Wiadomości z Gliwic

Single malt whisky - co warto wiedzieć o najbardziej wartościowej odmianie tego trunku?

  • Dodano: 2020-02-05 14:00, aktualizacja: 2020-02-06 08:26

Popularność whisky na całym świecie jest bardzo duża. Jednym z powodów jest z pewnością rozmaitość odmian, jakie producenci oferują konsumentom. Dlatego warto wiedzieć, co charakteryzuje poszczególne rodzaje whisky. Czym jest single malt?

Jak powstało whisky?

Jeśli wierzyć wszelkim podaniom, to twórcą tego trunku był sam św. Patryk. Iryjscy mnisi jako pierwsi mieli zajmować się produkcją „wody życia”. Napój ten miał wydłużać życie i łagodzić wszelkie objawy chorobowe. Uzyskiwano go z destylacji sfermentowanych owoców. Po raz pierwszy o wodzie z jęczmienia możemy przeczytać w zapiskach pochodzących z XVI wieku. Półtora wieku później wśród społeczeństwa przyjęła się nazwa „whisky”. Początkowo Szkoci i Irlandczycy produkowali alkohol na eksport do pozostałych regionów imperium brytyjskiego. Dziś ich produkty są znane i cenione na całym świecie.

Single malt whisky – co ją charakteryzuje?

Alkohol ten występuje w kilku odmianach. Jednak najbardziej znaną i cenioną jest szkocka single malt whisky. Produkuje się ja na terenie Szkocji, wyłącznie z wody, jęczmienia i drożdży. Single malt whisky poddaje się podwójnej lub potrójnej destylacji w miedzianych alembikach. Im dłużej leżakuje ona w używanych, dębowych beczkach, tym większą wartość posiada. Takie wersje znajdziesz chociażby pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/7-single-malt-whisky-szkocka. W tym miejscu warto wspomnieć o najbardziej znanych markach single malt whisky. Zaliczyć do nich możemy chociażby Aberfeldy, Ardbeg, czy Balblair. Tę odmianę whisky produkuje się także w innych krajach, np. Japonii, Irlandii czy Stanach Zjednoczonych. Warto jednak sprawdzić charakterystykę produktów. Nie wszędzie bowiem single malt whisky jest ściśle uregulowana prawnie tak jak w Szkocji. Mimo to bez problemu znajdziemy na tych rynkach takie właśnie odmiany. Bardzo ciekawą opcją jest japońska whisky. Jest ona bardzo zbliżona do szkockiej. To co wyróżnia ją jednak od pozostałych, to brak wymiany whisky pomiędzy destylarniami. Destylat musi leżeć przynajmniej trzy lata. Jednak najlepsze wersje japońskiego trunku spędzają tam nawet ponad dwanaście lat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.