Wiadomości z Gliwic

Sało - wizytówka ukraińskiej kuchni

  • Dodano: 2022-08-18 08:15, aktualizacja: 2022-08-22 08:47

Polacy i Ukraińcy mają pod względem kulinarnym sporo wspólnego. Sąsiadujące ze sobą kraje w wielu przypadkach mają takie same lub podobne potrawy, choć czasem mogą różnić się one nazwami. Wywodzi się to oczywiście z wielowiekowej bliskości, uleganiu podobnym wpływom i wzorom. Nie można jednak tych dwóch kuchni utożsamiać. Co to, to nie. Elementy wspólne to tylko przykład długiej wspólnej historii. Obydwie kuchnie mają też swoje lokalne odmiany i całe mnóstwo dań, których nie spotyka się u sąsiadów. Tym, co często zaskakuje Polaków w ukraińskiej kuchni jest sało, czyli słonina, którą je się zarówno jako przystawkę, jak i dodatek do innych dań.

Smalczyk czy słonina

Choć oczywiście słonina znana jest w polskiej kuchni od wieków, to Ukraińcy z jej przyrządzania stworzyli prawdziwą sztukę. Słonina ukraińska występuje zarówno w wersji surowej, peklowanej i wędzonej, marynowanej, kiszonej czy solonej. Podaje się ją solo jako zakąskę lub przystawkę, ale także dokłada do innych dań i farszów. Dorzucona np. do barszczu ukraińskiego nadaje mu wspaniały aromat.

Polaków jedzenie słoniny nieco zaskakuje. Ale, z drugiej strony, to przecież w naszym kraju popularnym dodatkiem do chleba, kojarzącym się z wiejskim stołem czy wakacjami na wsi jest smalczyk z cebulką. A to przecież nic innego jak wytopiona, odpowiednio doprawiona słonina, często z dodatkiem mięsa.

Jak zrobić ukraińską słoninę

Przygotowanie ukraińskiej słoniny nie jest wcale trudne, ale wymaga czasu. W samej Ukrainie sposobów na doskonałe sało jest tyle, ilu jej wytwórców. Najważniejszy jest jednak sam surowiec, czyli surowa słonina. Musi być gruba, mięsista, a do niektórych sposobów przyrządzania pozbawiona mięsnych przerostów.

Słoninę można marynować w soli albo w solance. Przy pierwszym sposobie należy ją natrzeć, a następnie zasypać solą i odstawić do lodówki na około tydzień. Po tygodniu zabieg powtórzyć dodając do nacierania także majeranek, czosnek i liść laurowy. W drugiej wersji słoninę zalewa się solanką, przyrządzoną wg proporcji 1 szklanka soli na 1 litr wody. Po zalaniu słoniny wystudzoną solanką należy ją zostawić na 3 dni, a następnie podgotować 30 min z liściem laurowym i zielem angielskim. Po tym czasie natrzeć majerankiem, czosnkiem i np. papryką i włożyć na kilka dni do lodówki.

To tylko dwa z licznych sposobów na przyrządzenie ukraińskiej słoniny. Można ją też wędzić lub kisić, co jednak wymaga więcej starań. Można też zdać się na fachowców i kupić przyrządzoną słoninę w sklepie ukraińskim. Nawet jeśli nie ma się takiego w pobliżu, to szeroki wybór ma na przykład internetowy Best Market oferujący szeroki wybór produktów ze Wschodu. Kupując oryginalne sało można mieć pewność, że będzie pyszna i przyrządzona według tradycyjnych receptur.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.