Wiadomości z Gliwic

Metody pobierania próbek gleby - dowiedz się więcej

  • Dodano: 2020-05-27 14:30

Wiedza o precyzyjnym rolnictwie jest szczególnie ważna, jeśli chcemy zbierać obfite plony i osiągać duże zyski. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań gwarantuje lepszą obserwację i gromadzenie danych w zakresie uprawianego pola. Metody pobierania próbek gleby pozwalają ocenić jakość i rodzaj ziemi uprawnej, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej.

 

Dlaczego warto stosować różne metody pobierania próbek gleby?

Wielu rolników rezygnuje z badania gleby, ponieważ twierdzą, że jest to nieopłacalne. Najczęściej jednak są to osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły, z powodu swojego błędnego przekonania o zbyt wysokich cenach czy o braku sensu pobierania próbek gleby. W rzeczywistości, trafna ocena struktury, wilgotności, pH oraz zawartości przyswajalnego potasu, fosforu i innych substancji organicznych umożliwia dostosowanie pielęgnacji dla bardziej efektywnej uprawy. W zależności od gleby, sposób nawożenia będzie się różnił, więc bez rozpoznania jej wszystkich cech może okazać się, że wkładamy dużą ilość pieniędzy w coś, co wcale nie przyniesie rezultatu. Łatwo w takich sytuacjach o niezadowolenie ze zbiorów. Warto zainwestować w metody pobierania próbek gleby, ponieważ na dłuższą metę okaże się to oszczędnością, wynikającą na przykład z precyzyjnego dobrania nawozu.

Metody pobierania próbek gleby – skąd pobierać próbki?

Zanim rozpoczniemy pobieranie próbek, to żeby analiza przyniosła wiarygodne wyniki, musi być wykonana w odpowiednim miejscu. Nie może to się odbywać w zagłębieniach czy na obrzeżach pól. Najlepiej pobierać próbki gleby po przekątnej, z miejsc bez większych wzniesień, kiedy ziemia nie jest zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Optymalny czas to okres zaraz po zbiorach i przed wysiewem nawozów. Przy modernizacji gospodarstwa warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy we wszystkim pomogą i doradzą. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://rolnictwoprecyzyjne.eu/proby-glebowe/. Dzięki metodom pobierania próbek gleby łatwiej osiągnąć większy zysk i cieszyć się obfitymi plonami, tylko trzeba to zrobić świadomie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.