Wiadomości z Gliwic

Świadectwo energetyczne – bez tego nie sprzedasz domu

  • Dodano: 2024-03-15 19:45

Od kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja prawa, zgodnie z którą właściciele nieruchomości, wystawiając ją na sprzedaż lub wynajem, muszą posiadać ważny certyfikat energetyczny, a dokładnie świadectwo efektywności energetycznej budynku. Czym jest ten dokument? Jak długo jest ważny? Co grozi za jego brak? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który wystawiany jest na podstawie przeglądu dokumentacji i audytu technicznego. Świadectwo informuje o klasie energetycznej danego budynku. Nieruchomość zyskuje pewnego rodzaju odznakę, która informuje, ile mniej więcej energii rocznie potrzeba, aby podczas normalnego użytkowania nieruchomości, mieć ogrzewanie/chłodzenie/ciepłą wodę, a w niektórych przypadkach również oświetlenie. Nieruchomości z klasą A, B, czy C można uznać za najbardziej pożądane na rynku. Natomiast budynek, który otrzymał klasę G lub F będzie cieszył się najmniejszą popularnością, ponieważ charakteryzuje się dużymi stratami ciepła i wymaga wielu prac termomodernizacyjnych. Certyfikat energetyczny, który przygotują specjaliści z https://domoweswiadectwo.pl/, obejmuje również zalecenia dostosowane do bieżącej efektywności energetycznej, które mogłyby ją poprawić, by w przyszłość mieszkanie otrzymało lepszą ocenę. Warto pamiętać, że od 28 kwietnia 2024 obowiązek sporządzania świadectw energetycznych będzie dotyczył każdego budynku, również tych w wybudowanych przed 2009 rokiem.

Jak długo jest ważne?

Świadectwo energetyczne wydawane jest na 10 lat. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli w domu przeprowadzane zostaną jakiekolwiek prace, które mogłyby wpłynąć na jego efektywność energetyczną, to certyfikat traci ważność. Jeśli uszczelniono okna, wymieniono piec na inny lub ocieplono budynek płytami styropianowymi, to posiadane świadectwo nie odwzorowuje już rzeczywistego stanu budynku. W takiej sytuacji konieczna jest aktualizacja certyfikatu energetycznego. Wydanie aktualizacji certyfikatu energetycznego jest znacznie tańsze, niż przygotowanie go od podstaw.

Kara za brak świadectwa energetycznego

Wiesz już, że obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku dotyczy nieruchomości wystawionych na sprzedaż lub pod wynajem. Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Jeśli dowiedzą się o tym odpowiednie organy, właściciel może zostać ukarany grzywną do nawet 5 000 zł. Zanim opublikujesz ofertę sprzedaży lub wynajmu, sprawdź, czy nieruchomość posiada ważny certyfikat energetyczny. Jeśli potrzebujesz dokumentu, skontaktuj się zespołem firmy Lideko – świadectwo możesz zamówić online!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.