Wiadomości z Gliwic

Udar słoneczny - poznaj jego objawy i dowiedz się jak pomóc poszkodowanemu

  • Dodano: 2020-06-01 14:00, aktualizacja: 2020-06-02 08:09

Udar słoneczny to zagrożenie, które nasila się w okresie podwyższonych temperatur. Narażony na niego jest praktycznie każdy, ale można także wyszczególnić osoby, które szczególnie muszą uważać. Kto do nich należy i jak pomóc takim osobom?

 

Udar słoneczny – objawy u dzieci i dorosłych

Udar słoneczny u dzieci powoduje: bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, dreszcze, brak potliwości, trudności z oddychaniem, zaczerwienienie, a nawet poparzenie skóry, ogólne osłabienie połączone ze zwiotczeniem mięśni, płacz. Czasem występuje również biegunka, a w skrajnych przypadkach utrata przytomności. W przypadku osób dorosłych sytuacja wygląda bardzo podobnie. Zmienia się tylko to, iż dorosły nadmiernie się poci. Może mieć także sztywność karku, chwiejny chód, jak i problemy z mową. Oczywiście należy zaznaczyć, że nie muszą występować wszystkie objawy jednocześnie.

Udar słoneczny – zwiększone ryzyko jego wystąpienia

Ochrona głowy kapeluszem, czapką czy chustą ma ogromne znaczenie w przypadku przebywania na pełnym słońcu. Muszą o nią zadbać szczególnie osoby starsze, te cierpiące na cukrzycę czy otyłość, jak i dzieci. W tym ostatnim przypadku to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność, by chronić ich główki. Jest to niezwykle ważne, gdyż cienka warstwa włosów nie jest w stanie zapewnić praktycznie żadnej ochrony. Sam mózg również nie jest zabezpieczony przed przegrzaniem, ponieważ dzieci mają cienką pokrywę czaszki, która nie jest zrośnięta we wszystkich miejscach.

Udar słoneczny – pierwsza pomoc

Warto już na samym wstępie zaznaczyć, że udar słoneczny w przypadku dzieci jest poważnym zagrożeniem życia. Dlatego też w ich przypadku należy niezwłocznie zawiadamiać pogotowie ratunkowe. Oczywiście dodatkowo należy przenieść dziecko w zacienione miejsce i stopniowo schładzać jego głowę. W przypadku dorosłych jak podaje chociażby https://rehabilitacjaopole.pl/udar-sloneczny/ rozpocząć schładzanie głowy, a także wykonywać regularne pomiary temperatury ciała. Jeśli jednak ma się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia poszkodowanego to należy dzwonić pod numer alarmowy. Niezwłocznie należy go wykonać, gdy dojdzie do utraty przytomności.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.