Wiadomości z Gliwic

Papier A4 do drukarki - jak uniknąć pułapek i wybrać najlepszą jakość!

  • Dodano: 2023-10-10 15:30, aktualizacja: 2023-10-23 07:02

Papier A4 do drukarki musi być dopasowany do określonego zadania. Wyróżniamy jego różne rodzaje i warto je poznać. Podpowiemy, jak uniknąć pułapek i wybrać najlepszą jakość, odpowiednią do danego wydruku. Na co należy zwrócić uwagę? Czy można zaoszczędzić bez szkody dla jakości wydruku?

Rodzaje papieru A4 do drukarki 

Wybierając papier a4 do drukarki, należy zwrócić uwagę na gramaturę. Może ona wynosić od 70 do 250 g/m2. Jest to bardzo ważny parametr, podobnie jak klasa papieru czy białość określana według standardu CIE. W produkcji papieru używane są wybielacze optyczne, których stosowanie powoduje, że papier może być postrzegany przez ludzkie oko jako bardziej biały. Według skali można wybierać papiery, których białość określana jest liczbowo w zakresie od 55 do 170. Papiery o wyższej białości lepiej sprawdzają się przy drukowaniu grafik, natomiast ze względu na efekt zmęczenia oczu, do drukowania esejów i dłuższych dokumentów, np. umów, lepiej sprawdza się papier do drukarki A4 o niższej białości. Papiery do drukarki różnią się także wykończeniem. Można wybrać matowe albo satynowane. Te ostatnie, o wyższej gramaturze to papiery fotograficzne. Do drukowania dokumentów do codziennego biurowego obiegu można z kolei wybrać papier do drukarki ekologiczny.           

Jak dobrać papier do drukarki A4  do wykonywanej pracy? Wszystko o klasach papieru 

Wspomnieliśmy, że papier do drukarki A4 może mieć różną klasę. Wyróżniamy klasy: A, A+, B i C. W przypadku klasy A mamy do czynienia z najwyższej jakości papierem do drukarki. Ma odpowiednią grubość, zwykle od 120 g/m2, gładką fakturę, charakteryzuje się też bardzo dobrą bielą. Papier klasy A i A+ odznacza się nieprzezroczystością, co oznacza, że dokumenty, ale i katalogi zawierające grafiki można drukować dwustronnie. Oczywiście do każdej pracy należy dobrać odpowiednią gramaturę papieru. Do ulotek i katalogów najlepiej sprawdzi się papier do drukarki o gramaturze 170 g/m2 lub wyższej. W przypadku dokumentów biurowych można wybierać też papier klasy B lub C. Ten ostatni to papier o niższej gramaturze, cieńszy, do drukowania jednostronnego lub dwustronnego. Papier ksero klasy B jest swoistym kompromisem i nadaje się zarówno do druku czarno-białego, jak i kolorowego, a jego jasność jest na poziomie 165 CIE, z kolei gramatura wynosi 80 g/m2. Sprawdzi się do raportów, opracowań i korespondencji.        

Czy można zaoszczędzić na zakupie papieru do drukarki bez szkody dla jakości wydruku?    

Papier ksero biały o mniejszej białości i gramaturze pozwoli zaoszczędzić, gdy drukuje się wiele dokumentów. Oczywiście do tych oficjalnych należy zastosować papier ksero biały najwyższej jakości. Natomiast do dokumentów, które mają obieg jedynie w danej firmie, można postawić na mniejszą gramaturę i niższy standard CIE. Warto wybierać papier z recyklingu, co jest świadectwem tego, że firma podchodzi odpowiedzialnie do kwestii związanych z ekologią i ochroną środowiska.    

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.