Wiadomości z Gliwic

Projekty domów z poddaszem - czy warto taki wybrać?

  • Dodano: 2019-11-29 09:45

Obecnie w ofercie projektów domów można znaleźć ich wszystkie warianty. W tym klasyczny – z poddaszem. Czy jednak warto w taki dom zainwestować, skoro można wybudować dom piętrowy? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Projekty domów z poddaszem – co należy wziąć pod uwagę przed budową

Jeżeli zamierzamy wybudować dom, należy się zastanowić i odpowiedzieć na pytanie – dlaczego go chcemy? To, na pierwszy rzut oka banalne pytanie, może wcale nie mieć prostej odpowiedzi. Powodów, dla których marzymy o własnym domu jednorodzinnym, może być wiele. Część z nas chce po prostu wyprowadzić się z bloku, ponieważ ma dość sąsiadów z każdej strony. Inni chcą wybudować duży dom z myślą o swoich dzieciach. Inni jeszcze chcą mieć za cenę mieszkania dom na przedmieściach. Niemniej odpowiedź na pytanie „dlaczego chcę wybudować dom” musi być absolutnie szczera. Czasami marzenia mogą sprowadzić na manowce. Weźmy przykład z wybudowaniem dużego domu z myślą o dzieciach. Być może wyobrażamy sobie, że gdy dzieci dorosną, odziedziczą po nas dom i będą w nim mieszkać jeszcze nasze wnuki. Niestety w obecnych, szybko zmieniających się czasach, bardzo trudno jest przewidzieć, co będzie za 5 lat. A cóż dopiero można powiedzieć o sytuacji naszej i naszych dzieci, za ćwierć wieku, gdy będą kończyć studia. Mogą szybko się wyprowadzić, i nigdy już do starego domu nie wrócić, a my zostaniemy sami w dużym domu, którego koszty utrzymania będą duże, a jego stan będzie coraz trudniej nadzorować. Dlatego wydaje się, że raczej mniejszy dom byłby lepszą inwestycją. Oczywiście wybór zależy też od ilości członków rodziny, wtedy dom większy będzie racjonalnym wyborem. Jednak część osób może się zżymać na wizję niedużego domu, sądząc, że trudno będzie się w nim pomieścić całej rodzinie. Dlatego dobrym rozwiązaniem wartym rozważenia jest wybudowanie domu z poddaszem.

Piętro czy poddasze? Co będzie lepszym wyborem?

Jednakże część osób może zadać uzasadnione pytanie – dlaczego wybierać poddasze zamiast piętra? Powodów przemawiających na rzecz poddasza jest kilka. Poddasze można w zasadzie urządzić dowolnie. Może to być dodatkowa część mieszkalna lub użytkowa. Ogólne koszty budowy zmniejszają się, ponieważ, nie trzeba budować całego piętra. Owszem, trzeba jednak bardziej natrudzić się, jeśli chodzi o aranżację poddasza. Jednakże obecnie można znaleźć na tyle duży wybór produktów i inspiracji, że wystarczy dobry plan i dobór wystroju, aby urządzić naprawdę wygodne i funkcjonalne poddasze. Jest ono przy tym niezwykle przytulne i posiada oryginalną atmosferę. Poddasze pomaga w oszczędności ciepła (choć całe piętro robi to lepiej), zwłaszcza pod ukośny i jednospadowym dachem. Dlatego można wybudować niewielki dom z poddaszem w technologiach energooszczędnych i cieszyć się dobrze urządzoną przestrzenią oraz niższymi rachunkami za energię. Trzeba jednak pamiętać, że koszty wykończeniowe poddasza będą wyższe niż piętra, które w zasadzie może być odbiciem parteru, jeśli chodzi o konstrukcję.

Projekty domów z poddaszem – ich cechy

Jeśli chodzi o projekty domów z poddaszem, właściwie nie ma w nich ograniczeń. Projektanci oferują domy o różnej wielkości – od M3 w bloku po kilkusetmetrowe wille z poddaszem. Mogą być to proste bryły jak i domy w kształcie liter L czy T, co daje nowe możliwości aranżacyjne. Poza tym można wybudować dom z poddaszem, który uwzględnia garaż lub tylko wiatę. Zobacz tutaj takie rozwiązania https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html. A także wybrać takie projekty domów z poddaszem, które już uwzględniają docelowe przeznaczenie poddasza lub pozostawiają wolną rękę w tym względzie inwestorowi. Wystarczy więc szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie o cel posiadania domu, a odpowiedni jego projekt z poddaszem na pewno będzie można znaleźć.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.