Wiadomości z Gliwic

Metody pobierania próbek gleby - dowiedz się więcej

  • Dodano: 2020-05-27 14:30

Wiedza o precyzyjnym rolnictwie jest szczególnie ważna, jeśli chcemy zbierać obfite plony i osiągać duże zyski. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań gwarantuje lepszą obserwację i gromadzenie danych w zakresie uprawianego pola. Metody pobierania próbek gleby pozwalają ocenić jakość i rodzaj ziemi uprawnej, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej.

 

Dlaczego warto stosować różne metody pobierania próbek gleby?

Wielu rolników rezygnuje z badania gleby, ponieważ twierdzą, że jest to nieopłacalne. Najczęściej jednak są to osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły, z powodu swojego błędnego przekonania o zbyt wysokich cenach czy o braku sensu pobierania próbek gleby. W rzeczywistości, trafna ocena struktury, wilgotności, pH oraz zawartości przyswajalnego potasu, fosforu i innych substancji organicznych umożliwia dostosowanie pielęgnacji dla bardziej efektywnej uprawy. W zależności od gleby, sposób nawożenia będzie się różnił, więc bez rozpoznania jej wszystkich cech może okazać się, że wkładamy dużą ilość pieniędzy w coś, co wcale nie przyniesie rezultatu. Łatwo w takich sytuacjach o niezadowolenie ze zbiorów. Warto zainwestować w metody pobierania próbek gleby, ponieważ na dłuższą metę okaże się to oszczędnością, wynikającą na przykład z precyzyjnego dobrania nawozu.

Metody pobierania próbek gleby – skąd pobierać próbki?

Zanim rozpoczniemy pobieranie próbek, to żeby analiza przyniosła wiarygodne wyniki, musi być wykonana w odpowiednim miejscu. Nie może to się odbywać w zagłębieniach czy na obrzeżach pól. Najlepiej pobierać próbki gleby po przekątnej, z miejsc bez większych wzniesień, kiedy ziemia nie jest zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Optymalny czas to okres zaraz po zbiorach i przed wysiewem nawozów. Przy modernizacji gospodarstwa warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy we wszystkim pomogą i doradzą. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://rolnictwoprecyzyjne.eu/proby-glebowe/. Dzięki metodom pobierania próbek gleby łatwiej osiągnąć większy zysk i cieszyć się obfitymi plonami, tylko trzeba to zrobić świadomie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.