Niedostateczne stężenie witaminy D3 to jeden z najpopularniejszych niedoborów dotykających mieszkańców naszej szerokości geograficznej. Dlaczego tak wielu Polaków musi zadbać o dodatkową suplementację słonecznego związku? Zobacz, do czego potrzebna jest nam witamina D3.
Jak powstaje witamina D?
Witamina D3 jest uważana za wyjątkową substancję – od innych związków różni się przede wszystkim mechanizmem powstawania. Nie bez powodu nazywamy ją słoneczną witaminą – nasz organizm może ją wytwarzać, ale tylko wtedy, gdy wystawiamy skórę na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania UVB. Jest to możliwe jedynie podczas słonecznych, letnich miesięcy. Dzięki temu mobilizacji ulega tłuszcz znajdujący się w głębszych komórkach skóry, który przekształca się w nieaktywną formę witaminy D3, a pod wpływem odpowiednich enzymów następuje jego przemiana w słoneczną witaminę. Kiedy proces dobiegnie końca, aktywna substancja jest transportowana do wątroby i nerek, a następnie zasila kości, układ nerwowy, hormonalny oraz odporność.
Do czego wykorzystywana jest witamina D3?
Witamina D3 może okazać się niezbędna do przeprowadzania licznych procesów naturalnie zachodzących w organizmie. Prawidłowe stężenie tej substancji umożliwia m.in.:
- Prawidłową pracę mięśni – w tym poprawę koordynacji oraz siły.
- Zachowanie zdrowych zębów i kości za sprawą regulacji stężenia fosforu i wapnia.
- Wspieranie mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych.
- Lepszą ochronę organizmu przed bakteriami i wirusami.
- Poprawę kondycji skóry oraz wsparcie w leczeniu niektórych chorób dermatologicznych.
- Utrzymanie dobrej kondycji psychicznej.
- Minimalizowanie ryzyka rozwoju niektórych nowotworów.
Ewentualny niedobór witaminy D3 może negatywnie odbić się na naszej kondycji oraz zdrowiu psychicznym. Uczucie ogólnego osłabienia oraz stany depresyjne mogą być oznaką niedoboru tej substancji.
Prawidłowa suplementacja i nawyki, o które warto zadbać
Osoby, które chcą zadbać o odpowiedni poziom witaminy D3, muszą pamiętać o tym, aby wiosną i latem poddawać się ekspozycji słonecznej. Jeden spacer dziennie lub kilkunastominutowy odpoczynek w ogródku albo na balkonie powinien być wystarczający, pod warunkiem, że nasza skóra zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Pamiętaj o ochronie skóry – kremy z filtrem UV zapobiegają jej przedwczesnemu starzeniu się oraz minimalizują ryzyko rozwoju niebezpiecznych chorób. Jesienią i zimą słońce operuje zbyt krótko, aby zmotywować organizm do produkcji witaminy D. W tym okresie należy sięgać po dodatkowe wsparcie w postaci suplementacji. W aptekach i sklepach internetowych znajdziemy wiele preparatów witaminowych. Warto postawić na produkt charakteryzujący się wysoką przyswajalnością i bezpiecznym składem, taki jak Aura Herbals witamina D3.
Niedobór witaminy D3 to powszechny problem – czy dotyczy także Ciebie?
Szacuje się, że nawet 90% Polaków może cierpieć na niedobór witaminy D3. Szerokość geograficzna, w której żyjemy, decyduje o niedostatecznej podaży słońca, co przekłada się na zbyt niski poziom tej substancji. Niedobór witaminy D3 może być bardzo dokuczliwy – oprócz chronicznego zmęczenia, wywołuje on także:
- ból kości i stawów,
- wypadanie włosów,
- rozdrażnienie i wahania nastroju,
- bezsenność,
- nawracające i trudne do wyleczenia infekcje,
- stany zapalne jamy ustnej oraz próchnicę,
- wolniejsze gojenie się ran.
Jeżeli podejrzewamy u siebie niedobór witaminy D3, udajmy się do najbliższego punktu pobrań, który oferuje możliwość zbadania stężenia tej substancji. Na podstawie otrzymanych wyników łatwo określimy, czy rzeczywiście doskwiera nam zbyt niski poziom słonecznej związku.