Wiadomości z Gliwic

Wszystko, co musisz wiedzieć o karcie EKUZ

  • Dodano: 2019-12-06 11:30

Jesteśmy coraz bardziej mobilni i z tym faktem nie sposób dyskutować. Coraz chętniej zwiedzamy świat, uczymy się i pracujemy poza granicami Polski. Zanim jednak dojdzie do zagranicznego wyjazdu, warto zainteresować się ubezpieczeniem, które pomoże w sytuacji kryzysowej. Z tego tekstu dowiesz się więcej o karcie EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Czym jest Karta EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to rodzaj ochrony osób przebywających poza granicami swojego kraju przed koniecznością pokrywania wysokich kosztów leczenia w zagranicznych placówkach zdrowia. Dzięki karcie każda osoba objęta programem może bezpłatnie korzystać z publicznych ośrodków medycznych w takim samym zakresie, jak obywatele kraju, w którym aktualnie się znajduje.

Gdzie działa EKUZ

Co do zasady karta EKUZ jest rozwiązaniem dla obywateli krajów należących do Unii Europejskiej oraz w krajach stowarzyszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. W praktyce oznacza to, że karta obowiązuje również na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Obecnie nie ma możliwości, by ktoś nielegitymujący się paszportem z innych krajów mógł przystąpić do programu EKUZ.

Kiedy EKUZ nie pokryje leczenia?

Zanim wyrobisz kartę EKUZ, powinieneś wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie równoznaczne z ubezpieczeniem turystycznym. Nie możesz więc liczyć, że w ramach programu uda Ci się uzyskać finansowanie ratownictwa medycznego w górach lub na morzu oraz transportu. W ramach EKUZ nie uzyskasz również odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Karta nie pokrywa też kosztów wizyt u lekarzy specjalistów oraz planowanych zabiegów. Więcej szczegółowych informacji o zakresie ochrony oferowanym przez EKUZ znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia lub na: https://ekuz.com.pl/.

Jak możesz wyrobić kartę EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego już w założeniach miała być ogólnodostępna i bezpłatna. Nie zapłacisz więc nawet złotówki za jej wyrobienie. Cała procedura nie jest również zbytnio skomplikowana. Najprostszym sposobem na przystąpienie do programu jest wizyta w najbliższym oddziale NFZ i złożenie stosownego wniosku. Jeśli nie chcesz się fatygować, zawsze możesz również przesłać wypełniony wniosek pocztą, faksem lub mailem. Odbiór karty odbywa się osobiście lub tak jak w przypadku składania wniosku na odległość. Decyzja należy do Ciebie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrobić EKUZ w Gliwicach, więcej na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-gliwicach/

Jak widzisz, karta EKUZ to idealne rozwiązanie dla osób, które planują zagraniczny wyjazd i chcą zagwarantować sobie ochronę w przypadku choroby. Pamiętaj jednak, że EKUZ nie jest tożsamy z ubezpieczeniem turystycznym. Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie, najlepiej będzie, jeśli zabezpieczysz się zarówno, wyrabiając EKUZ, jak i kupując polisę. Pamiętaj, że chwila poświęcona na przystąpienie do programu może dać Ci komfort w kryzysowej sytuacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.