Wiadomości z Gliwic

Rozpuszczalnik organiczny - kiedy warto po niego sięgać?

  • Dodano: 2019-12-04 14:30

W życiu codziennym często korzystamy z rozpuszczalników. Zazwyczaj kojarzą nam się one z pracami budowlanymi czy warsztatowymi. Na rynku znajdziemy rozmaite wersje rozpuszczalników. W jakich sytuacjach okażą się przydatne?

Rozpuszczalnik czy rozcieńczalnik?

W życiu codziennym korzystamy z obu określeń, robiąc to często zamiennie. Jednak nie posługujemy się wówczas nimi zgodnie z prawdą. Rozpuszczalnikiem nazywamy bowiem substancję lub ich mieszaninę, która posiada zdolność rozpuszczania innych związków. Dlatego każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, jednak w drugą stronę zależność ta nie zawsze się sprawdza. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas prac remontowych. Dzięki temu będziemy w stanie przeprowadzić proces rozpuszczania prawidłowo. Możemy uniknąć chociażby zmatowienia plastiku w wyniku kontaktu z benzyną ekstrakcyjną. Najbardziej powszechnym rozpuszczalnikiem jest woda. Korzystamy z niej codziennie, rozpuszczając rozmaite substancje. Cukier, sól, wapno – to tylko kilka przykładów zastosowania. Inne rozpuszczalniki radzą sobie z tłustymi plamami, lakierem, czy farbą. Do domowych potrzeb najlepszym wyjściem będzie uniwersalny rozpuszczalnik organiczny. To produkt o skomplikowanym składzie, zawierający takie substancje jak toluen i aceton.

Rozpuszczalnik organiczny – wersje specjalistyczne

Producenci pomyśleli także o tych, którzy potrzebują produktów radzących sobie z rozcieńczaniem konkretnych substancji. W ten sposób powstała cała gama specjalistycznych rozpuszczalników organicznych. Są one dostępne chociażby pod tym linkiem http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. W ofercie możemy znaleźć chociażby rozpuszczalniki do lakierów ftalowych czy asfaltowych. Są one dostępne w specjalistycznych sklepach. Jeśli jednak żaden z dedykowanych rozpuszczalników organicznych nie spełnia naszych oczekiwań, powinniśmy sięgnąć po jeszcze jedno rozwiązanie. Mamy tu na myśli tworzenie produktu na życzenie klienta. W Polsce są firmy, które oferują mieszanie różnych rozcieńczalników według określonych proporcji. Dzięki temu uzyskuje się rozpuszczalnik organiczny o konkretnych właściwościach. Sprawdzi się on lepiej od tych oferowanych w regularnej sprzedaży. Dlatego warto rozważyć taką opcję, gdy wcześniejsze nie spełniają oczekiwań.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.