Wiadomości z Gliwic

Solarne lampy uliczne – niech nastanie światłość

  • Dodano: 2024-01-29 20:00, aktualizacja: 2024-02-14 13:32

Na energooszczędne rozwiązania warto stawiać nie tylko w przypadku przestrzeni prywatnej, ale również publicznej. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się solarne lampy uliczne, które mogą oświetlać nasze drogi, a także chodniki, ścieżki rowerowe czy parkingi.

W przeciwieństwie do lampy sodowych, które powoli zaczynają już odchodzić w niepamięć, dzięki technologii LED pobierają one o wiele mniej energii. Poza tym mają lepszą wydajność, można nimi wygodnie sterować, a emitowane przez nie światło nie męczy tak oczu.

To oświetlenie, które można zamontować niemalże w każdym miejscu

Solarne lampy uliczne mają mnóstwo zalet. Oprócz tego, że pozwalają zredukować ilość zużywanej energii, będąc tym samym niezwykle energooszczędnym, to jeszcze wyróżniają się wysokim nominalnym kątem świecenia i są niemalże bezawaryjne. Tutaj jednak znaczenie ma to, czy posiadają obudowę o odpowiedniej klasie szczelności.

Jedną z największym zalet lamp solarnych jest to, że nie wymagają one podłączenia do zasilania sieciowego. Posiadają one panel fotowoltaiczny, który pozwala im na samodzielny pobór energii ze słońca. Brak konieczności podłączania okablowania, sprawia, że ich montaż jest możliwy niemalże w każdym miejscu. Warunkiem do tego, aby działały prawidłowo jest jednak to, aby miały odpowiedni dostęp do światła. Z tego względu nie zaleca się ich montażu m.in. wśród gęstych nasadzeń.

W zamian za brak konieczności podpięcia do sieci energetycznej, solarne lampy uliczne wymagają ładowania, które powinno trwać od 4-6 godzin dziennie. Przy częściowym zachmurzeniu, do uzyskania pełnej skuteczności świecenia, niezbędny może być nawet jeszcze dłuższy czas ładowania.

Od tego czy lampa ma wystarczający dostęp do promieni słonecznych, będzie zależał jej czas pracy. Ten bowiem w dużej mierze zależy od stopnia naładowania baterii. Niektóre lampy są w stanie świecić bezustannie nawet 36 godzin. Kluczowa jest jednak w tym przypadku wysokiej jakości bateria.

Podobnie jak pozostałe typy lamp ulicznych, tak i te solarne są dostępne w różnej mocy. Ta często jest dość niska, co jednak nie zmienia faktu, że wciąż dają one wystarczającą ilość światła. Ich moc może wynosić np. 15W, ale są też dostępne modele o mocy 30, 50, 80 czy nawet 100W.

Za bezawaryjne działanie odpowiada ochrona przez czynnikami zewnętrznymi

Chcąc zainwestować w solarne lampy uliczne, koniecznie trzeba zadbać o to, żeby była to inwestycja na lata. Z tego względu należy zwrócić uwagę na to, żeby posiadały oprawy, które będą odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Z reguły nie są one bowiem montowane pod zadaszeniem, a bezpośrednio na zewnątrz np. wtedy, kiedy służą do oświetlenia drogi czy parkingu.

O odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi zadba wysoki stopień szczelności. Jest on określany współczynnikiem IP. Najlepszym wyborem będą takie lampy, których komora jest zamknięta kloszem o szczelności IP65.

Sprawdź więcej oświetlenia LED na stronie ELED.pl - Oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb!

Solarne lampy uliczne – niech nastanie światłość

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.