Na samym początku...
Decyzja o zakupie sztangi to ważny moment. Zanim jednak sięgniesz po konkretny produkt, warto zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwagę przed zakupem sztangi. Najważniejszym jej elementem jest gryf i to właśnie on wpływa na komfort podczas ćwiczeń. Co więcej, wybór ten nie jest łatwy – gryfy do sztangi są dostępne w wielu różnych rozmiarach, a nawet i kształtach. Równie ważnym elementem są zaciski. To właśnie one wpływają na bezpieczeństwo podczas treningu. Od czego więc zacząć?
Z jakiego materiału powinien być wykonany gryf do sztangi?
Najczęściej spotykanym materiałem jest stal haftowana. W sklepach można spotkać się również z gryfami wykonanymi z tworzyw sztucznych, lub gumy. I choć są one lżejsze – ze względów bezpieczeństwa odradza się jednak ich zakupu. Co więcej, oba te materiały nie mają tak dużej siły udźwigu jak stal i szybciej się zużywają.
Co wybrać? Gryf prosty czy gryf łamany?
Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj gryfu w sztandze. Pod tym względem można je podzielić na gryfy proste i łamane. Który z nich wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Gryf prosty poleca się zwłaszcza osobom początkującym oraz do ćwiczeń na klatkę piersiową, barki i plecy. Z kolei gryfy łamane sprawdzą się w przypadku osób zaawansowanych oraz podczas treningu bicepsów, tricepsów lub przedramion.
A jaki rozmiar gryfu do sztangi?
Równie duże znaczenie mają rozmiar i średnica gryfów. Najczęściej spotykane w sklepach modele mają długość od 120 do nawet i 220 cm. Te większe poleca się zaawansowanym sportowcom. Z kolei rozmiar średnicy gryfu powinien być natomiast uzależniony od tego, jakich obciążników się używa. Może się bowiem okazać, że znajdujące się w nich otwory będą za małe lub za duże. Warto też podkreślić, że zamontowanie gryfu na zbyt dużych otworach zmniejsza stabilność sztangi. To z kolei obniża bezpieczeństwo trenującej osoby.
A na deser... zaciski do sztangi!
Ostatnim z ważnych elementów, jest wybór zacisków do sztangi. To właśnie one chronią użytkowników przed zsunięciem się obciążników z gryfu. Po pierwsze, powinny one być dobrze dopasowane do konkretnego gryfu. Godne uwagi są również zaciski z gumową uszczelką, która zabezpieczy docisk obciążenia.