farba do mebli ogrodowych - jak ją nakładać?

Jeśli wiesz już, czym malować meble ogrodowe oraz jak je do tego przygotować, pora zabrać się do pracy. Pamiętaj, by lakierowanie przeprowadzić przy względnie dobrej pogodzie. Niskie temperatury i wysoka wilgotność mogą wpłynąć negatywnie na jakość pracy. Wybraną emulsję dokładnie rozmieszaj, a następnie nakładaj na całą powierzchnię drewna, pamiętając również o mniej widocznych miejscach. Aby całość wyglądała estetycznie, należy prowadzić pędzel wzdłuż linii słojów. Jeśli jest taka potrzeba, malowanie powtórz po wyschnięciu pierwszej warstwy. Czas schnięcia to minimum 12 godzin – możesz na przykład zostawić meble na noc. Przed nałożeniem kolejnej warstwy warto przeszlifować powierzchnię drewna, by usunąć wystające włókna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.