Wiadomości z Gliwic

Windykacja firm b2b

  • Dodano: 2020-09-20 08:00, aktualizacja: 2020-09-21 08:32

Skuteczność odzyskiwania długów zależy w dużej mierze od doświadczenia windykatora oraz okoliczności danej sprawy. Dużo trudniejsze przypadki dotyczą nieuregulowanych zobowiązań b2b, a więc takich które pojawiają się w relacjach biznesowych pomiędzy przedsiębiorcami. Skuteczna kancelaria potrafi sobie poradzić jednak i z takimi sprawami.

Pomoc prawna przy windykacji

Zacznijmy od tego, że windykacją zajmują się najczęściej wyspecjalizowane firmy, które dosyć często stosują kontrowersyjne metody odzyskiwania długów (na granicy prawa). Co ciekawe, kancelarie prawne również mogą skutecznie dochodzić spłaty zaciągniętych zobowiązań, niezależnie od ich rodzaju i charakteru. W tym drugim przypadku prawnicy stosują się jednak do obowiązujących przepisów i ich zwyczajnie nie łamią.

Pomoc prawna przy windykacji jest niezwykle ważna, gdy chodzi o zobowiązania wynikające z transakcji handlowych, a więc takich które istnieją pomiędzy przedsiębiorcami (mówi się wówczas o tzw. windykacji firm b2b). Jak się okazuje nie wszystkie kancelarie i firmy windykacyjne oferują usługi w tym zakresie – odzyskanie długu przedsiębiorcy jest bowiem zadaniem trudniejszym, niż ma to miejsce w przypadku osób fizycznych.

Jedną z ciekawszych propozycji jest oferta prawnika z kancelarii Prawnej INLEGIS Gliwice, który od wielu lat zajmuje się skutecznym dochodzeniem należności b2b. Na jej oficjalnej stronie internetowej INLEGIS Gliwice możecie Państwo odnaleźć zakres usług związanych z procesem dochodzenia wypłaty zaległych zobowiązań.

Proces windykacji b2b

Poprawnie przeprowadzona windykacja b2b wymaga w pierwszej kolejności zgromadzenia odpowiedniej liczby dokumentów oraz dokonania ich dokładnej analizy. Na tym etapie sprawy prawnicy bazują przede wszystkim na nieopłaconych fakturach, które są podstawą żądań finansowych każdego wierzyciela. Bardzo ważne jest sprawdzenie ewentualnego upływu terminu przedawnienia – jeśli do niego doszło, odzyskanie należności jest niestety dużo trudniejsze.

Kolejnym etapem jest próba kontaktu z dłużnikiem oraz propozycje rozwiązania sporu. Bardzo często można tutaj ustalić ratalną płatność zobowiązania, jego częściowe zmniejszenie lub odroczenie – wymaga to jednak zawarcia stosownej ugody.

Jeśli dłużnik nie chce współpracować, niezbędne staje się wysłanie wezwania do zapłaty z zakreślonym dokładnie terminem płatności. W przypadku bezskuteczności takiego pisma, sprawa powinna być skierowana na drogę postępowania sądowego, podczas którego kancelaria w pełni reprezentuje swojego klienta. Zakończony proces może się niekiedy wiązać także z koniecznością wszczęcia i poprowadzenia postępowania egzekucyjnego – na tym etapie doświadczeni prawnicy również są w stanie pomóc wierzycielowi.

Czy pomoc prawnika jest potrzebna?

Dochodzenie należności jest trudnym procesem, który wymaga stosowania wielu różnych technik. Niedoświadczony wierzyciel po prostu nie wie jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń z pominięciem drogi sądowej.

Pomimo więc, że pomoc prawnika w sprawach windykacji b2b nie jest prawnie nakazana, wielu przedsiębiorców decyduje się z niej skorzystać. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność czasu, jak i profesjonalne podejście do całej sprawy – działania samego wierzyciela bardzo często są niestety bezskuteczne.

Czy prawnik windykacyjny jest potrzebny? Naszym zdaniem tak. Oczywiście każda sprawa jest inna i wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy, jednak w zasadzie przy każdym problemie prawnym warto skorzystać z pomocy fachowca. Samodzielne próby rozwiązania sprawy są bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli dana osoba w ogóle nie miała do czynienia ze stosowaniem przepisów

Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego, zachęcamy do odwiedzenia strony INLEGIS Gliwice. Znajdziecie tam nie tylko ofertę konkretnych usług prawnych, ale także aktualizowaną i poszerzaną bazę artykułów, która w przystępny i darmowy sposób może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów. Kancelaria oferuje przede wszystkim kompleksowe wsparcie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Polecamy również:

- https://mojegliwice.pl/is,gdzie-szukac-dobrych-informacji-o-rozwodzie,270925,827666.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.