Wiadomości z Gliwic

Prawo nieruchomości

  • Dodano: 2020-09-18 08:00, aktualizacja: 2020-09-21 08:33

Kancelarie prawne świadczą szereg różnych usług, wśród których odnaleźć możemy m.in. poradnictwo. Dotyczy to tak naprawdę wielu dziedzin prawnych, choć część prawników wybiera swoją własną specjalizację. Jedną z nich może być szeroko rozumiane prawo nieruchomości.

Zakres pomocy prawnej w kancelariach

Kancelarie adwokackie i radcowskie specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu i opiniowaniu umów, reprezentacji klienta na sali sądowej oraz udzielania porad na zadawane pytania. Tego rodzaju usługi oferowane są m.in. przez Radcę Prawnego w kancelarii INLEGIS Gliwice, która skupia się w głównej mierze na regulacjach prawnych dotyczących nieruchomości.

Oprócz standardowej oferty pomocy prawnej, wychodzi naprzeciw swoim klientom i regularnie publikuje wysokiej jakości treści prawne, które z pewnością stanowią dobry wstęp dla każdego kto jest zainteresowany uzyskaniem szerszej pomocy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie Kancelarii.

Zakres prawa nieruchomości

Tak naprawdę prawo nieruchomości jest bardzo szeroką dziedziną, bowiem zahacza o wiele innych przepisów prawnych. Przykładowo, nieruchomość może być przedmiotem dziedziczenia – konieczne jest wówczas zastosowanie prawa spadkowego. Z kolei zniszczenie nieruchomości przez złodzieja będzie domeną prawa karnego. Prawo podatków i administracyjne również może mieć swój udział w tym zakresie.

Tak naprawdę udzielenie porady prawnej z zakresu prawa nieruchomości zależy od rodzaju problemu, z którym przychodzi klient, jak długo trwa jego sprawa i czy były podejmowane w niej jakiekolwiek czynności. Pomoc prawna w pierwszej kolejności powinna skupiać się na dokładnej analizie danej sprawy, a dopiero potem na zaoferowaniu konkretnego rozwiązania i udzielaniu odpowiedzi na pytania klienta.

Prawo nieruchomości jest bardzo szeroką dziedziną, stąd wymaga posiadania nie tylko rozległej wiedzy prawnej, ale także i doświadczenia w kontaktach z sądami, bankami i urzędami. W praktyce rozwiązanie danego problemu może wiązać się z koniecznością stworzenia odpowiednich pism procesowych, które muszą być złożone we właściwym terminie (w przeciwnym razie będą bezskuteczne).

Termin załatwienia spraw tego rodzaju może być bardzo zróżnicowany. Jeśli klient przychodzi z błahym pytaniem, sprawa będzie rozwiązana w zasadzie od ręki. Większej ilości czasu potrzeba jednak, gdy nieruchomość jest przedmiotem sporu lub co gorsza znajduje się w kręgu zainteresowania urzędników lub sądów. W tym przypadku niezbędne okazuje się podjęcie kompleksowych usług prawnych, które z oczywistych względów są dużo droższe, niż udzielnie zwykłej porady prawnej (wymagają po prostu większej ilości pracy i czasu).

Czy pomoc prawnika jest potrzebna?

W Polsce pomoc prawna jest dobrowolna, poza niektórymi sprawami wynikającymi z konkretnych przepisów (np. konieczność posiadania obrońcy w sprawach dotyczących oskarżenia o popełnienie zbrodni). Dotyczy to także spraw z zakresu prawa nieruchomości – każdy może samodzielnie próbować rozwiązać swój problem. Jedyne ograniczenie dotyczy tutaj transakcji związanych z nieruchomościami, które dla swej ważności zawsze wymagają udziału notariusza.

W praktyce wielu Polaków chętnie korzysta ze wsparcia prawnego – wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. niedostateczna wiedza i brak doświadczenia obywateli w wykorzystywaniu przepisów. Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka częstotliwość zmian w obowiązujących regulacjach.

Czy prawnik jest potrzebny? Naszym zdaniem tak. Oczywiście każda sprawa jest inna i wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy, jednak w zasadzie przy każdym problemie prawnym warto skorzystać z pomocy fachowca. Samodzielne próby rozwiązania sprawy są bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli dana osoba w ogóle nie miała do czynienia ze stosowaniem przepisów.

Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego, zachęcamy do odwiedzenia portalu Inlegis-Gliwice. Znajdziecie tam nie tylko ofertę konkretnych usług prawnych, ale także aktualizowaną i poszerzaną bazę artykułów, która w przystępny i darmowy sposób może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów.

Polecamy również:

- https://mojegliwice.pl/is,gdzie-szukac-dobrych-informacji-o-rozwodzie,270925,827666.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.