Wiadomości z Gliwic

Szukasz pracy jako opiekunka do osób starszych w Niemczech? Oto co musisz wiedzieć

  • Dodano: 2022-05-31 13:45, aktualizacja: 2022-06-01 08:29

Od wielu lat Polki i Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy za naszą zachodnią granicę, a jednym z najczęściej podejmowanych tam zawodów jest opieka nad seniorami. Jest to bardzo popularna profesja głównie ze względu na starzejące się społeczeństwo, które wymaga wsparcia, a nasi rodacy znani są z solidnego wykonywania tego typu zadań. Zawód ten nie wykazuje tendencji spadkowych – wciąż opiekunki szukają pracy w Niemczech, a seniorzy opiekunek. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań, kto sprawdzi się w tej pracy i jakie ryzyko może nieść za sobą brak umowy.

Szukam pracy w Niemczech – dla kogo zawód opiekunki będzie najlepszy?

Opiekunka seniorów to jedna z chętniej podejmowanych przez Polki zawodów w Niemczech. To praca, która z jednej strony wymaga ogromnego poświęcenia, a z drugiej jest pracą wykonywaną z prawdziwą pasją przez odpowiednie osoby. Niewątpliwą jej zaletą jest fakt, że może ona odbywać się zarówno sezonowo, jak i stale – oczywiście w zależności od danej oferty. To jednak praca, która wymaga dużego zaangażowania i nie może być traktowana jako źródło szybkiego zarobku.

Poświęcenie, zrozumienie i otwartość to tylko niektóre cechy, jakie powinna posiadać osoba szukająca pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Taka kandydatka powinna ponadto charakteryzować się empatią, szacunkiem do drugiej osoby oraz tolerancją. Nie da się ukryć, że ludzie są naprawdę różni, posiadają różne nawyki, patrzą na przeróżne sytuacje z innych punktów widzenia, co również trzeba mieć na uwadze – praca opiekunki to przecież stałe przebywanie z podopiecznym. Troskliwość i opanowanie przydadzą się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy pomoc będzie jeszcze bardziej potrzebna – na przykład podczas choroby albo nagłych i niespodziewanych wypadków, które także przytrafiają się w codzienności.

Ważną cechą jest kreatywność i komunikatywność – dzięki nim wspólnie spędzany czas z seniorem może okazać się świetną okazją do wspólnej rozrywki. Opiekunka powinna potrafić organizować czas osobie starszej tak, aby jesień życia spędzała ona w naprawdę przyjemny czas. Do takich sposobów na wolne chwile należą na przykład spacery, sesje prostych ćwiczeń, wycieczki mające na celu odkrywanie okolicy, a nawet rozwiązywanie łamigłówek, gry planszowe, malowanie lub... wspólna nauka ojczystych języków. Nie da się ukryć, że znajomość języka obcego, w tym przypadku niemieckiego, to jedna z najważniejszych umiejętności jakie powinna posiadać osoba, która poszukuje pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Płynna znajomość niemieckiego z pewnością ułatwi codzienny kontakt, ale trzeba wiedzieć także, że nie wszyscy mają zdolność opanowania obcego języka do perfekcji – tu ze wsparciem przychodzą różne aplikacje, mogące tłumaczyć całe zdania w dosłownie chwilę.

Warto podkreślić, że starając się o pracę jako opiekunka seniorów z agencją opiekunek możemy w wielu przypadkach korzystać z wewnętrznych kursów językowych oraz ciągłego wsparcia agencyjnych konsultantów.

Opiekunki szukają pracy w Niemczech – agencja czy oferty prywatne?

Kiedy już zadecydujesz, że spełniasz wszystkie warunki, które sprawią, że praca opiekunki seniorów będzie przynosić Tobie satysfakcję ze wzorowego spełniania zadań, a zestaw cech charakteru idealnie odpowiada tej pracy to zapewne włączysz Internet w poszukiwaniu ofert. Z pewnością znajdziesz ich mnóstwo, a przy zawieraniu jakikolwiek umów trzeba bardzo mocno uważać. Tyczy się to szczególnie ofert indywidualnych.

Oferty pracy od osób prywatnych mogą przyciągać tym, co może dla wielu okazać się najważniejsze – wyższymi zarobkami. Mogą one być tym wyższe im w bardziej nieprofesjonalny sposób będziemy wykonywać pracę – często bowiem okazuje się, że takie działania nie są podparte żadnymi umowami. Umowy o pracę dla osób, które szukają pracy w Niemczech są naprawdę ważne. To nie tylko zabezpieczenie przed oszustwami, takimi jak brak wypłacanych zarobków, brak prawa do urlopu, zwiększanie obowiązków zawodowych przez pracodawcę i obarczanie pracownika kolejnymi zadaniami. To również brak odprowadzanych składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, co w dłuższej perspektywie może okazać się katastrofalne. Brak zabezpieczenia w umowie dotyczącego choćby miejsca zamieszkania może skutkować nagłym wyrzuceniem na bruk i koniecznością szukania sposobów na powrót do domu.

Coraz częściej opiekunki szukają pracy w Niemczech przy asyście agencji. Agencje nie tylko zatrudniają osoby na podstawie umowy o pracę, przez co są one otoczone pełnią praw płynących z Kodeksu Pracy, ale także dostosowują idealną ofertę do oczekiwań obu stron i umiejętności potencjalnej kandydatki. Proces rekrutacji polega wpierw na rozmowie, a następnie dopasowaniu podopiecznego do opiekunki. Przez cały ten czas w rozmowach pośredniczy konsultant, który w późniejszym czasie sprawuje opiekę nad opiekunką, służąc dobrą radą i odpowiedziami na pojawiające się pytania. Osoba zainteresowania może brać udział we wspomnianych zajęciach z języka niemieckiego oraz innych kursach podnoszących kompetencje. Co bardzo ważne – umowa agencyjna zabezpiecza opiekunkę przez wykonywaniem zadań, które wykraczają poza określony zakres, co chroni ją przed formami wyzysku.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech z agencją to same plusy

Wyjazd do pracy poza granice kraju, szczególnie ten pierwszy, to zazwyczaj niepewność i stres, których w przypadku współpracy z agencją osób szukających pracy w Niemczech można uniknąć. Nad całością procesu i formalnościami czuwają specjaliści agencyjni, którzy w późniejszym czasie oferują ciągłe wsparcie i pomoc. Takie zabezpieczenie psychiczne okazuje się kluczem do ograniczenia stresu i prowadzenia działań zawodowych z największym możliwym zaangażowaniem i dbałością.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.