Wiadomości z Gliwic

Objawy alergii na mleko u dzieci

  • Dodano: 2023-03-27 08:45, aktualizacja: 2023-03-27 08:55

Alergia na mleko objawia się w różnym czasie. W niektórych przypadkach objawy są łagodne i dotyczą tylko kilku części ciała, np. pokrzywka na skórze, ból gardła.

Przyczyny alergii na mleko

Szacuje się, że 10-30% niemowląt od urodzenia do 1 roku życia jest uczulonych na mleko modyfikowane. Od 1 roku życia alergia na mleko w proszku stopniowo maleje, a w wieku 3 lat nawet 75% dzieci nie ma już alergii na mleko. Wciąż jednak zdarzają się przypadki, w których dzieci mają alergię na mleko przez całe życie.

https://testujemyjedzenie.pl/uncle-bens-tajski-curry-z-kolbami-kukurydzy-test-opinie/

Objawy alergii na mleko u dzieci

Zazwyczaj objawy alergii na mleko u dzieci pojawiają się w ciągu pierwszego tygodnia po wypiciu mleka. Dzieci karmione piersią są mniej narażone na wystąpienie alergii niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Jednak dzieci pijące mleko matki również mogą mieć alergię, jeżeli dieta matki w tym czasie zawiera składniki pochodzące z mleka. U niektórych dzieci alergia na mleko może pojawić się natychmiast po jego wypiciu, a u innych kilka godzin lub dni później.

  • Problemy z oddychaniem. Dziecko może mieć świszczący oddech, trudności w oddychaniu, chrypiący kaszel, flegmę w nosie i gardle - to mogą być oznaki reakcji z białkami mleka.
  • Kolka, biegunka. Biegunka, luźne stolce są powszechne u noworodków, ale jeśli są częste (około 2 do 4 razy dziennie przez ponad tydzień) i/lub w pieluszce znajduje się krew, to jest to znak, że Twoje dziecko jest uczulone na mleko modyfikowane.
  • Wysypka skórna (pokrzywka): Zwróć uwagę, kiedy Twoje dziecko ma czerwoną wysypkę lub wysypkę skórną, taką jak wyprysk (egzema), pokrzywkę, swędzenie lub obrzęk wokół twarzy.
  • Nudności, wymioty mlekiem: Noworodki często wypluwają niewielkie ilości mleka podczas jedzenia, ale jeśli plują poza porami posiłków, rodzice powinni zabrać je do lekarza. Objawy refluksu, objawiające się wymiotami i trudnościami w przełykaniu, mogą wskazywać na chorobę alergiczną.
  • Drażliwość, marudzenie: Jeżeli dziecko nagle długo płacze, a płacz nie ustaje, może to być spowodowane kolką z powodu alergii na białko zawarte w preparacie.

Alergia na mleko objawia się w różnym czasie i zależy od miejsca, w którym znajduje się dziecko. W niektórych przypadkach objawy są łagodne i dotyczą tylko kilku części ciała, np. pokrzywka na skórze, ból gardła. Jednak w ciężkich przypadkach u dzieci może wystąpić anafilaksja z objawami: drgawki, silny ból brzucha, sinica, miękkość ciała lub kończyn, śpiączka, utrata przytomności. Są to możliwe objawy zagrażające życiu, rodzice muszą natychmiast zabrać dziecko do lekarza, aby w porę podjąć leczenie testujemyjedzenie.pl

Jak postępować, gdy dziecko ma alergię na mleko ?

Jeżeli dziecko ma silną reakcję na mleko w proszku, która wynika głównie z nadwrażliwości dziecka, najlepszym sposobem na ograniczenie tej sytuacji jest karmienie dziecka wyłącznie piersią w tym okresie. W przypadku braku mleka matki można podawać dziecku mleko w proszku, ale należy zwrócić uwagę, aby karmić dziecko po trochu, aby sprawdzić, czy dziecko jest uczulone na dany rodzaj mleka. Jeżeli jest to bezpieczne, rodzice mogą stopniowo zwiększać ilość mleka w następnym okresie.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.