Wiadomości z Gliwic

Rozpuszczalnik organiczny - kiedy warto po niego sięgać?

  • Dodano: 2019-12-04 14:30

W życiu codziennym często korzystamy z rozpuszczalników. Zazwyczaj kojarzą nam się one z pracami budowlanymi czy warsztatowymi. Na rynku znajdziemy rozmaite wersje rozpuszczalników. W jakich sytuacjach okażą się przydatne?

Rozpuszczalnik czy rozcieńczalnik?

W życiu codziennym korzystamy z obu określeń, robiąc to często zamiennie. Jednak nie posługujemy się wówczas nimi zgodnie z prawdą. Rozpuszczalnikiem nazywamy bowiem substancję lub ich mieszaninę, która posiada zdolność rozpuszczania innych związków. Dlatego każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, jednak w drugą stronę zależność ta nie zawsze się sprawdza. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas prac remontowych. Dzięki temu będziemy w stanie przeprowadzić proces rozpuszczania prawidłowo. Możemy uniknąć chociażby zmatowienia plastiku w wyniku kontaktu z benzyną ekstrakcyjną. Najbardziej powszechnym rozpuszczalnikiem jest woda. Korzystamy z niej codziennie, rozpuszczając rozmaite substancje. Cukier, sól, wapno – to tylko kilka przykładów zastosowania. Inne rozpuszczalniki radzą sobie z tłustymi plamami, lakierem, czy farbą. Do domowych potrzeb najlepszym wyjściem będzie uniwersalny rozpuszczalnik organiczny. To produkt o skomplikowanym składzie, zawierający takie substancje jak toluen i aceton.

Rozpuszczalnik organiczny – wersje specjalistyczne

Producenci pomyśleli także o tych, którzy potrzebują produktów radzących sobie z rozcieńczaniem konkretnych substancji. W ten sposób powstała cała gama specjalistycznych rozpuszczalników organicznych. Są one dostępne chociażby pod tym linkiem http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. W ofercie możemy znaleźć chociażby rozpuszczalniki do lakierów ftalowych czy asfaltowych. Są one dostępne w specjalistycznych sklepach. Jeśli jednak żaden z dedykowanych rozpuszczalników organicznych nie spełnia naszych oczekiwań, powinniśmy sięgnąć po jeszcze jedno rozwiązanie. Mamy tu na myśli tworzenie produktu na życzenie klienta. W Polsce są firmy, które oferują mieszanie różnych rozcieńczalników według określonych proporcji. Dzięki temu uzyskuje się rozpuszczalnik organiczny o konkretnych właściwościach. Sprawdzi się on lepiej od tych oferowanych w regularnej sprzedaży. Dlatego warto rozważyć taką opcję, gdy wcześniejsze nie spełniają oczekiwań.
 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.