Wiadomości z Gliwic

Segregacja - mobilizacja. Jak pozbyć się złych nawyków i wykorzystać kosze do segregacji

  • Dodano: 2020-02-27 08:30, aktualizacja: 2020-02-27 08:42

Codzienne domowe obowiązki z pewnością zajmują Ci mnóstwo czasu. Dokładanie sobie kolejnych zadań to dla Ciebie za wiele? Pomyśl, że jeśli zmienisz swoje nawyki, zyskasz więcej czasu, a dodatkowo zadbasz o naszą wspólną planetę. Czy segregacja śmieci to naprawdę aż tak wiele? Możesz wykorzystać do tego kosze do segregacji!

Przedziwna planeta Ziemia

Czy za globalne ocieplenie i topnienie lodowców, a do tego przeróżne kataklizmy i katastrofy ekologiczne, powinniśmy obwiniać Ziemię? Otóż za te wszystkie negatywne skutki odpowiedzialni jesteśmy przede wszystkim my, ludzie. Jakie ilości odpadów, składowanych na wysypiskach i niewykorzystanych, zaśmiecają piękne krajobrazy? To wcale nie nasza planeta jest dziwna, że zsyła na nas coraz to nowe, niewyjaśnione zjawiska atmosferyczne. To każdy, nawet najmniejszy nieprzemyślany krok człowieka doprowadza ją do destrukcji. Niestety, to my niszczymy swój świat, zrzucając winę na Bogu ducha winną Ziemię. A wystarczyłyby niewielkie zmiany, aby zatrzymać katastrofę ekologiczną.

Siła nawyku

Ludzie to rozumujące, mądre istoty, które bardzo szybko potrafią ułożyć sobie w głowie listę zalet i wad oraz zysków i strat. Dlaczego więc, wyrzucając kolejną plastikową butelkę do odpadów zmieszanych, człowiek nie jest w stanie zrobić takiej analizy? Siła nawyku jest tak wielka, że większość ludzi wrzuca wszystkie odpady do jednego worka – bo kiedyś się nie segregowało, bo kiedyś było inaczej, kiedyś to nie było tylu śmieci. Niestety czasy się zmieniają- wszystko co kupujemy jest czymś opakowane, a my idziemy na łatwiznę i przez to zaśmiecamy nasze podwórka. Co możemy z tym zrobić?

Zmiana nawyków

Człowiek powinien przestawić się na ekologię, co to znaczy? Wcale nie chodzi o to, aby wierzyć we wszystko, co powiedzą nam ekolodzy, choć mają oni naprawdę dużo racji. Każdy powinien spojrzeć na to, co sam robi. Może wystarczy na początek zgniatać butelkę i karton po mleku, zanim trafią do kosza na śmieci? W koszu oraz kontenerze od razu zrobi się więcej miejsca, a Ty unikniesz wychodzenia na śmietnik co drugi dzień. Przede wszystkim zacznij segregować śmieci. Wyrzucanie odpadków do odpowiednich pojemników nie trwa dłużej, niż wyrzucanie odpadów do zwykłego kosza. Większość śmieci może być ponownie przetworzona, co zmniejsza ilość gromadzenia odpadów na wysypiskach. Zyskujemy miejsce na naszej planecie, które zamiast na śmieci, może być zagospodarowane do wypoczynku. Zmień nawyki swoje oraz swojej rodziny i wytłumacz im, dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna.

Kolorowe kosze do segregacji

Żeby połapać się w tych wszystkich odpadach, zamów specjalne kosze do segregacji na stronie SwiatWorkow.pl, które poprzez wyróżnienie kolorystyczne, pomogą odnaleźć drogę do dobrego pojemnika. Tak gromadzone odpady pozwolą także na oszczędność czasu, bowiem 4 pojemniki pomieszczą więcej odpadów niż jeden, a Ty będziesz wynosić je maksimum raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, żeby kosze do segregacji, które kupujesz, były naprawdę dobrej jakości. Upewnij się, czy mają możliwość wystawienia ich także na zewnątrz, a także czy posiadają etykiety. Tak wyposażony dom to gwarancja zmiany nawyków i ekologicznego podejścia do życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.