Wiadomości z Gliwic

Rozliczanie PIT – wskazówki dla początkujących

 • Dodano: 2024-01-25 12:00

Sezon rozliczeniowy bywa stresujący. Niepokój odczuwają przede wszystkim osoby stojące przed zadaniem wypełnienia deklaracji podatkowej po raz pierwszy. Poziom odczuwanego napięcia da się jednak znacząco zmniejszyć, bo wystarczy odpowiednio wcześnie się do tego przygotować. Które ze wskazówek i porad okażą się szczególnie pomocne?

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Obowiązek rozliczenia rocznego zeznania podatkowego dotyczy zazwyczaj okresu od 1 stycznia do 30 kwietnia danego roku. W terminie tym należy wypełnić deklaracje:

 • PIT-28;
 • PIT-36;
 • PIT-36L;
 • PIT-37;
 • PIT-38;
 • PIT-39.

PIT-16 oraz PIT-16A trzeba uzupełnić zwykle do końca lutego. Posiadanie świadomości na ten temat pozwala uniknąć pierwszego stresu. Podatników nie zaskoczy już informacja, że przegapili ważne daty.

Niektórzy zainteresowani zdają sobie sprawę z popełnienia istotnego błędu już po wypełnieniu i złożeniu deklaracji. Ucieszą się więc na wieść, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprawili to, co trzeba. Wystarczy, że samodzielnie złożą szybką korektę. Nie będą musieli się wówczas obawiać, że poniosą jakiekolwiek poważne konsekwencje swojego czynu.

Osobom zarabiającym w nietypowy sposób zaleca się skorzystanie z usług ekspertów podatkowych. Dysponują oni ogromną wiedzą dotyczącą wszelkich przepisów prawnych i dzielą się nią z podatnikami za niewielką opłatą.

Który PIT wybrać?

Wybór odpowiedniego PIT-u to problematyczne zadanie. Różnorodność dostępnych deklaracji przyprawia o zawrót głowy. Osoby niezorientowane w dziedzinie prawno-finansowej mogą bać się podjęcia niewłaściwej decyzji. Da się tego uniknąć poprzez poznanie kilku powszechnie wykorzystywanych form.

Za takie uznaje się zwłaszcza PIT-37 i PIT-36. Pierwszy jest przeznaczony dla osób uzyskujących przychód z tytułu umowy o pracę, a drugi dla zarabiających z kapitałów pieniężnych, nieruchomości lub działalności gospodarczej. Natomiast PIT-38 będzie odpowiedni dla pracowników zatrudnionych na zlecenie lub umowę o dzieło.

Eksperci zalecają dowiedzenie się podstawowych informacji na temat pozostałych rodzajów deklaracji. Podatnicy decydujący się rozliczać na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni koniecznie zapoznać się z podstawowymi danymi dotyczącymi PIT-28. Są one dostępne m.in. pod adresem https://www.pit.pl/pit-28/, pod którym odwiedzający zaznajomią się z kluczowymi wiadomościami w tym zakresie.

Jak zminimalizować wysokość podatków?

Wszystkim podatnikom zaleca się podjęcie minimalizacji wysokości płaconych podatków, co jest całkowicie legalne. Do popularnych strategii zapewniających osiągnięcie sukcesu w tym zakresie zalicza się korzystanie z licznych ulg i odliczeń. Ich pełna lista znajduje się na oficjalnej stronie internetowej rządu polskiego.

Kolejny sposób to inwestycja w konkretne produkty, czyli IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Skutkuje to uzyskaniem konkretnych ulg podatkowych.

Inne metody to:

 • optymalizacja dochodów z kapitałów pieniężnych – pozwala to na korzystanie z preferencyjnych stawek (w niektórych przypadkach);
 • sporządzenie darowizny na cele charytatywne – da się ją odliczyć;
 • planowanie dziedziczenia – zmniejsza obciążenie dla potomków;
 • efektywne zarządzenia prowadzoną działalnością gospodarczą – pozwala na potrącanie różnych kosztów;
 • korzystanie z mechanizmów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – podstawa podczas uzyskiwania przychodów w innych krajach;
 • efektywne zarządzanie dochodami w rodzinie – obejmuje niższe progi podatkowe u niektórych bliskich.

Trzeba mieć na uwadze, że niektóre sposoby wymagają konsultacji z profesjonalnym doradcą. Pomoże to w upewnieniu się, że stosowane strategie są na pewno odpowiednie do konkretnej sytuacji finansowej. W innym przypadku może dojść do pewnych nadużyć, a te skutkują koniecznością poniesienia konsekwencji (zazwyczaj natury ekonomicznej).

Rozliczanie PIT przez internet

PIT da się rozliczyć przy wykorzystaniu komputera lub telefonu. Potrzebne będzie wówczas jedynie połączenie internetowe (zaleca się używanie wyłącznie sieci domowej). Robi się to poprzez platformę e-Deklaracje – jest ona całkowicie bezpłatna oraz intuicyjna w obsłudze.

Ten sposób zaoszczędza czas i nerwy, a przy tym:

 • zmniejsza szansa na popełnienie błędu – formularz internetowy nie pozwala na zamieszczenie w nim istotnych pomyłek;
 • zapewnia natychmiastową wysyłkę – PIT jest przesyłany online, a nie fizycznie;
 • przyspiesza termin zwrotu podatku – podatników internetowych traktuje się priorytetowo.

Zainteresowani powinni pamiętać, że niektóre rodzaje PIT-ów są uzupełniane i wysyłane automatycznie przez system. Oznacza to, że spora część podatników nie będzie musiała zadbać o deklarację samodzielnie. Mimo wszystko zaleca się zrobienie tego, ponieważ zdarza się, że oprogramowanie popełnia błędy (jest to jednak rzadkością).

Jak zachować bezpieczeństwo podczas internetowego rozliczania PIT?

Odpowiedni poziom bezpieczeństwa zapewnia:

 • korzystanie z sieci prywatnej;
 • unikanie wchodzenia w podejrzane adresy;
 • nieudostępnianie nikomu swoich wrażliwych danych;
 • regularne aktualizowanie oprogramowania używanych urządzeń.

Co grozi za popełnianie błędów podczas rozliczania PIT?

Błędy skutkują karami finansowymi. Ich wysokość zależy od rodzaju pomyłki oraz sytuacji ekonomicznej podatnika. Opóźnienia powodują odsetki za zwłokę. Zdarza się, że nieprawidłowe rozliczenia zwiększają ryzyko pojawienia się niezapowiedzianej kontroli – organ władzy decyduje się wówczas na przeprowadzenie szczegółowej weryfikacji zeznania podatkowego.

Czynny żal

Popełniający błędy mogą uratować swoją sytuację. W tym celu muszą wyrazić tzw. czynny żal. To instrument służący do dobrowolnego przyznania się do winy. Musi zostać wykorzystany przez zainteresowanego, zanim o istnieniu pomyłki dowie się sam organ podatkowy. W przeciwnym razie zostanie to uznane wyłącznie za próbę ucieczki od konsekwencji.

Wszystkie zapewnione informacje i wskazówki przydadzą się osobom rozliczającym PIT po raz pierwszy. Nie oznacza to jednak, że nie będą wartościowe dla wieloletnich podatników; swoją wiedzę należy co jakiś czas odświeżać.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.